montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net

بي ‌بي ‌سي عليه مهدويت (2)
در شمارة قبل، به اختصار گفتيم که چرا رسانه‌ هاي بيگانه، توجه ويژه ‌اي به موضوع مهدويت دارند و چرا در طول صدها سال، استعمارگران تلاش کرده ‌اند تا اين تفکر را ريشه ‌کن کنند؛ اگرچه هيچ‌ گاه موفق نبوده‌ اند.
اکنون به اين موضوع خواهيم پرداخت که بي ‌بي‌ سي (رسانۀ استعمار پير) به دنبال چيست و در حيطة موضوع مهدويت، چگونه دروغ‌ پراکني مي‌ کند؛ ولي قبل از آن، لازم است آشنايي مختصري دربارۀ بي ‌بي‌ سي و تاريخچۀ آن داشته باشيم و به جايگاهي که اين رسانه، امروزه براي خود ايجاد نموده است، نگاهي بيندازيم تا متوجه شويم که يک دروغ کوچکِ بي ‌بي‌ سي چگونه به تعداد بسياري از مردم دنيا مي ‌رسد و در اذهان آنان، تأثير مي ‌گذارد.

تاريخچه
نخستين پخش راديوييِ بي ‌بي ‌سي، در نوامبر 1922 و به وسيلة شرکت «راديو بريتانيا» آغاز شد. اين شرکت- که به عنوان سازماني خصوصي، بنياد نهاده شده و امتياز انحصاري پخش برنامه‌ هاي راديويي را از دولت دريافت کرده بود- در سال 1927، «مِلّي» شد و از آن تاريخ، با نام اختصاري بي ‌بي ‌سي BBC) ) [British Broadcasting Corpoation] به فعاليت خود ادامه داد. دربار سلطنتي بريتانيا، طي فرماني، امتياز پخش برنامه ‌هاي راديويي را به مدت ده سال، منحصراً به بي ‌بي ‌سي ‌اعطا کرد و اين امتياز بارها تمديد شد.
در نوامبر 1936، بي ‌بي‌ سي به پخش منظم برنامه ‌هاي تلويزيوني دست زد و در سال 1937، نخستين برنامة تلويزيوني خارج از استوديو را ـ که مراسم تاج‌ گذاري جرج ششم بود ـ پخش نمود.
در اكتبر سال ۱۹۹۱ و در امتداد برنامه‌هاى خبرىِ موفقِ اين شبکه، پخش «بى ‌بى سى جهان» راه‌ اندازى شد كه اخبار بين المللى را به صورت تخصصى، تحت پوشش قرار مي ‌داد. در ژانويۀ سال ۱۹۹۵، ساختار برنامه ‌هاي بي ‌بي ‌سي به قالب كنونى ‌اش تغيير يافت و توانست تا پايان سال ۲۰۰۲ ميلادى، بيش از ۲۲۲ ميليونْ بيننده را در ۲۰۰ نقطة جهان، به خود اختصاص دهد و بالاخره در اواخر سال ۱۹۹۷ با افتتاح و راه‌ اندازى پايگاه اينترنتى «بى ‌بى ‌سى آنلاين»، اين شبکه توانست به اولين «بنگاه خبرى سه‌ رسانه اى» تبديل شود.
در طول دوران جنگ آمريكا و عراق، بسيارى از مردم جهان، از طريق اين شبكه، به طور ۲۴ ساعته در جريان اخبار جنگ قرار مي‌ گرفتند و به اين ترتيب، اين شبکه توانست ركورد بى‌ نظير ۲۳ ميليونْ بيننده را، تنها در يك روز به دست آورد.
بخش فارسي راديو بي ‌بي ‌سي، ۶۶ سال است که به طور مداوم، در تهيه و پخشِ برنامه براي فارسي‌ زبانان، فعاليت دارد و سايت فارسي آن نيز، ۵ سال است که آغاز فعاليت نموده است. بي ‌بي‌ سي در طول سال ‌ها فعاليت، با اين‌که تلاش کرده است خود را در مسائل ايران، بي‌ طرف نشان دهد، اما تاکنون، بسياري از توطئه‌ هاي شيطنت ‌آميز رسانه ‌اي را عليه ايران انجام داده است. نمونۀ کوچک آن، دخالت در کودتاي 28 مرداد سال 1332 است که با فرستادن پيام ‌ها و کدهاي رمز، در پيروزي کودتاگران نقش بسزايي داشت. [1]

