montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net

اقتداء عیسی ع به حضرت مهدی عج


نزول عیسی ابن مریم و بیعت با حضرت مهدی و اقامه نماز با او ارواحنا فداه. [1]
اخبرنا نقیب النقباء فخر آل رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم ابوالحسن علی بن محمد بن ابراهیم الحسنی عن حذیفه قال – قال رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم فیلتقت المهدی و قد نزل عیسی علیه السلام – کانمّا یقطر عمن شعره الماء فیقول المهدی تقدم صل بالناس فیقول عیسی انما اقیمت الصلوه لک فیصلی عیسی خلف رجل من ولدی فاذا صلیت قام عیسی حتی جلس من المقام فیبایعه فیمکث اربعین سنه [2]
حذیقه می گوید پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند حضرت مهدی التفات و توجه می کند (به معنی ظهور). در این هنگام امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف می فرماید جلو بایست و با مردم نماز بخوان. حضرت عیسی می فرماید من نماز را به شما اقتدا می کنم. پس حضرت عیسی نماز را پشت سر فرزند من اقامه می نماید و پس از نماز حضرت عیسی می ایستد و در مقام ابراهیم می نشیند و با امام مهدی علیه السلام بیعت می کند و چهل سال در دنیا زندگی می کنند.
دو سه نکته در این حدیث شریفه حائز اهمیت است که برای خوانندگان گرامی توضیح می دهم.

مسأله نماز و بیعت و نزول عیسی ابن مریم از آسمان به ما می فهماند که قضیه انقلاب جهانی یک امر عادی نیست بلکه یک امر الهی و آسمانی است که پیامبران اولوالعزم در آن شرکت دارند و اصحاب حضرت هم از رجال برجسته جهانی هستند مخصوصاً آن سیصد و سیزده نفر که یکی از آنها طبق روایات عیسی ابن مریم است که از مقربان درگاه الهی است.
مسأله بیعت حضرت عیسی شاید به خاطر اینست که بخش وسیعی از اهل کتاب مخصوصاً انصاری که به حضرت عیسی معتقدند پس از مشاهده بیعت عیسی علیه السلام با حضرت مهدی علیه السلام هدایت گشته و به صراط مستقیم که همان اسلام است روی می آورند. البته طبق آیات و روایات وارده در این باب اقلیت های مذهبی در عصر امام مهدی هم خواهند بود و زیر چتر حکومت عدل الهی با پرداخت جزیه به زندگی خود ادامه خواهند داد چون قرآن می فرماید عداوات و بغضاء الی یوم القیامه در بین اهل کتاب وجود خواهد داشت [3] و این مطلب فرع وجود خود آنان الی یوم القیامه می باشد.
نکته دیگر در این حدیث شریف که رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم نقل کرده است مکث و توقف در دنیا پس از بیعت، 40 سال نقل شده است در حالی که در بعضی از روایات 7 سال و در بعضی بیشتر آمده فکر می کنم نقل عدد در اینگونه موارد با توجه به اختلاف اعداد منظور خود عدد نیست بلکه علامت کثرت است که در جای خود و در حدیث مربوط توضیح خواهیم داد.
آخرین نکته ای که در باب حدیث شریف متذکر می گردم این است که با اینکه حضرت عیسی پیامبر عظیم الشأن و صاحب شریعت است چگونه بر حضرت مهدی که امام است اقتداء می کند در نماز و بیعت می کند با او.
در این باب مطالب وسیع است و بزرگان از علماء و عرفاء جواب ها داده اند و لیکن به خاطر اجتناب از تطویل؛ از نقل آنها صرف نظر می کنم و فقط در این باب به ذکر یک حدیث از نبی اکرم می پردازم کسانی که پیامبر نیستند، ولی مقام آنان از پیامبران بالاتر است حدیثی است به نام حدیث غبطه که در مجامع روایی اهل سنت آمده است مانند مسند احمد بن حنبل بدنی شکل: ان رسول الله صلی الله و علیه و آله و سلم لما قضی صلاته اقبل الی الناس بوجهه فقال: یا ایها الناس اسمعوا و اعقلوا و اعملوا ان الله عزوجل عباداً لیسوا بانبیاء ولا شهداء یغبطهم الانبیاء و الشهداء علی مجالسهم و فزبهم من الله.
رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند بعد از اتمام نمازشان در حالی که مردم را مخاطب ساخته بودند که ای مردم بشنوید و بیاندیشید و بدانید که برای خدای عزوجل بندگانی است که پیامبر نیستند و از شهیدان نیستند و لکن پیامبران و شهیدان به حال آنان غبطه می خورند بخاطر مجلس اُنس و قرب آنها به حق تعالی.
و حدیث شریف علماء امتی افضل من انبیاء بن اسرائیل مؤید این مطلب است: رجال بزرگی که در اسلام در قرون مختلف در جوامع اسلامی و خصوصاً شیعی ظهور و بروز کردند مانند شیخ طوسی، مفید، سید مرتضی صدوق، ابن سینا و ملاصدرا و . . . بلاشک از بخش وسیعی از پیامبران سلف با عظمت تر بوده اند. تا چه رسد به مقام امامت و ولایت که برتر از عقول بشر مادی است که قضیه آن الی یوم القیامه می باشد. خصوصاً فخر اولیاء و مظهر علم الاسماء و فرزند اطهر صاحب سوره هل اتی و وارث علم انبیاء و وارث عصای موسی و ید بیضاء و نفس عیسی و انگشتر سلیمان و مقام ولایت کلیه الهیه. و فرزند من عرج الی سوره المنتهی و رای الجنه المأوی و تلکم مع الله فی قاب قوسین اوادنی. هر مقامی که تصور کنی برای او، در علمی الهی بالاتر از آن تحقق یافته است.

حسن یوسف دم عیسی ید بیضا داری
آنچه خوبان همه دارند تو تنها داریاثبات مهدویت از قرآن، علی صفایی کاشانی

[1] نهج الولایه ص 105
[2] نهج الولایه ص 105
[3] سوره مائده، آیه 14
اقتداء عیسی ع به حضرت مهدی عج


در خواست عضویت جهت دریافت ایمیل
نام:
ایمیل:
montazar.net

نظر سنجی
مایلید در کدام حوزه مطالب بیستری در سایت گذاشته شود؟
معارف مهدویتغرب و مهدویت
وظایف ما در عصر غیبتهنر و فرهنگ مهدویت
montazar.net

سایت های وابسته