montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net

هاليوود با ايدئولوژي ناستيك نقشي عمده در تاثيرگذاري بر توده ‌ها دارد. اما چيزي كه قلب انسان را به درد مي‌آورد اين است كه خيلي از افراد دركي از اينكه چه چيزي حقيقي و چه چيزي دروغين است ندارند.
مستندي كه قصد معرفی آن را داریم توسط جوزف اسچيمل ساخته شده و به بررسي فيلم‌هايي مثلِ رمز داوينچي، الف مثل انتقام, ماتريکس، کنستانتين، نمایش ترومن و هري پاتر مي‌پردازد. در اين مستند فيلم‌ های یاد شده به لحاظ محتوايي تحليل مي‌ شوند و تقابل آن‌ ها با آموزه‌ هاي اناجيل و مسيحیت بحث می‌ شود. این موضوع نشان می‌دهد که تهاجم هاليوود به سایر اديان (بجز دین یهود) جدی است. در کشورمان و در عالم اسلام نیز افراد بسیاری هستند که مکرراً از تهاجم هالیوود علیه اسلام و ادیان سخن گفته‌ اند. در قسمت نخست اين مستند به فيلم‌هاي رمز داوينچي، الف مثل انتقام و ماتريكس پرداخته شد. در قسمت دوم و پاياني به فيلم‌هايي چون دني داركو، فايت كلاب، نمايش ترومن، مردان ايكس و ... پرداخته خواهد شد.
توضیح آنکه متن گفتار این مستند که ذیلاً می آید بازتاب دهنده عقاید مسیحیان است و لذا بدین لحاظ مورد قبول ما مسلمانان نیست.
ناستیسیزم: ناستیک‌ ها افرادی در مصر باستان بودند که به فکر رهایی از مادیت دنیا با استفاده علوم غریبه و ممنوعه شیطانی بودند. اين نگرش ناستيك كه جسم، چيز پليد يا موهومي است در فيلم ديگري نيز به نام داني «داركو» يافت مي‌شود. در اين فيلم پسري به نام داني توسط خرگوشي مرموز و اهريمني رهبري مي‌شود تا يك مدرسه‌ مسيحي را در آب غرق كند. در اين فيلم نشان داده مي ‌شود كه خرگوش با داني صحبت كرده و به او مي‌گويد كه جسم انساني فقط يك لباس است.
قبلاً اشاره كرده بوديم كه كارگردان فيلم «غبار اهريمن» مي‌گويد كه هاليوود اساساً يك ماشين تبليغاتي ناستيك است و با تعليماتش در حال بردن دنيا به سمت يك آخرالزمان است. چيزي كه جالب است اين است كه وي مي‌گويد كل منطق ناستيكي كه او در فيلم غبار اهريمن نشان مي‌دهد مي‌تواند هر جنگ و خونريزي را توجيه كند زيرا هر چيز مادي ‌اي را نهي مي‌كند.
حتي در فيلم «باشگاه مبارزه» كه برد پيت در آن بازي مي‌كند نيز تعاليم ناستيك وجود دارد. وي در اين فيلم رهبر گروهي است كه براي رسيدن به يك مرحله از عرفان، يكديگر را تا حد مرگ كتك مي‌زنند. اين فيلم كار را به جايي مي‌ رساند كه نامش را پروژه آشوب گذاشته‌ اند و معلوم مي‌شود كه كاراكتر برد پيت در اين فيلم مانند نقش وي در فيلم الف مثل انتقام، يك تروريست ناستيك است. برد پيت در اين فيلم ادعا مي‌كند كه نحوه رسيدن به روشني عرفاني، نابودي دنياي مادي و پذيرش درد است. او ادعا مي‌كند كه وقتي كسي در برابر خدا مي‌ايستد دليلي براي ترس ندارد.
در فيلم ديگري به نام «شهر تاريك» نيز معرفتي ناستيك‌گونه را داريم. به اين صورت كه مي‌گويد واقعيتي كه در آن زندگي مي‌كنيم ساختگي و دروغين است. در اين شهر تاريك هم كارگردان پيشنهاد مي‌ دهد شايد فرار كردن از ماتريكس خيلي هم بد نباشد.