رسانه‌ ها و تحولات دنيا از زبان مسئولان بي‌ بي ‌سي
به اعتراف «کنت پاين» ـ تهيه کنندۀ خبري بي ‌بي ‌سي که در زمنية مسائل دفاعي، داراي سابقۀ حرفه ‌اي و دانشگاهي است ـ رسانه‌ هاي گروهي در عصر حاضر، به ابزاري براي جنگ تبديل شده‌ اند. اين بدان دليل است که پيروزي در جنگ‌ هاي امروزي، بيش از آن که وابسته به شکست دادن دشمن در صحنة جنگ باشد، وابسته به هدايت افکار عموميِ داخلي و بين المللي است و اين، صرف ‌نظر از تمايل بسياري از روزنامه ‌نگاران، مبني بر ارايۀ ارزيابي بي ‌طرفانه و متوازن از جنگ، کاملاً واقعيت دارد. اعزام خبرنگاران به همراه يگان ‌هاي مسلح، به صحنۀ جنگ، تنها يک نمونه از تأثيرگذاري ارتش بر رسانه ها است.
تجربۀ ارتش آمريکا پس از جنگ سرد نشان مي ‌دهد که پيروزي در صحنۀ جنگ سياسي و تبليغاتي، به ندرت، به سادگيِ شکست دادن دشمن به وسيلۀ نيروهاي مسلح است. در خلال ماجراي اشغال عراق، ارتش آمريکا، روزانه اخبار جنگ را متناسب با استراتژي فرماندهان جنگي ‌اش در قطر و پنتاگون، منتشر مي‌کرد. ارتش انگليس نيز چنين جلساتي را در لندن ترتيب مي ‌داد تا احتمال انتشار اخبار ضد و نقيض از رسانه ‌هاي کشورهاي ائتلاف، به حداقل برسد و چرخۀ خبري، متوازن گردد. [2]
امروزه، تحولات شگرفي در فناوري ‌هاي مربوط به جمع ‌آوري، توليد و توزيع اطلاعات رخ داده است. ديگر سخن گفتن از انفجار اطلاعات [3] ، انقلاب ارتباطي [4] و تأثيرات رسانه‌ ها بر شكل‌ گيري افكار عمومي جهاني [5]، به ويژه، پس از توسعۀ فن ‌آوري‌ هاي عظيم ارتباطي و در نهايت، پيدايش عصر جامعة اطلاعاتي [6]، عادي به نظر مي‌ رسد. شبكه ‌هاي رايانه ‌اي، ماهواره ‌ها، خبرگزاري ‌ها و ايستگاه ‌هاي مختلف راديويي و تلويزيوني، بسياري از مفروضات و اصول پيشين را در ساختار روابط و حقوق بين ‌الملل به چالش کشيده ‌اند. [7]

