montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net

وظايف منتظران جوان

شناخت امام زمان عليه السلام
يكى از مهم ‏ترين و اساسى‏ ترين اصولى كه از اركان اصلى مكتب تشيع محسوب مى‏ شود، مسأله امامت و آشنايى با امام هر عصر عجل الله تعالي فرجه است. به اعتقاد شيعه، در هيچ برهه از زمان، زمين خالى از حجت و انسان بدون امام معصوم نخواهد بود. چرا كه هدايت و رهبرى صحيح و همه جانبه انسان بر اساس تعاليم الهى تنها از طريق پيروى از رهنمودها و روشنگرى ‏هاى امامى ممكن است كه علاوه بر آشنايى با سنت ‏هاى حاكم بر نظام هستى، از تمامى مصالح بشر و حقايق تعليمات پيامبران الهى آگاه باشد.
با توجه به اين حقيقت، يكى از وظايف مهم آحاد جامعه، به‏ ويژه قشر جوان آن است كه در هر عصرى، نسبت ‏به امام و حجت الهى موجود در آن زمان به گونه ‏اى شناخت پيدا كنند كه بر تعاليم مسؤوليت‏ هاى خود آگاهى پيدا كرده و بر اساس آن عمل نمايند.
اهميت ‏شناخت امام زمان (عجل الله تعالي فرجه) در هر عصرى به گونه ‏اى است كه در برخى روايات، عدم كسب معرفت لازم از امام؛ هم ‏رديف، بلكه مساوى با كفر و بى‏ ايمانى شمرده شده است. پيامبر اكرم ‏صلى الله عليه وآله در همين زمينه مى ‏فرمايند:
«هركسى كه بميرد و امام زمان خودش را نشناسد به مرگ جاهليت از دنيا رفته است.» و يا در يكى از ادعيه كه بر آن نيز بسيار سفارش شده است. به همين مسأله اشاره شده است: پروردگارا حجت‏ خودت را به من بشناسان چرا كه اگر حجتت را به من نشناسانى من از دين و آئينم گمراه مى ‏شوم.
مضمون اين ‏گونه روايات زمانى بهتر روشن خواهد شد كه به پيامدهاى مثبت و منفى يك جامعه، در اثر برخوردارى و عدم برخوردارى جامعه از امام و رهبرى شايسته توجه و دقت ‏بيشترى شود. در طول تاريخ، چه بسيار بوده ‏اند حركت‏ ها و يا نهضت ‏هاى عظيم مردمى كه به دليل فقدان رهبر شايسته با شكست مواجه شده ‏اند و يا پس از پيروزى به جهت افتادن زمام امور در دست زمامداران بى‏كفايت ‏به انحراف و اضمحلال كشيده شده ‏اند.
البته، كم و كيف شناخت امام ‏عليه السلام با توجه به نياز و توانايى و ظرفيت افراد متفاوت است. مهم اين است كه اين شناخت ‏به گونه ‏اى باشد كه در صورت مواجه افراد با تهديدها و شبهه ‏افكنى‏ هاى دشمنان و بدخواهان، در تشخيص راه صحيح و شيوه درست از دچارشدن به گمراهى و انحراف آنها را نجات دهد. و گرنه شناخت كامل و همه جانبه حجت‏ هاى الهى براى افراد عادى با توجه به محدوديت استعدادها و توانايى ‏هاى فكرى غيرممكن است.

