montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net

مهدی (عج) آن گونه که غرب معرفی می کند! - بخش دوم

اشاره
در بخش گذشته به بررسی مفهوم "مهدی" و دیگر عبارات مرتبط با مهدویت در لغت نامه‌ های معروف غربی پرداختیم. در این بخش بررسی این مفاهیم را در دایره المعارف‌ های غربی پی ‌می‌گیریم.

دایره المعارف‌ ها
دایره المعارف ویکی پدیای انگلیسی
در این دایره المعارف واژه «مهدی» مفهومی آخرت شناختی و از پیشگویی ‌های اسلام معرفی شده که در 7 یا 9 یا 19 سال پیش از روز قیامت به همراه عیسی ظهور می کند و جهان را از بی ‌عدالتی، بدی‌ ها و حکومت ‌های ستمگرانه پاک می کند. همچنین به اهمیت و پایه ‌ای بودن این عقیده نزد شیعه و ارتباط آن با امام دوازدهم شیعه اشاره می شود. پس از آن در بخش‌ هایی مجزا عقاید فرقه ‌های مختلف اسلامی در مورد مهدی را شرح می دهد.
در بخش دکترین اهل سنت، ابتدا به موافقان عقیده مهدویت اشاره می‌ شود. در این دیدگاه، مهدی(عج)، به طور متوالی در احادیث سنی به عنوان تأسیس کننده خلافت معرفی شده است. او انسانی عادی است که از پدر و مادری عادی، زاده می ‌شود. سپس به احادیثی از پیامبر صلی الله علیه و آله اشاره می ‌شود که مهدی از خانواده پیامبر و هم‌ نام وی‌ ـ که پدر وی هم هم ‌نام پدر پیامبر است‌ ـ معرفی شده است. البته به نظر برخی از روشن‌ فکران مسلمان که مهدی(عج) را مصلحی که باعث اتحاد امت و اشاعه اسلام می ‌شود، نیز اشاره می ‌شود. دیدگاه دوم در میان اهل سنت در این مقاله متعلق به روشنفکرانی نوگراست که به کلی منکر عقیده مهدویت هستند. به عنوان مثال: جواد احمد قمیدی (1951 م) در یکی از کتب خود به ظهور مهدی(عج) هیچ اشاره ‌ای نمی کند و دلیل این امر را ضعف احادیث مهدویت و یا ساختگی بودن آن ‌ها می داند و با فرض صحت برخی از احادیث هم آن‌ ها را در اشاره به برخی خلفا مانند: عمربن عبدالعزیز می‌ شمارد. طبق نظر این گروه دیگر مهدی پس از این نخواهد آمد و در این زمان نباید منتظر وی بود.
در ارائه دکترین شیعه در باب مهدویت، به اساسی بودن این عقیده نزد شیعه اذعان می شود:
شیعه، مهدی را همان امام دوازدهم خود می داند که در سال 255 هجری (874 م) متولد شده و اکنون نیز زنده و در غیبت است. مقاله به نظر «موژان مؤمن» در مورد عقیده مهدویت در شیعه می پردازد که شیعیان عموماً مهدی را فردی جوان با قامتی معمولی و صورت و مو و محاسن زیبا می دانند که در سالی غیر فرد (زوج) در کنار خانه خدا ـ مقام ابراهیم ـ ظهور می کند و مردم با او بیعت می کنند. همراه او عده ای برگزیده نیز بازگشت می کنند و دشمنان وی توسط دجال تک چشم و سفیانی رهبری می شوند و پس از نبرد نهایی میان مهدی و دشمنان وی، او و پیروانش بر ظلمت غلبه می کنند و پس از چند سال از حکومت مهدی، عیسی نیز به زمین باز می گردد. پس از آن مقاله به روایاتی از کتب شیعه اشاره می کند که در آن به ویژگی ‌های حکومت حضرت مهدی(عج) همچون فراگیری حکومت، اشراف کامل حضرت به تمام مردم عالم و یا برخی خصوصیات ظاهری ایشان اشاره می نمایند.