بي‌ بي ‌سي در دامن صهيونيست ‌ها
وابستگي بسياري از رسانه ‌هاي دنيا، به خصوص رسانه‌ هاي آمريکايي، به صهيونيسمِ بين ‌الملل، به اندازه ‌اي واضح است که خود اين رسانه‌ ها نيز اصراري بر پوشاندن آن ندارند؛ اما دربارۀ بي ‌بي ‌سي، به همان اندازه که توطئه ‌هاي رسانه‌ ايِ اين بنگاه خبري، به صورت بسيار پيچيده، عمل شده است، وابستگي‌ هاي رسانه ‌ايِ آن به صهيونيسم جهاني نيز کمتر در معرض توجه عموم، گذارده شده است و چه بسا در مواردي، اين سازمان، خبري را عليه رسانه ‌هاي صهيونيستي منتشر کرده‌ اند؛ در حالي که وابستگي اين رسانه، به صهيونيسم جهاني، بسيار ريشه ‌دارتر و قديمي ‌تر از رسانه‌ هاي آمريکايي است.
پشت صحنة اين سازمان خبري، شاهد اين مدعاست؛ چرا که نمايندگان بسياري از يهود در ميان مديران بي ‌بي ‌سي قرار دارند؛ از جمله، رئيس سابق بانك تجاريِ «اس. جي. وار برگ» ديويد اسكولي، كنت بلوم، جانت كوهن، سارا فرنك، كيث ساموئل، ديويد آرنوويچ،‌ آن سلومن روث كالب، لوئيس ماركس، توني كي، آدام سينكر، روي ساتچي و...
رئيس برنامه ‌هاي نمايشيِ شبكۀ راديويي بي ‌بي ‌سي، «كارولين رافائل» مي ‌باشد كه دبيريِ برنامه‌ هاي نمايشي، برنامه‌ هاي ويژه و نيز برنامۀ جوانان برعهدۀ وي است. طبق نوشتۀ مجلۀ «شرح وقايع يهودي» [8]، رافائل، به داشتن هويت يهودي خويش افتخار مي ‌كند.
همانند رسانه‌ هاي فرستندگي، صنعت فيلم بريتانيا نيز تعداد قابل توجهي از يهوديان را، هم در تهيه ‌كنندگي و هم در بدنۀ نظارتيِ خود، جاي داده است؛ چنانچه رئيس كميسيون فيلم بريتانيا، «سدني ساموئل سون» [9] است که متولي فيلم و هنرهاي تلويزيوني و نيز رئيس كميتۀ اداري آن مي‌ باشد و در سال 1995، از دست «جان ماژور»، لقب «سِر» را دريافت كرده است.[10]

شيطنت ‌ها
بي ‌بي ‌سي براي ايجاد تفرقه و بر هم زدن انسجام کشورهاي اسلامي، هميشه از شيطنت‌ هاي خاصي استفاده مي ‌کند که توضيح و بررسي آن‌ ها از ظرفيت يک مقاله، خارج است. ما در اينجا تنها به چند نمونه از آن‌ ها اشاره مي ‌کنيم که مي ‌تواند نمونه ‌اي براي توطئه ‌هاي رسانه ‌اي بي ‌بي ‌سي باشد:
بي ‌بي ‌سي‌ِ عربي به سلمان رشدي، تابعيت ايراني داد
سايت خبري بي ‌بي‌ سي در دو نسخۀ عربي خود، با اشاره به اينکه اخيراً ملکۀ بريتانيا به سلمان رشدي لقب «شواليه» اعطا کرده است، مدعي شد که رشدي نويسنده‌ اي انگليسي ولي «ايراني الاصل» مي ‌باشد.
قابل توجه است که نسخۀ عربي بي ‌بي‌ سي در کشورهاي عربي - که عمدتاً اسلامي هستند- مخاطبان زيادي دارد. در طي چند سال اخير، القاء اين نکتۀ انحرافي که ايراني ‌ها مسلمان نيستند و پيرو فرقه ‌اي ضالّه و منحرف هستند؛ از خطوط اصليِ تبليغات رسانه ‌اي غربي و عربي، عليه ايران محسوب مي ‌شود. [11]