در واقع ناستيسيزم دست ‌آويزي قوي براي نابودي انسانيت فراهم آورده است. فيلم ديگري كه در حد و اندازه رمز داوينچي، انجيل دروغين را ترويج مي‌كند «استيگماتا» است. استيگماتا اين دروغ را تكرار مي‌كند كه انجيل توماس، نزديكترين سند به تاريخ زندگي عيسي مسيح است؛ در حالي كه اين انجيل يك اثر قرن دومي ناستيك است. اين انجيل يك جمله دروغين دارد: زنان نمي‌توانند به بهشت راه يابند مگر اينكه به مرد تبديل شوند. و در فيلم استيگماتا هم زني را مي‌بينيم كه جسمش توسط روحي پليد به تسخير درآمده است.
فيلم «شهر دلپذير»، به يك دروغ ناستيك ديگر دامن مي‌زنند. به اينكه چيزي به نام گناه وجود ندارد و جالب است كه در واقع گناه را تحسين و از هبوط انسان تجليل مي‌كند. در اين فيلم يك خواهر و برادر به شكلي عجيب وارد شهري مي‌ شوند كه همه‌ جايش سياه و سفيد است و كم‌كم در اثر گناهاني كه اين خواهر و برادر به شهر وارد مي‌كنند همه ‌جا رنگي و زيبا مي‌شود.
تام كروز در فيلمي به نام «چشمان باز بسته» به كارگرداني استنلي كوبريك در سال 1999 بازي مي‌كند. اين فيلم عده ‌اي را به نمايش مي ‌گذارد كه عياشي ‌هاي ناستيكي دارند و براي از ميان بردن دستورات خالق هستي دست به هر كاري مي‌ زنند.
فيلم ناستيكي ديگري كه تام كروز در آن بازي مي‌كند «گزارش اقليت» است. در اين فيلم تام كروز كه نقش رئيس سازمان پيشگيري از جنايت را بازي مي‌كند و قادر است آينده را تغيير دهد، كه اين خود يك جنبه ناستيك فيلم است. در اين فيلم غير از اينكه دنيا مخلوق شيطان و يك زندان بزرگ نشان داده مي ‌شود تام كروز سعي مي ‌كند تا جلوي ظهور را بگيرد.
تام كروز، يكي از محبوب‌ ترين بازيگران دنيا و يكي از حواريون تعاليم ران هابرد است. اما ران هابرد حواري تعاليم اليستر كراولي شيطان‌ پرست است.
ران هابرد به علم ‌شناسان توصيه مي‌كرد كه تا نوشته‌ هاي دوست خوب او اليستر كراولي را بخوانند. ببينيد ران هابرد چگونه از اليستر كراولي شيطان ‌پرست حرف مي‌ زند:
پسر هابرد در كتابي به نام «ال.ران هابرد، مسيحا يا ديوانه» مي ‌نويسد كه پدرش به او گفته است كه علم‌ شناسي ناستيك در واقع همان روزي شروع شده كه اليستر كراولي مرده يعني اول دسامبر 1947. اليستر كراولي به پيروانش مي‌ گويد كه نه تنها كلامش را به عنوان راهنما بپذيرند بلكه آنان را تشويق مي ‌كند تا كيهان ‌شناسي شيطاني او را تبليغ كنند.
