montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net

آیات آغازین سوره بقره مصداق غیبت
الم
الف، لام، ميم. (۱)
ذلِكَ الْكِتابُ لا رَيْبَ فيهِ هُدىً لِلْمُتَّقينَ
اين است كتابى كه در [حقانيت‏] آن هيچ ترديدى نيست [و] مايه هدايت تقواپيشگان است(۲)
الَّذينَ يُؤْمِنُونَ بِالْغَيْبِ وَ يُقيمُونَ الصَّلاةَ وَ مِمَّا رَزَقْناهُمْ يُنْفِقُونَ
آنان كه به غيب ايمان مى‏آورند، و نماز را بر پا مى‏دارند، و از آنچه به ايشان روزى داده‏ايم انفاق مى‏كنند(۳)
وَ الَّذينَ يُؤْمِنُونَ بِما أُنْزِلَ إِلَيْكَ وَ ما أُنْزِلَ مِنْ قَبْلِكَ وَ بِالْآخِرَةِ هُمْ يُوقِنُونَ
و آنان كه بدانچه به سوى تو فرود آمده، و به آنچه پيش از تو نازل شده است، ايمان مى آورند و به آخرت يقين دارند. (۴)
أُولئِكَ عَلى‏ هُدىً مِنْ رَبِّهِمْ وَ أُولئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ
آنهايند كه از هدايتى از جانب پروردگارشان برخوردارند و آنها همان رستگارانند.(5)

در خصوص حروف مقطعه و رمز و راز آنها تأویل و تفسیر بسیار است اما یکی از معتبرترین آنها، اشاره به معجزه بودن قرآن است که خداوند از این طریق بیان می دارد که این کتاب از همان حروفی تشکیل شده که در اختیار همه است، پس اگر می توانید شما نیز با همین حروف، کلامی معجزه گر بیافرینید.
خداوند کلامش را با حروفی ساده اما معجزه گر شروع می کند و به مسأله «لا رَيْبَ فيهِ» بودن قرآن می پردازد. زیرا مطالب آن به گونه‏ اى است كه جایى براى این شكّ و تردید باقى نمى‏گذارد و اگر شكّى در كار باشد، بخاطر سوءظن و روحیّه لجاجت افراد است. هدف قرآن، هدایت مردم است و اگر به مسائلى از قبیل خلقتِ آسمان‏ ها و زمین و گیاهان و حیوانات و... اشاره كرده به خاطر آن است كه توجّه مردم به آنها، موجب توجّه به علم و قدرت و حكمت خداوند گردد. قرآن کتابی برای هدایت همه انسان هاست اما تنها کسانی از آن بهره می برند که فطرتی پاک داشته باشند.
اما در خصوص بحث مهدویت؛ این آیات به مسأله غیبت می پردازند. در این آیات «نخستين صفتي كه براي متقين ذكر شده، ايمان به غيب است يعني ايمان به تمام حقايقي كه از حواس ظاهري پنهان است كه شامل ايمان به خدا و صفات خدا و روز قيامت و عالم مجردات و ارواح و ملائكه و شياطين است و يكي از مصاديق ايمان به غيب ايمان به ظهور مهدي موعود است كه در بعضي از روايات ما آمده است.» [تفسير كوثر،يعقوب‏ جعفري]
همچنین سيد شرف الدين علي حسيني استرآبادي در کتاب «تأويل الآيات الظاهرة» بیان می کند: «علی بن ابراهیم از محمد بن ابی عمیر از جمیل بن صالح از مفضل از جابر از ابی جعفر روایت کرده که او گفت: الم و تمام حروف مقطعه در قرآن از اسم خداوند اعظم است که رسول خدا و امام عليه السلام آن را ثبت کرده اند و خداوند را به آن نام می خوانند و اجابت می شوند و در مورد تلک الکتاب گفته منظور از کتاب امیرالمؤمنین عليه السلام است و شکی در آن نیست که امام هدایت گر پرهیزکاران است و این در مورد شیعیان ماست و ایشان متقین هستند والذین لایؤمنون بالغیب همان قیامت و رستاخیز و قیام حضرت قائم ارواحنا له الفداء و رجعت است و جمله ممّا رزقناهم ینفقون منظور آنچه از قرآن به آنان یاد دادیم را قرائت می کنند و آنچه ابوجعفر محمد بن بابویه با سند از یحیی بن ابی قاسم رؤیت کرده این مطلب را تأیید می کند که می گوید از امام صادق علیه السلام در مورد سخن خداوند بلند سؤال کردم یعنی آیه «الم ذلک الکتاب ...» پس فرمود متقین همان شیعیان و پیروان حضرت علی علیه السلام هستند و غیب هم حجت غائب ارواحنا له الفداء است.
در نتیجه، باور به غيب در اعتقادات مؤمنان از لوازم ايمان مي باشد زيرا خداوند در مقام خالق بودن، احاطه ي كامل بر عوالم پيدا و پنهان در خلقت دارد.
استفاده از رمزهاي كلامي در قرآن بيانگر اهميت داشتن موضوع مورد اشاره مي باشد كه هر اندازه مصداق، مهم تر باشد استفاده از رمزها و اشاره ها در قرآن براي اثباتِ تعلُقِ اراده ي خدا به آن شديدتر است مانند استفاده از حروف مقطعه و اشاره به رمزهايي كه بين خدا و رسول است و تأكيد بر اينكه انسان هاي معمولي توان درك اين رابطه را نخواهند داشت زيرا از طرفي مقام نبوت را ندارند و از طرفي هم عالم به غيب نيستند.
وجود مبارك امام زمان ارواحنا له الفداء و قبول به زنده بودن و امام بودن حضرت، با توجه به مسأله ي غيبتِ ايشان و از نظر تعلق به باطن خلقت به نوعي از مقوله ي اشاره به غيب خواهد بود كه هر انساني كه معتقد به حضور ايشان در غيبت باشد و ايمان به زنده بودن او داشته باشد به نوعي مؤمن محسوب مي شود.
آیات 1 تا 5 سوره بقره


در خواست عضویت جهت دریافت ایمیل
نام:
ایمیل:
montazar.net

نظر سنجی
مایلید در کدام حوزه مطالب بیستری در سایت گذاشته شود؟
معارف مهدویتغرب و مهدویت
وظایف ما در عصر غیبتهنر و فرهنگ مهدویت
montazar.net

سایت های وابسته