شيطنت بي ‌بي ‌سي در انعکاس مراسم عزاداري حسيني عليه السلام
بنگاه خبرپراکني بريتانيا در انعکاس گزارش‌ هاي تصويري از مراسم عاشورا، به شکل شيطنت ‌آميزي، شيعيان را عده ‌اي بي‌ منطق و خونريز به تصوير کشيد. صفحۀ عربي بي ‌بي ‌سي، در روزهاي عزاداري حسيني، از بينندگان خود براي مشاهدۀ گزارش‌ هاي تصويري از مراسم عزاداري شيعيان دعوت کرد؛ اما در صفحات خود صرفاً تصاويري از مراسم قمه ‌زني را به نمايش در آورد. تلاش بي ‌بي ‌سي براي نشان دادن چهره ‌اي خشن و بي ‌منطق از عزاداري حسيني و بدون کمترين اشاره به عزاداري ‌هاي معنوي و مرسوم اکثريت مطلق شيعيان، بخشي از ترفندهاي غرب براي ايجاد اختلاف و درگيري بين مسلمانان و نشان دادن تصويري منفي از اسلام و خاصّه تشيع، تلقي مي ‌شود. [12]
راديوي عربي، تلويزيون فارسي
بي ‌بي ‌سي ـ که براي پيشبرد اهداف شوم خود، همواره به دنبال جذب شنوندگان و بينندگان مسلمان مي ‌باشد - درصدد راه ‌اندازي راديوي عربي و شبکۀ تلويزيوني فارسي برآمده است. دولت انگليس، سالانه مبلغ 15 ميليون پوند براي راه ‌اندازي شبکۀ تلويزيونيِ فارسي زبان، هزينه مي ‌کند. همچنين مسئولان راديو و تلويزيون بي ‌بي ‌سي اعلام کرده ‌اند که قصد دارند هشت راديوي بين ‌الملليِ ويژه خود ـ به خصوص راديوهاي اروپاي شرقي ـ را تعطيل و با هزينۀ آن شبكه‌ ها، تلويزيوني عربي راه ‌اندازي كنند.
به خوبي مشخص است که بي ‌بي ‌سي، حرکت خزنده‌ اي را براي مقابله با رشد اسلام و تفکر شيعه در پيش گرفته است. توجه به توطئه‌ هاي رسانه ‌اي - که اکنون، عامل بسياري از رويدادها در سطح جهان مي ‌باشند- سياستمداران کشورهاي اسلامي را بايد به خود آورد تا در برابر حمله‌ هاي رسانه‌ اي استعمار پير که اکنون لباس صهيونيسم جهاني را هم به تن کرده است، تدابيري بسنجند.
سياستمداران غربي فهميده ‌اند که رسانه‌ ها بهترين ابزار براي مقابله با تفکراتي است که در مکتب تشيع، موجي از مقاومت در برابر استکبار جهاني را ايجاد کرده است. رسانه‌ هايي چون بي ‌بي ‌سي، سي ‌ان ‌ان و ...، با پخش اخبار و گزارش‌ هاي دروغين، تمام تلاش خود را براي تزريق تفکرات مسموم به ذهن نسل ‌هاي جديد دنياي اسلام، به کار گرفته است؛ چرا که، در چند دهۀ گذشته با تحولاتي که پيروزي انقلاب اسلامي ايران در جهان ايجاد کرد، ترس از همه ‌گير شدن تفکر شيعه در ميان مظلومان جهان (به‌ خصوص کشورهاي جهان سوم) و نيز گسترش معارف اسلام در ميان کشورهاي توسعه يافته، باعث شده است تا جبهة بزرگي از رسانه‌ هاي صهيونيستي به وجود آمده و براي مقابله با اسلام بسيج شوند.


پی نوشت:
1.«مديريت سازمان‌هاي رسانه‌اي در BBC و CNN»، شانکلمن لوسي کونگ، ترجمۀ مراد مهدي‌نيا و ناصر بليغ، نشر طرح آينده.
2.www.parameters.com .
3. Information Explosion
4. Communication Revolution
5. Global Public Opinion
6. Information Society
7. فصل‌نامة پژوهش و سنجش، سال دهم، شمارۀ 34، تابستان 1382.
8. Jewish Chronicle
9 .Sidny Samuelson
10. «نفوذ يهود بر رسانه‌هاي انگلستان»/ www.yahood.ir/farsi
11. www.asriran.com/ / www.fardanews.com
12.www.alef.ir

نویسنده: علي محمدپور
بي ‌بي ‌سي عليه مهدويت (2)


در خواست عضویت جهت دریافت ایمیل
نام:
ایمیل:
montazar.net

نظر سنجی
مایلید در کدام حوزه مطالب بیستری در سایت گذاشته شود؟
معارف مهدویتغرب و مهدویت
وظایف ما در عصر غیبتهنر و فرهنگ مهدویت
montazar.net

سایت های وابسته