در ادامه مقاله به نقل از موژان مؤمن به رایج ‌ترین علائم اشاره شده برای ظهور مهدی(عج) نزد شیعه اشاره می‌ شود که عبارتند از:
• تقابل و جنگ مهدی (عج) با مسلمانانی که تنها در ظاهر مسلمانند، ولی در واقع پایبندی به احکام و قوانین اسلامی ندارند.
• وقوع دو مرگ سرخ (خونریزی) و مرگ سفید (بلا و مرض) پیش از ظهور مهدی(عج) که دو سوم مردم جهان را هلاک می کند.
• ظهور دجال تک چشم، سفیانی و یمانی.
• وقوع جنگی بزرگ در سوریه و نابودی آن.
• وقوع مرگ و ترس در عراق و نیز ظهور آتش در آسمان.
روایاتی از منابع اهل سنت نیز مورد اشاره قرار می گیرند که در آن‌ ها مهدی(عج) از خانواده پیامبر معرفی شده که امر فرجش در یک شب اصلاح می ‌شود و همان گونه که جهان از ستم پرشده، آن را مملو از عدل می ‌نماید و هفت سال نیز حکومت می ‌کند.
در ادامه نظر صوفیه در مورد مهدی(عج) هم مورد بحث قرار می گیرد و با نقل جمله ‌ای از «ابن حجر هیتمی» که در اعتقاد مهدی(عج) نشانه بی ایمانی است؛ اعتقاد ایشان به مهدویت بیان می‎ شود. همچنین در بخش قابل توجهی از مقاله، عقیده فرقه احمدیه (قادیانیه) که یکی بودن تجسم مهدی و عیسی و دیگر منجیان وعده داده شده، مورد بررسی قرار گرفته است.
مدعیان مهدویت در طول تاریخ بخش دیگری از مقاله را تشکیل می ‌دهد. در این بخش «مختار» و ادعای او درباره «محمد حنفیه» به عنوان اولین حرکت صورت گرفته در تاریخ اسلام تحت واژه «مهدی» معرفی شده است. محمد بن عبدالله نفس زکیه، سید علی محمد باب (1819–1850) ، مهدی سودانی (1881)، میرزا غلام احمد قادیانی (1889) و نیز القحطانی (1979) از جمله افراد مورد اشاره به عنوان مدعیان مهدویت در این نوشتار هستند.
انتهای مقاله «مهدی» در ویکی پدیای انگلیسی نیز بسیار قابل توجه و تأمل است. این مقاله در انتها به جریانی می پردازد که از نظر نویسنده چنان جایگاهی داشته که در این مقاله علمی بدان اشاره شود. جریان مربوط به مقاله ‌ای است که فردی با نام «محمدرضا رستمی درون کلاه» (استاد دانشکده شیمی دانشگاه تربیت مدرس) در تاریخ ۳۰ فروردین ۱۳۸۹ برابر با ۱۹ آوریل ۲۰۱۱ منتشر می‌ کند و در ذیل آن، نام خود و نام مبارک امام زمان(عج) را به عنوان نویسندگان آن معرفی می ‌نماید.
این دایره المعارف در ذیل واژه «مهدویت» نیز به عقیده شیعیان دوازده امامی به مهدویت می ‌پردازد و آن را عقیده و تلاش برای آمدن مهدی(عج) تعریف می ‌کند و وی را احیا‌کننده مکتب و برقرارکننده عدالت از منظر شیعیان می ‌شمارد. در ادامه نیز جمله ‌ای از حجت ‌الاسلام پور سید آقایی مدیر موسسه آینده روشن در قم نقل می ‌شود که «مهدویت یک شناسه و کد برای انقلاب و روح آن است.»
همچنین این دایره ‌المعارف مقالاتی در زمینه مفاهیم آخرت‌ گرایانه در اسلام، دجال و برخی عبارات مرتبط دارد.


