montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net

انسان در همه حال و همه جا می تواند مورد آزمایش و امتحان الهی قرار گیرند و بیشتر گرفتاری هایی که برای آنها پیش می آید به خاطر این است که مورد امتحان و آزمایش قرار گیرند. حتی خداوند متعال پیامبران را که کاملترین انسان ها می باشند، مورد آزمایش و امتحان قرار میدهد و هیچ کس حتی آنان نیز از این قائده کلی مستثنی نمی باشد. همچنانکه خداوند متعال می فرماید: «وَنَبْلُوکُم بِالشَّرِّ وَالْخَیْرِ؛ شما را در کارهای شر و خیر آزمایش می کنیم.» و در جایی دیگر می فرماید: «أَحَسِبَ النَّاسُ أَنْ يُتْرَكُوا أَنْ يَقُولُوا آمَنَّا وَ هُمْ لَا يُفْتَنُونَ؛ آیا مردم گمان کرده اند به حال خویش رها شده اند و گفتند ایمان آوردیم، آزمایش نخواهند شد.»
این امتحان الهی به صورت های گوناگون صورت میگیرد و خداوند هر کس را به وسیله ای امتحان می کند به عنوان مثال فرشتگان را با سجده به آدم مورد امتحان و آزمایش خود قرار داد. امتحان و آزمایش الهی انواع و اقسام مختلف و در شرایط گوناگون صورت می گیرد من جمله: امتحان در شرک، امتحان در آزمون، امتحان با حکومت بر مردم، امتحان با فزونی نعمت و یا کمبود آن، امتحان با فقر و بی چیزی، آزمایش با حوادث اجتماعی و حوادث تلخ روزگار و ...
خداوند متعال در حالی انسان ها را مورد امتحان و آزمایش قرار می دهد که راه موفقیت و پیروزی در این امتحان و آزمایش را نیز مشخص نموده است و آن چیزی جز صبر و استقامت نمی باشد. صبر باعث می شود انسان با روحیه ای بسیار قوی و عزم قلبی و تصمیم آهنین به ادامه کار بپردازد.
همانطوری که گفته شد امتحان الهی می تواند به صور متفاوت صورت بگیرد و صبر نیز دارای اقسام متفاوت صورت بگیرد و صبر نیز دارای اقسام متفاوت می باشد که یکی از آنها صبر در برابر گرفتاریها و حوادث روزگار است. و چه حادثه تلخی برای شیعیان غیبت امامشان حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف می تواند باشد؟ و چه مصیبت ها و گرفتاریهایی که در این دوران سخت متوجه آنان نمی شود؟
لذا در دوران غیبت یکی از صحنه ها امتحان و آزمایش انسان ها غیبت امامشان می باشد و چه زمینه مناسب و بهتر برای امتحان بشر می تواند باشد جز دوران غیبت حضرت حجت عجل الله تعالی فرجه الشریف. در این زمان فتنه ها و گرفتاری های بسیار زیادی رخ می دهد به گونه ای که دینداری و پاسداری از ایمان و اعتقاد، همانند کندن خار با دست برهنه یا نگه داشتن سنگ گداخته از آتش در دست است.
پایداری در ارزش های اعتقادی و حل نشدن در شرایط آلوده و نامناسب زمان یکی از وظایف مهم منتظرین است. لذا صبر کردن بر سختی ها و مشکلات دوران غیبت حضرت ولیعصر عجل الله تعالی فرجه الشریف یکی از وظایف شیعیان و منتظران آن حضرت در این دوران می باشد. در این زمان شبهه های تردید آفرین و گمراه کننده و مشکلات فراوان و فشارهای گوناگون از سوی مخالفین اسلام و تشیع بر شیعیان چشم انتظار وارد می آید که تنها با صبر نمودن بر همه این مشکلات می توان از لغزش و منحرف شدن و مایوس گشتن فایق آمد و توطئه دشمنان سودجو را نقش بر آب ساخت.
شیعیان و منتظران امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف در این دوران با الگو قرار دادن پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم و ائمه اطهار علیه السلام خواهند توانست بر مشکلات غلبه نموده و بتوانند مسیر سعادت را بپیمایند و با عزت و سربلندی از این امتحان الهی بیرون بیایند. تنها رمز پیروزی در همه ادوار چه در زمان پیامبر اکرم و چه در زمان امامان معصوم علیه السلام در برابر شرایط دشوار صبر بوده است و این دوران نیز از این قائده کلی مستثنی نخواهد بود.
