montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net

چرا امام زمان غائب هستند؟ علت اصلی غیبت امام، مردم هستند. مرحوم خواجه در شرح غیبت فرمودند: وَ غِیبَته مِنا؛ امام علی علیه السلام نیز می فرماید:«لِلْباطِلِ جَوْلَةٌ وَ لِلْحَقِّ دَوْلَةٌ»؛(غرر الحکم و درر الکلم ، عبد الواحد بن محمد تمیمى آمُدى‏ ص 544 ؛عیون الحکم والمواعظ ، علی بن محمدلیثی واسطی ص 403؛غرر الحکم شرح آقا جمال‌الدین خوانسارى بر غرر الحکم، ج5، صفحه 25، حدیث 7317 و 7318 و مجمع البحرین، جلد 5، صفحه 345.) باطل تنها جولان دارد و چهره نفاق و فریب او پس از مدّتى آشکار مى گردد؛ امّا دولت پایدار از آنِ حق است و حق جاودانه مى ماند.
غیبت او از ماست مردم لیاقت و شایستگی خود را برای حمایت از معصومین نشان ندادند و اینها به دست دشمنان به شهادت رسیدند تنها یک نفر را خداوند زنده نگه داشت و آن حضرت مهدی است خداوند حضرت را زنده نگه داشتند تا شاید زمانی فرا برسد مردم شعور و آگاهی کافی برای درک حضرت پیدا کنند و از امام خود اطاعت کرده از او پاسداری کنند و به خاطرش فداکاری کنند. یک نکته مهم و اساسی هم که نقش بسیار مهمی در خودسازی و هم در فعالیت های سیاسی اجتماعی دارد اینست که حق غیر از باطل است، حق ثابت و پابرجاست، حق ریشه در فطرت ما دارد، انسان ها همه در حق خلق شده اند، نهادشان بر حق تطبیق دارد، اگر استکباری غلبه پیدا می کند اینها باطل است. حضرت علی علیه السلام می فرمایند: «لِلحق دولته» حق ماندنی است ثابت است ولی باطل رفتنی است خودنمایی زیادی دارد باطل مانند کف دریاست که خود را زیاد نشان می دهد مانند موج است که نشان می دهد ولی بعد از چند لحظه از بین می رود آنچه که می ماند اصل آب است که صاف است این یک قائده مهم است حق هر زمان بخواهد در برابر باطل بایستد چون ثابت است و ماندنی و باطل از بین رفتنی پس پیروز می شود و حتی اگر قدرت باطل بسیار زیاد باشد حتی اگر یک نفر در برابر یک عالم استکبار قیام کند ولی حق باشد و قیامش لله پیروز می شود (در قرآن آمده است: «قُلْ إِنَّمَا أَعِظُكُم بِوَاحِدَةٍ أَن تَقُومُوا لِلَّهِ مَثْنَى وَفُرَادَى ثُمَّ تَتَفَكَّرُوا مَا بِصَاحِبِكُم مِّن جِنَّةٍ إِنْ هُوَ إِلَّا نَذِيرٌ لَّكُم بَيْنَ يَدَيْ عَذَابٍ شَدِيدٍ» بگو: شما را به يک چيز اندرز می دهم : يک يک و دو دو برای خدا قيام کنيد سپس بينديشيد ، تا بدانيد که در يار شما ديوانگي نيست اوست که شما را از آمدن عذابی شديد می ترساند. (امام است می فرماید خداوند در قرآن یک موعظه بیشتر نکرده و آن هم این آیه شریفه است) پیامبر قیامش را یک نفره شروع کرد ولی چون قیامش لله بود باطل نتوانست در برابرش مقاومت کند چون پیامبر از اسلحه ی استفاده می کرد که آن اسلحه در فترت تمامی انسان ها وجود