كتاب‌هاي «هري پاتر» نوشته رولينگ، محبوبترين سري كتاب هاي داستاني است كه تا به حال براي بچه ‌ها نوشته شده. اين مجموعه داستان و فيلم، كودكان ما را در معرض ايده هايي كفرآميز قرار داده و اين در حالي است كه رولينگ تصديق مي‌كند كه همه اين داستان‌ پردازي ‌ها از جايي به ذهنش نازل شده است و فقط سعي كرده آنچه را كه برايش الهام شده تا جاي ممكن به صورت كامل توضيح دهد. وي مي‌ گويد من طوري ديالوگ ‌ها را مي ‌نويسم كه انگار در حال گوش كردن به يك مكالمه هستم. رولينگ نه تنها با آشنا كردن مخاطبين جوانش با آيين‌ های جادويي و علوم ممنوعه به آنها سرنخ ‌هايي از اينكه چه كسي در تاريخ قوي ‌تر بوده، مي ‌داده؛ بلكه زندگي هري پاتر را از زندگي اليستر كراولي برگرفته. همانند هري پاتر، كراولي هم از تربيت سخت‌گيرانه خودش دست مي ‌كشد و به جادو روي مي‌آورد. او مانند هري پاتر در 11 سالگي مي‌ فهمد كه يك جادوگر است.
فيلم «هوش مصنوعي مشحون» است از يأس و نااميدي، و مخاطبانش را با اين سؤال همراه مي‌كند كه آيا خدا مي‌تواند به مخلوقاتش عشق بورزد؟ در فيلم «يادآوري كامل» نيز انساني را داريم كه نمي‌داند واقعي است يا خير.
در فيلم «از جهنم» نيز جاني دپ با كشيدن ترياك به الهامات ذهني مي ‌رسد تا بتواند پرونده‌ هاي جنايي‌ اش را حل كند. داستان اين فيلم توسط آلان مور، نويسنده شيطان‌ پرست نوشته شده است. جاني دپ در هنگام فيلمبرداري ادعا مي ‌كرده كه جسمش توسط نهادهاي شيطاني تسخير شده است.
فيلم «نمايش ترومن» با بازي عالي جيم كري باز هم اين ديدگاه ناستيك را به ذهن ما مي ‌رساند كه ما در اين دنيا توسط يك خالق اهريمني به دام افتاده ‌ايم. در اين فيلم يك نفر تمام زندگي شخصيت اول را از بالاي سرش نگاه مي ‌كند. سرانجام ترومن پي مي‌برد كه همه چيز دروغ است و مي‌فهمد كه اطمينان و ايمان به خالقش يك توهم است. او توهمش را مي ‌شكند و اين نكته را تكرار مي ‌كند كه زندگي ما ساختگي و موهومي است.
فيلم ديگري كه در دايره ناستيسيزم تعريف مي‌ شود، «مردان ايكس» است. فيلمي درباره گروهي ابرقهرمان كه از جهش‌ هاي ژنتيكي درست شده‌ اند و قدرت ‌های عجيبي براي تسلط بر دنيا دارند. در ناستيك هم اين تفكر وجود دارد كه جسم آنها با اهريمن تسخير شده و قدرت ‌هاي فراحسي پيدا مي‌كنند.
همان‌طور كه ديديد هاليوود با ايدئولوژي ناستيك نقشي عمده در تأثيرگذاري بر توده ‌ها دارد. از طريق رمز داوينچي دن براون كه مطلقاً ناستيك است يا از طريق ماتريكس يا نمايش ترومن يا خيلي ديگر از فيلم‌ هايي كه بهترين بازيگران مرد و زن در آن ‌ها ايفاي نقش مي‌ كنند. اما چيزي كه قلب انسان را به درد مي ‌آورد اين است كه خيلي از افراد دركي از اينكه چه چيزي حقيقي است و چه چيزي دروغين است ندارند. در پايان، تمام آنچه كه مي‌ توان از هاليوود فهميد اين است كه هاليوود دروغ‌گو است و فقط دروغ را رواج مي‌دهد. دروغ نسبت به خدا، نسبت به انجيل و نسبت به همه‌ خوبي ‌ها.
نقد فیلم های هالیوود


در خواست عضویت جهت دریافت ایمیل
نام:
ایمیل:
montazar.net

نظر سنجی
مایلید در کدام حوزه مطالب بیستری در سایت گذاشته شود؟
معارف مهدویتغرب و مهدویت
وظایف ما در عصر غیبتهنر و فرهنگ مهدویت
montazar.net

سایت های وابسته