دایره المعارف بریتانیکا
این دایره المعارف که بریتانیایی بوده و قدمت نسخه‌ های کاغذی آن به 1768 میلادی می رسد، در مورد مفاهیم مهدوی مطالب چندی عرضه کرده است. این منبع «مهدی» را مفهومی آخرت ‌گرایانه در اسلام می‌ داند که اشاره به نجات‌ بخشی مسیحایی می‌ کند که جهان را از عدالت و انصاف پر می‌ نماید، مکتب صحیح را اعاده می‌ کند و عصر طلایی 7، 8 یا 9 ساله در پایان جهان را راهبری می‌ کند. قرآن (کتاب آسمانی مسلمانان) به او اشاره نکرده و اغلب در روایات غیر قابل اعتماد که از پیامبر اسلام نقل شده، به وی اشاره شده است. اگرچه در میان اهل سنت به ویژه متکلمین سوالاتی در مورد مهدی(عج) مطرح شده ولی این عقیده، باوری اساسی نزد شیعه محسوب می‌ شود.

این دایره المعارف در ادامه می‌نویسد:
به نظر می ‌رسد باور مهدویت در همان سده‌ های نخستین پس از ظهور اسلام (قرن 7 و 8 میلادی) در میان پریشانی و تسلسل مکاتب و شورش ‌های سیاسی، پیشرفت کرده باشد. به نظر می‌ رسد، اولین بار در 686 میلادی «مختاربن ابوعبید ثقفی»، رهبر شورش مسلمانان غیر عرب در عراق، با بیعت کردن خود با فرزند علی، پسرعموی پیامبر و چهارمین خلیفه مسلمانان، این عقیده را مورد استفاده قرار داد. مختار اعتقاد داشت مهدی(عج) همان «الحنفیه» است که در قبر خود زنده بوده ولی در غیبت است و برای نابودکردن دشمنان خود ظاهر خواهد شد. در 750 میلادی نیز نهضت عباسیون از احادیث غیب ‌گویانه رایج که مهدی را برخاسته از خراسان در شرق و با پرچم ‌های سیاه می ‌دانست، شکل گرفته و استفاده برد.
از دید نویسنده این مقاله در دایره المعارف بریتانیکا، اعتقاد به مهدی در زمان ‌های بحرانی مورد تأکید و توجه بیشتری قرار گرفته به طور مثال پس از جنگ «لاس ناواس دتولوسا» در 1212 میلادی وقتی مسلمین قسمت اعظم اسپانیا را از دست دادند، مسلمانان اسپانیایی روایاتی منسوب به پیامبر را پخش کردند که در آن ‌ها باز پس‌گیری اسپانیا توسط مهدی، پیشگویی شده بود. به همین ترتیب در هجوم ناپلئون به مصر نیز مردی با ادعای مهدویت در شمال آفریقا ظهور کرد.
در ادامه نیز مقاله به برخی مدعیان متأخر مهدویت اشاره می کند:
از آنجایی که مهدی اعاده ‌کننده قدرت سیاسی و طهارت مذهبی اسلام دانسته می ‌شود، انقلاب ‌های اجتماعی بسیاری در جوامع اسلامی از این عنوان برای خود بهره برده‌ اند. به طور ویژه شمال آفریقا بستر ظهور افراد تحت نام «مهدی» بوده است که از جمله این افراد می توان به «عبیدالله» مؤسس سلسله فاطمیون، «محمد بن تومَرت» پایه گذار حرکت «الموحدون» در مغرب در قرن 12 و نیز «محمد احمد سودانی» که در سال 1881 بر ضد حکومت مرکزی مصر قیام کرد، نام برد.
نکته ‌ها:
• ارجاع بسیاری مقالات فوق به منابعی بازمی‌ گردد که نه توسط شیعیان و حتی مسلمانان، بلکه توسط مستشرقین و روشنفکرانی نگاشته شده که نگاه خاص و مغرضانه در نوشتار آن ‌ها هویداست. اسقف سابق اورشلیم رئیس بخش اسلام در لغت نامه مذاهب آکسفورد است و بسیاری مقالات را در حیطه شیعه‌ شناسی در دایره‌المعارف ‌هایی از جمله بریتانیکا و دایره ‌المعارف جهان اسلام مدرن، دکتر موژان مؤمن، پزشک بهایی همکار دانشگاه آکسفورد انگلیس می ‌نگارد . این نکته بسیار حائز اهمیت است که غرب با چه عینکی به معارف اسلامی و شیعه نگاه می ‌کند.

