montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net

او در بیداری به خدمت حضرت بقیه الله رسید
از جمله عالمان و فقيهان و مربيان روحاني در دهه‌ هاي گذشته، مرحوم آيت ‌الله ميرزا مهدي اصفهاني(ره) است كه مراكز علمي، خصوصاً حوزة علميه مشهد سال‌ها تحتِ تأثير آن بزرگوار بوده است و تعاليمشان منشأ حركت ‌هاي عظيم فكري معاصر گشت كه همچون سدي فولادين در مقابل انحراف ايستاد و معارف قرآن و ائمه طاهرين (ع) را به عنوان تنها راه دستيابي به اسلام خالص، عرضه داشت.
بسياري از دانشمندان شيعه كه امروز نگهبان مرزهاي تشيع ‌اند در محضر آن بزرگوار درس ‌ها گرفته و پندها آموخته‌ اند.
آن بزرگوار، هنگامي كه مشغول به تحصيل بود، در برخورد با روش ‌ها و مشرب ‌هاي گوناگون «فلسفي» و «عرفاني» به حيرت و نوسان كشيده مي ‌شود و اضطراب عجيبي بر روحش سايه مي ‌افكند. پريشاني و آزردگيِ حاصل از بلاتكليفي، انقلاب فكري در او ايجاد مي‌كند به گونه ‌اي كه نمي‌ داند چه بكند و به كجا برود و به كدام سير، از سيرهاي معنوي و علمي آن زمان رو كند.
سرانجام براي نجات از اين دغدغة خاطر، به حضرت ولي عصر(ع) متوسل مي‌ شود و چاره مشكل را از آن حضرت مي ‌طلبد. به گفته خود آن بزرگوار در صبحگاهي در حالي كه با قلبي شكسته و ديده ‌اي گريان طالب ديدار بوده، در «وادي السلام» و در كنار قبر حضرت هود و صالح (ع)، صاحب ‌الامر(ع) تجلي مي ‌فرمايند و راه را به او مي ‌نمايانند...
جريان ديدار او اين‌گونه بود:
او در بيداري به خدمت حضرت بقيه الله (ع) رسيد و بر سينه آن حضرت، نواري را به رنگ سبز به عرض بيست سانت و طول شصت سانت مشاهده كرد كه عبارتي به رنگ سفيد، به خطوط نور بر آن نقش شده بود:
طلب المعارف من غير طريقنا أهل البيت مساوق لإنكارنا و قد أقامني الله و أنا حجة ابن الحسن (كه كلمه حجة ‌ابن الحسن به شكل امضا نقش يافته بود.)
جستجوي معارف، جز از راه ما خاندان پيامبر، مثل انكار نمودن ماست و خداوند امروز مرا برپا داشته است و من حجت خدا پسر حضرت عسكري(ع) هستم.
و بعد، آن حضرت غايب مي‌ شوند.
اين پيام گهربار حضرتش، مرهمي بر قلب سوزان او مي ‌گردد و راه حق روشن و آشكار برايش نموده مي‌ شود و به دنبال اين توسل و عنايت، مرحوم ميرزا به چشمة جوشاني از معارف الهي و شخصيتي فرزانه هدايت مي‌ شود كه نامش را هرگز بر زبان نمي ‌آورد، و از او تنها به «صاحب علم جمعي» تعبير مي‌ نمود.
درس گهربار امام (ع) مشعل و چراغ زندگي او مي‌ گردد كه خلاصه اگر ما را قبول داريد، بايد معارف را از ما ياد بگيريد و در همة زمينه ‌ها، يعني خداشناسي و نفس شناسي و روح‌ شناسي و آخرت شناسي و بلكه آفاق ‌شناسي از ما تبعيت كنيد. بعدها مرحوم ميرزا به منظور زنده نمودن معارف اهل بيت(ع) عازم ايران مي‌ شود و درس‌ هايي را كه آميزه ‌اي از قرآن و علوم عترت(ع) بود، براي دانشوران مطرح مي ‌فرمايد؛ برخي از آثار ارزنده و علمي آن مرحوم نزد بعضي از شاگردان بزرگوارش موجود است.1


1. برگرفته از: عنايات حضرت مهدي(ع) به علما و طلاب، به نقل از: شيفتگان حضرت مهدي، ج3، ص60؛ مجالس حضرت مهدي (ع) ص157 (اين قضيه در بعضي جزئيات مختلف نقل شده است)؛ عنايات حضرت مهدي موعود، ص102.

*ماهنامه موعود شماره 85
او در بیداری به خدمت حضرت بقیه الله رسید


در خواست عضویت جهت دریافت ایمیل
نام:
ایمیل:
montazar.net

نظر سنجی
مایلید در کدام حوزه مطالب بیستری در سایت گذاشته شود؟
معارف مهدویتغرب و مهدویت
وظایف ما در عصر غیبتهنر و فرهنگ مهدویت
montazar.net

سایت های وابسته