قرآن کریم نیز با معرفی نمودن رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم به عنوان الگوی صبر و استقامت، همه انسان ها را به تأسی و پیروی از او فرا می خواند. خداوند می فرماید: «وَلَقد کانَ لَکُم فی رَسول اللهِ اُسوَهٌ حَسَنَهٌ».
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم در اوایل نبوت بر آن همه سختی ها و مشکلات دوران جاهلیت و همچنین ائمه اطهار علیه السلام در هر دوره با اینکه تحت همه گونه فشار و مشکلات از جانب حکومت هایی که اساس آنها جور و ظلم و ستم بوده است، صبر نمودند. که نهایت امر به فرج و پیروزی نایل گشتند. لذا آنچه که می تواند این پیروی را در زمان غیبت و چه در زمان ظهور قرین موفقیت کند همانا پیشه کردن صبر و استقامت است.
پیامبر بزرگوار اسلام صلی الله علیه و آله و سلم و ائمه معصومین علیه السلام قبل از اینکه دوران غیبت به وقوع پیوندد، خبر از این دوران و امتحان مردم به وسیله غایب شدن امامشان داده اند و آنها را سفارش به صبر و استقامت در برابر شبهه ها و فشارها و مشکلات این دوران نموده اند و به اجر و ثواب این عمل در این دوران اشاره هایی کرده اند که در اینجا به ذکر چند مورد از آنها می پردازیم:
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم می فرمایند: «طُوبی لِلصّابِریِنَ فی غَیبَتِه! طُوبی لِلمُتَّقینَ عَلَی مَحَبّتِهِ؛ خوشا به حال صبر کنندگان در دوران غیبت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف، خوشا به حال پابر جایان در مقام محبت او.»
صبر در نگهداری اعتقادات سالم از ویژگی منتظران در زمان غیبت است که امام جعفر صادق علیه السلام در این زمینه می فرمایند: حضرت رسول صلی الله علیه و آله و سلم دست به دعا برداشت و فرمود: خداوندا برادرانم را به من بنمایان.
یکی از یاران پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم در جمع حاضر بود گفت: ای رسول خدا آیا ما برادران شما نیستیم؟
حضرت به اصحاب خویش فرمودند: «شما اصحاب من هستید ولی برادران من، مردمی هستند که در آخرالزمان می آیند. آنان به نبوت و دین من ایمان می آورند با اینکه مرا ندیده اند، هر یک از آنان اعتقاد و دین خود را با هر سختی نگاه می دارند، چنان که گویی درخت خار مغیلان را در شب تاریک، با دست پوست می کند! آن مؤمنان مشعل های فروزان در تاریکی ها هستند، خداوند آنان را از آشوب های تیره و تار نجات خواهد داد.
انتظار بدون عنصر پایداری و شکیبایی و صبر در برابر مشکلات، پوسته ای است بدون مغز و قالبی است تهی و بی محتوا و در حقیقت انتظار نیست. روح و جوهر اصلی انتظار مقاومت و صبر است. بر همین اساس، حضرت رسول صلی الله علیه و آله و سلم می فرماید: «اِنتِظارُ الفَرَجِ بِالصَّبرِ عِبادَهٌ؛ به وسیله صبر و استقامت، منتظر فرج بودن عباست است.»
انتظار بی صبر و مقاومت، انتظار و عبادت نیست، بلکه نوعی تنبلی و توقعی بی جا داشتن است که این از ساحت شیعه به دور می باشد. شیعه انتظار عبادت گونه دارد و بزرگترین وظیفه شیعه در زمان غیبت، انتظار همراه با مقاومت و عبادت است. شیعه باید در دوران غیبت، شاد و با نشاط باشد و دیگران را هم به شادی نزدیک کند و شادی حقیقی جز با انجام واجبات و ترک محرمات به دست نمی آید. زیرا انجام این وظیفه آدمی را به خدا نزدیک می کند و قرب به خدا تنها عامل شادی واقعی انسان است.