دعا براى تعجيل فرج
با توجه به نقش و جايگاه مهمى كه دعا در تفكر اسلامى دارد، اگر دعا با شرايط لازم انجام گيرد، همچون ساير علل و عوامل موثر در نظام هستى، مى‏ تواند در امور تكوينى تغيير ايجاد نمايد. در بخشى از روايات پيامبر اكرم ‏صلى الله عليه و آله و ائمه اطهارعليهم السلام توصيه شده است كه براى فرج امام زمان ‏عليه السلام زياد دعا كنيد و از خود حضرت بقية ‏الله (عجل الله تعالي فرجه) نقل شده است كه آن حضرت فرمودند:
«اكثروا الدعا بتعجيل الفرج فان ذلك فرجكم‏» براى تعجيل در فرج و ظهور، زياد دعا كنيد چرا كه اين ‏كار موجب فرج و خوشحالى شماست.»
بنابراين، از ديگر تكاليف عاشقان امام زمان (عجل الله تعالي فرجه) درخواست تعجيل فرج آن حضرت است. البته، توجه به اين نكته نيز ضرورى است كه اولا، دعا زمانى به مرحله اجابت مى ‏رسد كه دعا كننده شرايطى را در خود ايجاد نموده باشد كه دعاى او شرايط استجابت را داشته باشد. ثانياً، بايد توجه داشت كه دعا هرگز جاى عمل به وظايف ديگر را نمى ‏گيرد بلكه دعا در صورتى مفيد است كه همراه با عمل به ساير تكاليف دينى باشد.
علاوه بر موارد فوق، پايدارى در راه ولايت اهل ‏بيت‏ عليهم السلام، استقامت در برابر مشكلات و نارسايى‏ ها، كمك و مساعدت به هم نوعان، تحصيل علم و به دست آوردن تخصص‏ هاى لازم، احياء شعائر اسلامى و پاسدارى از ارزش ‏هاى اصيل و... از جمله مسائلى هستند كه اهتمام به آنها سعادت و سلامت جامعه، به ويژه نسل جوان را تضمين مى ‏كند.
خودسازى و تهذيب نفس
غيبت، كه در آن زمينه لغزش و انحراف و آلوده گشتن به رذايل اخلاقى بيشتر است، از اهميت زيادى برخوردار است.
امام صادق ‏عليه السلام در اين زمينه مى‏ فرمايند: «صاحب ‏الامر عليه السلام غيبتى خواهد داشت اگر كسى در آن دوره بخواهد ديندار بماند، سخت در مشقت‏ خواهد بود. بنده خالص خدا در آن شرايط بايد تقواى الهى پيشه كند و دو دستى به دين خود بچسبد.»
به علاوه، چون فراهم شدن زمينه ظهور امام زمان ‏عليه السلام از يك نظر وابسته به وجود افراد خودساخته و آراسته به فضايل اخلاقى است و جز از طريق تهذيب نفس و پيدا كردن پرورش اسلامى نمى ‏توان در سلك ياران و زمينه ‏سازان حضور آن حضرت قرار گرفت.
بنابراين، يكى از وظايف افراد تلاش در راه خودسازى و تهذيب نفس است. بر اين اساس، امام صادق ‏عليه السلام مى ‏فرمايند: «من سره ان يكون من اصحاب القائم فلينتظر و ليعمل بالورع و محاسن الاخلاق ... هر كس دوست دارد از ياران حضرت قائم‏ عليه السلام باشد، بايد در انتظار ظهور آن حضرت باشد و در اين حال، به پرهيزكارى و اخلاق نيكو رفتار نمايد» و حتى در توقيعى كه امام زمان ‏عليه السلام آن را به مرحوم شيخ مفيد نوشته ‏اند چنين آمده است كه اعمال ناشايست و گناهانى كه از شيعيان سر مى ‏زند، يكى از عوامل طولانى شدن دوره غيبت و محروميت آنها از ديدار امام ‏عليه السلام است.

جامعه‏ سازى
از آنجا كه يكى از شرايط مهم رشد ارزش‏ ها و فراهم شدن زمينه حاكميت احكام الهى، اصلاح وضع عمومى جامعه است لذا در تعليمات روشنگرانه اسلام اهتمام به وضع جامعه و مبارزه با نارسايى‏ هاى اجتماعى و فساد و كجروى ‏ها از طريق امورى چون امر به معروف و نهى از منكر مورد تأكيد قرار گرفته است. به گونه‏ اى كه حتى انسان ‏هاى بى ‏توجه به امور اجتماعى و مشكلات ساير مردم، خارج از زمره مسلمانان محسوب مى ‏شود: «من اصبح و لا يهتم بامورالمسلمين فليس بمسلم‏»