داشت، پیامبر یک نفره آن فترتی که در وجود انسان ها دفع شده بود را تحریک کرد، باطل مانند یک اقیانوس است که عمق آن کم باشد به محض آنکه از آن نترسی و به آن غلبه کنی خیلی کنار می کشد، سیدالشهداء تنها شروع کرد «قُلْ هَلْ تَرَبَّصُونَ بِنَا إِلاَّ إِحْدَى الْحُسْنَيَيْنِ وَنَحْنُ نَتَرَبَّصُ بِكُمْ أَن يُصِيبَكُمُ اللّهُ بِعَذَابٍ مِّنْ عِندِهِ أَوْ بِأَيْدِينَا فَتَرَبَّصُواْ إِنَّا مَعَكُم مُّتَرَبِّصُونَ» بگو: آيا جز يکی از آن دو نيکی ، انتظار چيز ديگری را برای ما داريد،؟ ولی ما منتظريم که عذاب خدا ، يا از جانب او يا به دست ما به شما برسد پس شما منتظر باشيد ما نيز منتظر می مانيم.
یا شهادت یا پیروزی، فترت گرا باید بداند ترک را وارد می کند حتی اگر یک نفر باشد پس در حال حاضر ما این جمعیت اندک هستیم که باید در برابر استکبار جهان بایستیم حتی به قیمت کشته شدن، خسارت های سنگین ولی باید مطمئن باشیم این فطرت گرایی ما به کل جهان سرایت خواهد کرد و کل جهان را علیه استکبار یکپارچه خواهد کرد این عبارتست از مفهوم انتظار حقیقی یعنی من به بلندای فکر امام زمان اندیشه دارم نقشه دارم، برنامه دارم و عمل می کنم. مردم اندک ایران در فطرت گرایان یا ایثار، خون دادن، زندان، شکنجه، کل ایران را متحول کردند و ایرانیان وظیفه دارند کل جهان را متحول کند مردم یاد گرفتند در ایران تمرین امامت و ولایت را کنند امام زمان قرار است به عنوان خلیفه ی خدا بیاید در زمین ولایت کند و مردم باید از ایشان تبعیت کنند به همین دلیل خدا برای آماده کردن مردم، امام خمینی یکی از شاگردان امام زمان را فرستاد تا مردم تمرین آمدن امام زمان را کنند و ببینند می توانند ولایت را بپذیرند یا نه. پیامبر رسول اکرم صلي الله عليه و آله و سلم مي فرمايد: «يخرُجُ ناسٌ مِنَ المَشرِقِ فَيوَطِّئونَ لِلمَهدي سُلطانَه؛ مردمي از شرق قيام ميکنند و زمينه را براي حرکت جهاني مهدي فراهم ميسازند.» [1] يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ مَن يَرْتَدَّ مِنكُمْ عَن دِينِهِ فَسَوْفَ يَأْتِي اللّهُ بِقَوْمٍ يُحِبُّهُمْ وَيُحِبُّونَهُ أَذِلَّةٍ عَلَى الْمُؤْمِنِينَ أَعِزَّةٍ عَلَى الْكَافِرِينَ يُجَاهِدُونَ فِي سَبِيلِ اللّهِ وَلاَ يَخَافُونَ لَوْمَةَ لآئِمٍ ذَلِكَ فَضْلُ اللّهِ يُؤْتِيهِ مَن يَشَاء وَاللّهُ وَاسِعٌ عَلِيمٌ
ای کسانی که ايمان آورده ايد ، هر که از شما از دينش بازگردد چه باک، که خدا مردمی را بياورد که دوستشان بدارد و دوستش بدارند در برابر مؤمنان فروتنند و در برابر کافران سرکش، در راه خدا جهاد می کنند و از ملامت هيچ ملامتگری نمی هراسند اين فضل خداست که به هر کس که خواهد ارزانی دارد و خداوند بخشاينده و داناست.