تصویر موژان مؤمن، پزشک و محقق بهایی
• عدم ارائه مفاهیم اساسی در زمینه مهدویت و یا ارائه ناصحیح مطالب اساسی و در مقابل ارائه مطالبی بی‌ اهمیت نکته دیگری است که در این مقالات به طور واضح دیده می‌ شود.
• مقاله ویکی پدیا گرچه جامع‌ تر به بحث مهدویت نگریسته، ولی از چند منظر قابل تأمل است: اول آنکه بسیاری از قسمت های مقاله ـ به ویژه مواردی که قابل بحث هستند ـ به صورت گذرا و با کمترین ارجاع بیان شده است که از آن جمله می ‌توان به مدت زمان حکومت حضرت، شیوه قیام، علائم ظهور و ... اشاره نمود. در درجه دوم دیدگاه شیعه در این مقاله به صورتی افسانه ‌ای و اسطوره ‌ای معرفی شده است به طوری که کمتر کسی با خواندن دیدگاه شیعه به طرف آن جذب شده و آن را حقیقی می ‌انگارد.
• مقاله بریتانیکا از جهت گستردگی، ارجاعات و صحت مطالب درجه ‌ای به مراتب ضعیف ‌تر دارد و همان گونه که دیده می ‌شود، بیش از آنکه به اصل باور مهدویت پرداخته شود، به مدعیان و قیام ‌های صورت گرفته بر اساس این عقیده تأکید شده است و حتی اصل عقیده با ذکر عبارت «عدم اشاره قرآن و روایات معتبر به مهدی» مورد تشکیک واقع گردیده است.


ادامه دارد ...


نویسنده: زهیر دهقانی آرانی ـ دانش پژوه مرکز تخصصی مهدویت.
دوماهنامه امان شماره 36


پی ‌نوشت:
- http://en.wikipedia.org
برای بررسی بیشتر عملکرد، اهداف و موفقیت ‌های این دایرة المعارف رایگان اینترنتی می‌ توانید مقاله‌ای با نام «پرونده ‌ای برای ویکی‌پدیا» که در آدرس زیر آمده مطالعه نمایید: http://forum.p30world.com/showthread.php?t=132144
- http://en.wikipedia.org/wiki/Mahdi
-Moojan Momen
- برای اطلاعات بیشتر می ‌توانید به آدرس زیر مراجعه نمایید:
http://harimeyas.com/tag/محمدرضا رستمي درون كلاه.
- http://en.wikipedia.org/wiki/Mahdaviat
-http://www.corporate.britannica.com/?page_id=94
- "Las Navas de Tolosa
نام جنگی که در بین اعراب و مسلمانان به «معرکه العقاب» معروف است و نتیجه آن شکست مسلمین و خروج آن‌ ها از سرزمین اسپانیا و آندلس بوده است. ر. ک به: http://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Las_Navas_de_Tolosa
- http://en.wikipedia.org/wiki/Ibn_Tumart
, http://shamim.valiasr-aj.net/include/VIEW.php?bankname=VAGEHLIST&code=28&RADIF=21
- http://fa.wikipedia.org/wiki/ محمد احمد.
- http://bahaikipedia.org/Moojan_Momen (دایره المعارف عقاید و آیین بهاییت)
- مانند ارائه مقاله‌ ای که نام نویسنده آن امام عصر(عج) درج شده بود.
مهدی (عج) آن گونه که غرب معرفی می کند! - بخش دوم


در خواست عضویت جهت دریافت ایمیل
نام:
ایمیل:
montazar.net

نظر سنجی
مایلید در کدام حوزه مطالب بیستری در سایت گذاشته شود؟
معارف مهدویتغرب و مهدویت
وظایف ما در عصر غیبتهنر و فرهنگ مهدویت
montazar.net

سایت های وابسته