montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net

شاهزاده‌ی روم، غافلگیری بزرگ!

ایزد مهرآفرین: حرف آخرم را همان اول مطلب می ‌زنم؛ تمام شنیدنی‌ ها، خواندنی‌ ها و همه‌ی دیدنی ‌هایی که تا به امروز درباره‌ی انیمیشن ایرانی شنیده ‌اید، خوانده ‌اید و یا دیده‌ اید را دور بریزید و به دیدن شاهزاده‌ ی‌ روم بروید.

با دیدن شاهزاده‌ی روم، به احتمال خیلی زیاد تمام تصورات شما از انیمیشن ایرانی به هم خواهد ریخت. این حرف ‌ها شاید به نظر اغراق و ذو‌ق‌‌ زدگی باشد ولی تا این حد می‌ دانم که اگر مخاطبی بدون هیچ‌ گونه اطلاعاتی درباره‌ ی این فیلم و بدون دیدن تیتراژ ابتدایی وارد سالن تاریک سینما شود، بعید است به ذهنش خطور کند که دارد یک انیمیشن ایرانی را می ‌بیند.
شاهزاده ‌ی روم در بُعد فنی و اجرایی یک غافلگیری بزرگ و دستاوردی بدیع برای صنعت نوپای انیمیشن ماست. کیفیت بالای اجرایی و فنی این اثر در برخی بخش‌ ها دست کمی از تولیدات روز کمپانی‌ های بزرگ انیمیشن‌ سازی جهان ندارد و حتی در بخش‌ هایی نیز به تولیدات بازار پُرکن استودیوهای اروپایی- آسیایی و حتی شرکت‌ های کوچک ‌تر هالیوودی طعنه خواهد زد. این تعریف با توجه به این واقعیت است که هزینه‌ی ساخت این اثر، به احتمال زیاد به اندازه ‌ی پول دستمزد چند نفر از عوامل و تیم تولیدی این‌ گونه آثار هم نباشد.

بیشتر انیمیشن‌ های سه‌ بعدی ایرانی از دو اشکال عمده‌ در بُعد فنی و تکنیکی رنج می‌ برند که در همان بدو مواجهه با اثر، این اشکال ‌ها به چشم می ‌آید و مخاطب می‌ فهمد که با یک انیمیشن سینمایی ایرانی طرف است؛ اولی طراحی‌ ضعیف شخصیت‌ ها و کاراکترهاست و دومی حرکت ‌های تصنعی، خشک و سکته ‌دار این کاراکتر ها در یک اثر. اما در شاهزاده‌ ی روم این ضعف‌ ها دیده نمی‌شود و طراحی شخصیت‌ ها و کاراکتر‌سازی در بالاترین سطح و نزدیک به استاندارهای روز انیمیشن ‌سازی دنیا صورت گرفته است. فضا و بکراند ‌سازی‌ های خوب و باورپذیر و منطبق با قصه، همراه با یک کارگردانی خلاقانه، از انیمیشن شاهزاده‌ی روم یک فیلم سینمایی جان ‌دار و قابل اعتنا ساخته است. به این‌ ها اضافه کنید دوبله و صدا‌گذاری خوب را.

نقد انیمیشن شاهزاده روم

بی‌ شک در بعد فنی و تکنیکی، این اثر دروازه‌ های جدیدی را به روی انیمیشن سینمایی ایران گشوده است. با این همه، سوال این‌ جاست که آیا شاهزاده ‌ی روم در فیلم ‌نامه و داستان ‌گویی هم توانسته به قدرت بعد تکنیکی پیش برود یا نه؟ پاسخ در این‌ جا تا حدودی قطعیت تعریف و تمجید‌های سطور بالا را نخواهد داشت ولی باز به این معنا نیست که این اثر قصه و فیلم‌ نامه‌ ی استخوان ‌داری نداشته باشد. اتفاقاً از حیث قصه‌ گویی شاهزاده‌ ی روم یک انیمیشن کاملاً قصه‌ گوست.
حسن بزرگ این کار داشتن یک قصه‌ی جذاب پر کشش و به ‌شدت بکر است به ‌طوری‌ که مخاطب عاشق قصه را - مثل آثار کلاسیک سینما- تا پایان دنبال خود می ‌کشاند. در نیمه‌ی اول داستان که قصه‌ی ازدواج «بانو ملیکا» نوه‌ی قیصر روم با «کرایتوس» سردار رومی روایت می ‌شود، فیلم کاملاً منطبق با آثار کلاسیک دیزنی مثل سیندرلا، زیبای خفته و دیو و دلبر جلو می‌ رود و در عین حال از فانتزی ‌های خاص خودش هم بی ‌بهره نیست. اما در نیمه‌ی دوم که مربوط به اسارت «بانو ملیکا» در بغداد و آشنایی با امام هادی‌(ع) است، قصه کمی کم ‌رنگ ‌تر و سردستی و بدون جذابیت به پیش می‌ رود. برخلاف نیمه ‌ی اول، در نیمه ‌ی دوم داستان، سیر اتفاقات پشت سر هم و به ‌سرعت پیش می ‌رود. مثلاً چگونگی ورود بانو ملیکا به خانه ‌ی امام هادی(ع) و ازدواج ایشان با امام حسن عسگری(ع) در فیلم دیده نمی ‌شود. همین ضعف در مورد تولد حضرت موعود(عج) پر رنگ‌ تر به چشم می ‌آید.

از جایی که بن ‌مایه‌ی اصلی قصه و فیلم ‌نامه، تولد حضرت مهدی(عج) است، عبور سریع فیلم‌ نامه ‌نویس از آن ‌به‌ شدت به کار لطمه می ‌زند و فیلم را ابتر می‌ کند. البته باید به این مهم هم اشاره کرد که در فصل دوم، به دلیل قطعیت و لزوم منطبق‌ بودن داستان بر روایت ‌های صحیح دینی و تاریخی، دست نویسنده برای ایجاد ستون‌ های مورد نیاز درام بسته ‌تر است.

در پایان باید گفت که صنعت انیمیشن سینمایی ایران با ساخت این اثر صاحب یک برند خوب و با کیفیت شده و چه خوب که این اتفاق با یک انیمیشن تاریخی- مذهبی، آن هم درباره‌ ی تولد حضرت صاحب(عج) اتفاق افتاده است.

منبع: fardanews.com
شاهزاده‌ی روم، غافلگیری بزرگ!


در خواست عضویت جهت دریافت ایمیل
نام:
ایمیل:
montazar.net

نظر سنجی
مایلید در کدام حوزه مطالب بیستری در سایت گذاشته شود؟
معارف مهدویتغرب و مهدویت
وظایف ما در عصر غیبتهنر و فرهنگ مهدویت
montazar.net

سایت های وابسته