montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net

بحرالعلومسيد مهدى بن سيد مرتضى بن سيد محمد بروجردى طباطبايى، نجفى المسكن، حائرى المولد، از اعاظم علماى اثنى عشريه و از بزرگان فقهاى اماميه است.

شخصيتى است كه عامه علماى عصر رى به علو مقامش معترف بود تا آن جاكه مرحوم شيخ جعفركبير- معروف به كاشف الغطاء خاك كفش او را پاك می کرده است .

وى از كسانى است كه كرامات او و ملاقاتش با حضرت حجت ارواحنا له الفداء متواتر است.

مرحوم مامقانى در رجال، درجه او را بين وثاقت و عصمت ذكر كرده است. وى در سال 1155 متولد وبه سال 1212 در نجف اشرف در گذشته است . تأليفات او عبارت است از:

اثنا عشريات در مراثى، اجتماع امر و نهى در اصول، ارجوزة در فقه، اصالة البرائة در اصول و تاريخ مكه و مسجدالحرام. [1]

ملا زين العابدين سلماسى فرمود: روزى سيد بحرالعلوم وارد حرم مطهر اميرالمؤمنين علیه السلام در نجف شد و اين بيت را زمزمه كرد:

چه خوش است صوت قرآن ز تو دلربا شنيدن به رخت نظاره كردن سخن خدا شنيدن از سبب خواندن آن پرسيدم، فرمود: هنگامى كه وارد حرم شدم، حضرت مهدى ارواحنا له الفداء راديدم كه بالاى سر باصداى بلند، قرآن تلاوت مى نمودند، چون صداى آن حضرت راشنيدم، اين بيت راخواندم. چون وارد حرم شدم، قرائت قرآن راترك نمودند و از حرم بيرون رفتند. [2]

درباره علامه بحرالعلوم می گويند: روز عاشورايى بود و موج سوگواران از هر سو، به طرف كربلا در حركت بودند، علامه بحرالعلوم نيز به همراه گروهى از طلاب، به استقبال عزاداران حركت كردند. به محله طويريج رسيدند، كه دسته سينه زنى و سبك سينه زنى شان مشهور بود.

هنگامى كه علامه و همراهانش به آنان رسيدند، ناگهان با آن كهولت سن و موقعيت اجتماعى و علمى، لباس خود را به كنارى نهاده، سينه خويش را گشود و در صف سينه زنان با شورى وصف ناپذير به سينه زدن پرداخت . علما و طلاب هر چه تلاش كردند تا مانع كار او شوند كه مبادا صدمه اى بر او وارد شود، موفق نشدند.

پس از پايان سوگوارى، يكى از خواص از او پرسيد: چه رويدادى پیش آمد كه شما چنان دچار احساسات پاك وخالصانه شديد علامه فرمود: حقيقت آن است كه با رسيدن به دسته سوگواران، به ناگاه چشمم به محبوب دل ها، امام عصر ارواحنا له الفداء افتاد و ديدم آن گرامى با سر و پاى برهنه، در ميان انبوه سينه زنان، در سوگ پدر والايش حسين علیه السلام با چشمانى اشك بار به سر و سينه مى زند به همين جهت آن منظره مرا به حالى انداخت كه قرارم ازكف رفت و در برابركعبه مقصود و قبله موعود به سوگوارى پرداختم. [3]

عالم ربانى، آخوند ملا زين العابدين سلماسى نقل نمود: در حرم عسكريين علیه السلام با جناب سيد بحر العلوم نماز مى خوانديم، وقتى ايشان خواست بعد از تشهد ركعت دوم برخيزد، حالتى برايش پيش آمد كه اندكى توقف كرد و بعد برخاست.

همه ما از اين كار تعجب كرده بوديم و علت آن توقف را نمى دانستيم و كسى هم جرأت نمی كرد سؤال كند. بالاخره وقتى در منزل، سفره غذا را انداختند گفتم: آقايان مى خواهند سر آن حالت را كه در نماز براى شما پيش آمد، بدانند.

علامه بحر العلوم فرمودند: حضرت بقية الله علیه السلام براى سلام كردن به پدر بزرگوارشان داخل حرم مطهر شدند، لذا از مشاهده جمال نورانى ايشان، حالتى كه ديديد به من دست داد، تا آن كه از آن جا خارج شدند. [4]

تشرفات بسيارى براى علامه بحر العلوم ذكر كرده اند كه دلالت بر صفاى باطن و مقام و منزلت ايشان دارد. تشرفات ايشان در كتاب عبقرى الحسان نوشته آية الله شيخ على اكبر نهاوندى آمده است.

[1] معارف ومعاریف ج 3ص 59.

[2] نجم الثاقب حكابت 79 جنة المأ وى حكايت 54.

[3] ديدار يا رعلى كرمى ج 2، ص 200.

[4] عبقرى الحسان، ج 2ص 68.


بحرالعلوم


در خواست عضویت جهت دریافت ایمیل
نام:
ایمیل:
montazar.net

نظر سنجی
مایلید در کدام حوزه مطالب بیستری در سایت گذاشته شود؟
معارف مهدویتغرب و مهدویت
وظایف ما در عصر غیبتهنر و فرهنگ مهدویت
montazar.net

سایت های وابسته