ملت ایران یک ملت منتخب هستند برای فریاد کشیدن بر سه استکبار. برای به خاک کشیدن استکبار، در اواخر سوره بقره آیاتی درباره نبرد طالوت و جالوت است در آیه چنین آمده «قَالُواْ لاَ طَاقَةَ لَنَا الْيَوْمَ بِجَالُوتَ وَجُنودِهِ قَالَ الَّذِينَ يَظُنُّونَ أَنَّهُم مُّلاَقُو اللّهِ كَم مِّن فِئَةٍ قَلِيلَةٍ غَلَبَتْ فِئَةً كَثِيرَةً بِإِذْنِ اللّهِ وَاللّهُ مَعَ الصَّابِرِينَ»؛ گفتند : امروز ما را توان جالوت و سپاهش نيست آنانی که می دانستند که با خدا ديدار خواهند کرد، گفتند: به خواست خدا چه بسا گروه اندکی که بر گروه بسياری غلبه کند، که خدا با کسانی است که پای می فشرند.
این انسان ها دنبال بهانه هستند برای لقای پروردگارشان. مسلمانان باید با همه ی امکانات و وسایل لازم به دفاع جدی از ارزشهای الهی و منافع مسلمین به چا خیزند و صفوف مبارزه ی خویش را مستحکم نمایند. بدون کفر به طاغوت نمی توان به سمت ایمان رفت باید گفت لا اله الا الله و روی آن ایستاد.
پس فلسفه غیبت امام زمان اینست که ما این لیاقت را در خود ایجاد کنیم، زمانی که پروردگار ببیند مردم با تمام وجود امام زمانشان را بخواهند دستور فرج را خواهد داد، بزرگترین کاری که ما می توانیم انجام دهیم دعاست برای تعجیل امر فرج. هر گاه به مشکلی برخورد می کنید به سراغ ریشه بروید و از صمیم قلب و باتمام وجود بگویید اللهم عجل لولیک الفرج. باید ظهور را از خدا خواست باید گریه کرد، ندبه کرد. پس باید دعا و بعد هم عمل داشته باشیم امام صادق علیه السلام به ابوبصیر فرمودند: «اِنَّ لَنا دَوْلَةً یَجیءُ اللّه ُ بِها اِذا شاءَ؛ ما دولتی داریم که خداوند هر زمان که اراده کند، آن را خواهد آورد.» و می فرمود: «مَنْ سُرَّ اَنْ یَکُونَ مِنْ اَصْحابِ الْقائِمِ فَلْیَنْتَظِرْ وَلْیَعْمَلْ بِالْوَرَعِ وَ مَحاسِنِ الْاَخْلاقِ؛ هر کس دوست دارد که از یاران قائم باشد، به انتظار بنشیند و به ورع [و پرهیزکاری] و زیباییهای اخلاقی عمل کند.»
چنین کسی منتظر است یعنی خودسازی، خودسازی، خودسازی. رفتن به سمت خودسازی یعنی شبیه بشی به امام زمان تا زمانی که امام زمان می آید احکامی که بیان میدارد برایت سخت نباشد. امام زمان منتظری می خواهد که وقتی امر فرمود پذیرش او برایش آسان باشد ما زمانی می توانیم منتظر حقیقی باشیم که خودمان همان چیزی را که امام می خواهد. بیاید بگوید را عمل کنیم و آن وقت است که اطاعت از امام برای انسان شیرین می شود.

[1] سنن ابن ماجه، ج 2، ص 1368، ب 34، ح4088؛ کنز العمال، ح 38657؛ الزام الناصب، ج 2، ص 14
فلسفه غیبت امام زمان ارواحنا له الفداء


در خواست عضویت جهت دریافت ایمیل
نام:
ایمیل:
montazar.net

نظر سنجی
مایلید در کدام حوزه مطالب بیستری در سایت گذاشته شود؟
معارف مهدویتغرب و مهدویت
وظایف ما در عصر غیبتهنر و فرهنگ مهدویت
montazar.net

سایت های وابسته