علاوه بر اين‏ كه بر اساس روايات اهل‏ بيت ‏عليهم السلام تا آمادگى‏ هاى لازم فكرى و فرهنگى و... در آحاد جامعه براى پذيرش و يارى امام زمان ‏عليه السلام پيدا نشود، ظهور حضرت محقق نخواهد شد. از سوى ديگر، تحصيل آمادگى ‏هاى لازم نياز به بستر سالمى دارد كه افراد در سايه آن بتوانند به كسب مهارت‏ ها و كمالات لازم بپردازند.
اين بسترسازى مشروط به احساس مسؤوليت همگانى و مشاركت همه جانبه تك تك افراد در پاكسازى فضاى عمومى جامعه است كه براى انجام كامل و به موقع اين امر نيز مكانيزم ‏هاى زيادى پيش‏ بينى شده است كه مهمترين آنها، اقامه فريضه امر به معروف و نهى از منكر است. يعنى همه افراد جامعه اسلامى موظفند از طريق تحصيل، آشنايى كامل با شرايط و احكام آن، به اصلاح نارسايى‏ هاى اجتماعى و حفظ سلامت فضاى جامعه بپردازند تا از اين طريق، اولا:ً شرايط لازم براى ظهور آن حضرت فراهم گردد و ثانياً، امكان زندگى براساس احكام نورانى اسلام در دوره غيبت، ولو به صورت ناقص، بوجود آيد.

پيروى از نائبان امام زمان عليه السلام
در دوره غيبت كبرى، فقهاى جامع ‏الشرايط به نصب امام زمان‏ عليه السلام مسؤليت نمايندگى عام امام‏ عليه السلام را در استمرار حركت‏ حيات ‏بخش امامت و پاسدارى از احكام و مقررات اسلامى برعهده دارند. بر اين اساس، يكى از وظايف افراد در عصر غيبت، پيروى از رهنمودهاى فقهاى عادل است. چرا كه فقها به دليل آشنايى با شيوه ‏هاى صحيح استنباط احكام از منابع اصيل دينى، قادرند تا به پرسش ‏هاى مختلف مردم در زمينه مسائل دينى پاسخ دهند. امام صادق‏ عليه السلام در اشاره به چنين امر مهمى فرمودند: «فقها از سوى ما منصوب شده ‏اند تا به سؤالات شما پاسخ دهند و شما نيز مؤظف هستيد در شرايطى كه به ما دسترسى نداريد به آنها مراجعه كنيد و بر اساس نظر آنان در چهارچوب احكام الهى عمل كنيد و هرگز حكم آنها را كه براساس موازين شرعى ارائه مى ‏شود، رد ننماييد. چون رد نظر آنان، به منزله رد حكم و نظر ماست و رد نظر ما، به منزله رد نظر و حكم خداوند است.»
در همين باره زمانى كه از حضرت مهدى (عجل الله تعالي فرجه ) سؤال كردند كه در دوران غيبت كبرى كه به شما دسترسى نداريم جواب احكام و مسائلى را كه با آنها مواجه مى ‏شويم چگونه به دست آوريم؟ آن‏ حضرت در پاسخ فرمودند: «در پيشامدها و حوادثى كه رخ مى‏ دهد به آشنايان با احاديث ما (يعنى مجتهدان جامع ‏الشرايط كه متخصصان متون دينى و احاديث اهل‏ بيت‏ عليهم السلام هستند) مراجعه كنيد و آنها حجت من براى شما و من حجت ‏خدا بر آنان هستم.»
پس، برخلاف نظر نادرست برخى افراد ناآشنا به معارف اسلامى، مسلمانان در دوران غيبت كبرى بدون راهنما نمانده ‏اند كه مجبور باشند با شيوه ‏هاى ناصواب متكى به انديشه‏ هاى ناقص بشرى و نظريه‏ هاى غيرعلمى به حل مشكلات اقدام كنند و در نتيجه، گرفتار معضلات فرهنگى و اقتصادى و اجتماعى فراوان گردند. بلكه در دورانى كه بنابر مصالحى امام معصوم ‏عليه السلام در دسترس همگان نيست مردم موظفند كه به فقهاى عالم و عادل مراجعه كنند و آنان نيز موظفند بدون كوتاهى و سهل ‏انگارى بر اساس موازين شرعى از طريق مراجعه به آيات قرآن و روايات اهل ‏بيت ‏عليهم السلام به همه سؤالات و نيازهاى فكرى و اعتقادى و فقهى و فرهنگى و سياسى و... آنها پاسخ‏ هاى مناسبى ارائه دهند.

وظايف منتظران جوان


در خواست عضویت جهت دریافت ایمیل
نام:
ایمیل:
montazar.net

نظر سنجی
مایلید در کدام حوزه مطالب بیستری در سایت گذاشته شود؟
معارف مهدویتغرب و مهدویت
وظایف ما در عصر غیبتهنر و فرهنگ مهدویت
montazar.net

سایت های وابسته