ابوبصیر از امام صادق علیه السلام روایت می کند که حضرت فرمودند: آیا شما را از چیزی مطلع نگردانم که خداوند عمل بندگانش را جز به وسیله آن نمی پذیرد؟
عرض کردم: ای سرورم بفرمایید تا بدانیم آن چیست؟
امام صادق علیه السلام فرمودند: «آن گواهی دادن به یگانگی خداوند و رسالت حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه و آله و سلم و بیزاری از دشمنان ما ائمه و تسلیم در برابر آنها (ائمه معصومین) و پارسایی و کوشش در امر دین و صبر و انتظار برای ظهور قائم ماست.»
جابربن عبدالله انصاری از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم روایت می کند که حضرت فرمودند: «حجت خداوند از نظر آنها غایب می گردد و نام برده نمی شود، تا آنکه خداوند او را ظاهر گرداند. سپس وقتی که خداوند او را آشکار ساخت، زمین را پر از عدل و داد می کند، چنان که پر از ظلم و ستم شده است.»
سپس فرمود: خوشا به حال آنان که در زمان غیبت او پایدارند. خوشا به حال آنان که در راه روشن خود ثابت قدم می مانند. اینها هستند که خداوند درباره آنان فرموده است: «وَ الذینَ یؤمِنونَ بِالغَیب» و «اولئِکَ حِزبُ الله لا اِنَّ حِزبُ اللهِ هُمُ المُفلِحُون».
«کسانی هستند که به غیب ایمان آورده اند» و «اینان طرفداران خدا هستند، و بدانید که طرفداران خداوند رستگارند.»
نیز از امام صادق علیه السلام روایت شده است که رسول اکرم به یاران خود فرمودند: «پس از شما مردمانی خواهند آمد که به یک تن از آنها اجر پنجاه تن از شما را خواهند داد.
اصحاب حضرت گفتند: ای پیامبر خدا! ما در جنگ های بدر، احد و حنین با شما بوده ایم و درباره ما آیاتی از قرآن نازل شده است، پس این چگونه خواهد بود؟ پیامبر صلی الله علیه وآله و سلم فرمودند: اگر شما در شرایط آنان قرار بگیرید، آن تحمل و شکیبایی را که آنان دارند، شما نخواهید داشت.»
اینجاست که این برتری فضیلت را شیعیان واقعی در همان زمان هم پذیرفه بودند. چنانچه دختر رشید هجری از شعیان معروف، می گوید: به پدرم گفتم: ای پدر! چه بسیار در عبادت خداوند رنج می بری و کوشش می کنی؟ پدرم در پاسخ به من چنین گفت: ای دخترم! بعد از ما مردمی می آیند که بصیرت و شناختی که در دین دارند از این کوششها و رنجها افضل است.
شیخ صدوق در کتاب اکمال الدین و اتمام النعمه چنین می نویسد: برنظی از امام رضا علیه السلام روایت کرده است که فرمود: «ما اَحسَنَ الصَّبرَ وَ اِنتِظارُ الفَرَج؛ چه نیکوست صبر در انتظار فرج.»
آیا سخن خداوند را نشنیده ای که فرمود: «وَ ارتَقِبُوا اِنّی مَعَکُم رَقیب» و «فَانتَظِروُا وَ اِنّی مَعَکُم مِنَ المُنتَظِرین»
«در انتظار باشید که من هم با شما منتظرم.» و «منتظر باشید بدرستی که من با شما از منتظرانم.»
پس بر شما باد به صبر زیرا فرج بعد از ناامیدی می آید و بدرستی که پیشینیان شما کسانی بودند که صبر کننده تر بودند.

برگرفته از کتاب وظایف شیعیان در زمان غیبت امام زمان-سیدرضی سیدنژاد

چرا باید صبر کنیم؟


در خواست عضویت جهت دریافت ایمیل
نام:
ایمیل:
montazar.net

نظر سنجی
مایلید در کدام حوزه مطالب بیستری در سایت گذاشته شود؟
معارف مهدویتغرب و مهدویت
وظایف ما در عصر غیبتهنر و فرهنگ مهدویت
montazar.net

سایت های وابسته