montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net

اوقات دعا برای امام زمان علیه السلام
از مواقعی که دعا برای تعجیل در فرج به آن تأکید شده است و بر آنها از آیات و روایات و شواهدی هست به مواقع زیر می توان اشاره نمود:
1- بعد از هر نماز واجب.
2- بعد از نماز ظهر؛ امام صادق علیه السلام فرمود: هر کس بعد از نماز صبح و ظهر بگوید: «الّلهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد وَ عَجِّل فَرَجَهُم» خدایا بر محمد و آل محمد درود بفرست و امرش را آسان کن او نمی میرد تا اینکه قائم آل محمد را دیدار کند.»
3- بعد از نماز صبح؛ امام محمد باقر علیه السلام می فرمایند: «از سحر تا طلوع دعا کنید، زیرا بدون شک در این هنگام درهای آسمان گشوده شده و بادهای رحمت وزیدن گرفته و رزق ها تقسیم شده و حوائج بزرگ برآورده می گردد.»
4- بعد از هر دو رکعت از نماز شب.
5- خواندن دعای عهد؛ چنان که امام صادق علیه السلام در حدیثی می فرمایند: «هر کس چهل صبح این دعا را بخواند، او از انصار و یاران امام زمان علیه السلام خواهد بود».
6- آخرین ساعات هر روز؛ «هر روز به دوازده قسمت تقسیم شده است که هر قسمت آن یک ساعت نامیده می شود و هر ساعتی از روز متعلق و منتسب به یکی از دوازده امام بر حق می باشد و به جهت توسل و عرض حاجت به آن امامی که ساعت منسوب به اوست دعای مخصوصی دارد که در کتب معتبر از آنها یاد شده است و از آنجا که ساعت آخر هر روز منسوب به دوازدهمین امام و پیشوای غایب از نظر اختصاص دارد، یکی از مواقع دعا همین ساعات آخر هر روزی می باشد.»
7- روزهای پنجشنبه هر هفته؛ «در روز پنجشنبه کارها و اعمال بر پیغمبر اکرم صلی الله و علیه و آله و سلم و امامان معصوم علیه السلام عرضه می گردد و همچنین حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف در روز پنجشنبه برای دوستان خویش دعا می کند. پس شایسته است که شخص مومن و منتظر نیز در برابر فضل و احسان مولایشان همانطوری رفتار نماید و در دعا کردن به آن بزرگوار اقتدا و تاسی نماید.» رسول مکرم اسلام صلی الله علیه و آله و سلم می فرمایند: «اعمال امت من در هر هفته دو مرتبه عرضه می شود: یکی در روزهای دوشنبه و دیگری در روزهای پنجشنبه هر هفته.»
8- شب جمعه؛ از آنجا که روز جمعه به حضرت ولیعصر عجل الله تعالی فرجه الشریف اختصاص دارد، بنابراین شایسته و سزاوار است که در شب جمعه و روز آن برای صاحب این روز دعا شود. از طرفی دیگر شب جمعه شبی است که اعمال هر انسانی در آن شب عرضه می گردد و چه خوب است انسان در این شب برای کسی دعا کند که سزاوارتر به این امر است.
9- روز جمعه؛ روز جمعه متعلق و منتسب به آقا و سرورمان امام زمان علیه السلام می باشد، لذا جا دارد در این روز بزرگ بخصوص پس از نماز صبح و هنگام ظهر، بعد از نماز عصر و در قنوت های نماز ظهر و در نماز جمعه برای آن جناب دعا نمائیم. همانطور که حضرت ختمی مرتبت و ائمه معصومین علیه السلام در روز جمعه برای امر قیام حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف دعا مینمودند. اما روز جمعه از چندین جهت به مولایمان حضرت حجت علیه السلام اختصاص دارد که اهتمام ورزیدن بیشتر در اینت روز به دعا کردن برای آن جناب را می طلبد، که به چند مورد از آنها اشاره می شود:
1- ولادت با سعادت آن حضرت در روز جمعه واقع شده است و آن عزیز در همچین روزی چشم به جهان گشوده است.
2: مقام مقدس امامت مسلمین در روز جمعه به حضرت ولیعصر عجل الله تعالی فرجه الشریف، منتقل گردیده است و به عبارتی دیگر حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف در روز جمعه به مقام امامت نائل شده اند.
3: ظهور حضرت بنابر روایات وارده در روز جمعه خواهد بود و حضرت در همچنین روزی ظهور خواهند نمود.
4: در این روز حضرت حجت علیه السلام به اذن خداوند بر دشمنانش پیروز می گردد.
5: در روز جمعه لقب قائم عجل الله تعالی فرجه الشریف را خداوند تبارک و تعالی به آن جناب اختصاص دادند.
6: قیامت و یوم الحساب در روز جمعه برپا می شود.
بنابراین روز جمعه روز بسیار شریف و بزرگی است و از قداست خاصی برخوردار است و از آن به عنوان یکی از اعیاد چهارگانه یاد می شود.
10- روز نوروز؛ از جمله اوقاتی که برای دعا نمودن برای امام زمان علیه السلام و درخواست ظهور و تعجیل در امر فرجش از درگاه خداوند متعال تأکید و بدان سفارش شده است، روز نوروز می باشد.
11- روز عرفه؛ روز عرفه از ایام عظیمه است. اگر چه به اسم عید نامیده نشده است. روزی است که حق تعالی بندگان خویش را به عبادت و طاعت خود خوانده و موائد جود و احسان خود را برای ایشان گسترانیده و شیطان در این روز خوار و حقیرتر و رانده تر و خشمناک ترین اوقات خود را خواهد داشت. روزی که امام سجاد علیه السلام به فقیری که از مردم سئوال می کرد، فرمودند: وای بر تو! آیا در مثل چنین روزی به سراغ غیر خدا می روی؟! عرفه روزی است که امید می رود نه تنها افراد حاضر بلکه کسانی که هنوز متولد نشده اند، مورد لطف و عنای خداوند قرار گیردند. روز عرفه روزی است که به فرموده پیامبر سخت ترین روزها برای شیطان است.
12- عید فطر و عید قربان؛ از روزهایی که دعا کردن در آن روز مؤثر می باشد و دعا نمودن در این روز سفارش و تأکید شده است و ائمه اطهار علیه السلام نیز در این روز دعا مینمودند، روز عید فطر و عید قربان می باشد.
13- روز عاشورا؛ روز عاشورا روز خروج و ظهور حضرت حجت عجل الله می باشد چنان که شیخ مفید در ارشاد از ابوبصیر روایت کرده است که گفت: حضرت امام جعفر صادق علیه السلام فرمودند: «منادی ندا می کند به اسم حضرت قائم عجل الله تعالی فرجه الشریف در شب بیست و سوم یعنی از ماه مبارک رمضان، و خروج می کند در روز عاشورا و آن روز روزی است که در آن حسین بن علی علیه السلام کشته شد.»
14- شب نیمه شعبان؛ شب نیمه شعبان شب میلاد مسعود امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف می باشد. شب نیمه شعبان شبی است که دعاها در آن روز مستجاب می شود، شب نیمه شعبان شب بسیار پرفضیلت و مبارکی است، امام صادق علیه السلام در فضیلت این شب از پدرش امام محمد باقر علیه السلام چنین روایت می فرمایند: «شب نیمه شعبان افضل شب هاست بعد از لیله القدر، در این شب خداوند به بندگان خود از فضل و کرم خویش عنایت می فرماید، و ایشان را میآمرزد به من و کرم خویش، پس در تقرب جستن به سوی خداوند متعال در این شب سعی و کوشش کنید. آن شبی است که خداوند قسم یاد کرده است به ذات مقدس خود که هیچ سائلی را از درگاه خود دست خالی برنگرداند. و این شبی است که خداوند قرار داده آن را برای ما به مقابل شب قدر که برای پیغمبر قرار داده است.»
15- روز نیمه شعبان؛ این روز روزی است که آخرین ذخیره الهی چشم به جهان گشودند و در این روز از مادر متولد می شوند. حضرت مهدی عجل الله در این روز وقتی از مادر متولد می شوند سر به سجده نهاده و برای امر خویش چنین دعا می فرمایند: «اَللّهُمَّ اَنْجِزْلِي وَعْدي وَ اَتْمِمْ لي اَمْري وَ ثَبِّتْ وِطْاءَتي وَ امْلاِ اَلارْضَ بي عَدْلا وَ قِسْطا» خداوندا وعده ام را تحقق ببخش و امر قیام مرا تمام گردان و گامم را استوار ساز زمین را به ظهور من پر از عدل و داد کن.» شیعیان و منتظران نیز باید در این امر به مولای خود اقتدا نموده و در این روز بسیار مهم برای آن جناب دعا کنند.
16- ماه مبارک رمضان؛ ماه مبارک رمضان ماه نزول برکت خداوند بر روی زمین است، ماهی است که قرآن در آن ماه نازل گردید. رمضان ماه برکت، ماه رحمت خداوند و ماه مغفرت می باشد ماهی است که در آن تمام درهای توبه و بازگشت باز است. حضرت امیر علیه السلام در فضیلت این ماه از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم چنین نقل می فرمایند: «ماه رمضان ماه برکت و ماه رحمت است ماهی است که نزد خداوند متعال بهترین ماه هاست و روزهایش بهترین روزها و شب هایش بهترین شبها و ساعت هایش بهترین ساعت هاست ... دعاهای شما در این ماه مستجاب است.»
برگرفته از کتاب وظایف شیعیان در زمان غیبت امام زمان-سیدرضی سیدنژاد
اوقات دعا برای امام زمان علیه السلام


در خواست عضویت جهت دریافت ایمیل
نام:
ایمیل:
montazar.net

نظر سنجی
مایلید در کدام حوزه مطالب بیستری در سایت گذاشته شود؟
معارف مهدویتغرب و مهدویت
وظایف ما در عصر غیبتهنر و فرهنگ مهدویت
montazar.net

سایت های وابسته