montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net

فارج الهّم
«لَقَد اَرسَلنا رُسُلَنا بِالْبَيناتِ وَ اَنْزَلْنا مَعَهُمُ الْكِتابَ وَالْميزانَ لِيقُومَ النّاسُ بِالْقِسْطِ ...» [1]
به تحقیق فرستادگان خود را با حجت های روشن فرستادیم و با ایشان کتاب و میزان رانازل کردیم تا مردم به قسط به پا خیزند ...
خداوند متعال در هر زمانی انبیاء خود را به میان بشر فرستاد تا مردم را به سوی حقیقت رهنمون ساخته، در بین آنان عدالت و قسط را برپا سازند.
آنان با تلاش و مشقت فراوان به این مهم همت گماشتند، اما اکثریت مردم حق این نعمت بزرگ را ادا نکردند و همچنان در میان تارهای به هم پیچیده ی مشکلات دست و پا زدند.
تاریخ یک یک انبیاء الهی گواه بر این مدعاست. این بزرگ مردان الهی هیچ گاه از تحقق وعده ی الهی که اقامه ی نهایی قسط و عدل بر روی زمین بود نا امید نشدند.
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم در روز غدیر درباره پرچمدار این عدل و داد جهانی فرمودند:
«أَلا، إِنَّهُ قَدْ بَشَّرَ بِهِ کُلْ نَبِیٍِ سَلَفَ بَیْنَ یَدَیْهِ.» [2]
«آگاه باشید! به درستی که اوست که تمام انبیاء گذشته به او بشارت داده اند.»
آنان در انتظار بزرگی بودند که گشایش کارشان به دست او بود؛ بزرگی که خداوند بشارت حضورش را داده بود تا زمین را از عدل پر نماید. در زیارات آمده است:
«السّلامُ عَلَی المَهدِیّ الذی وَعَدَاللهُ عَزّوَجَلّ بِهِ الاُمَمَ ان يَجمَعَ بِهِ الکَلِمَ وَ يَلُمَّ بِهِ الشَّعَثَ وَ يَملَاءَ بهِ الاَرضَ قِسطاً وَ عَدلاً.»[3]
«سلام بر مهدی، کسی که خداوند وعده داد به او که امت ها را به واسطه اش یکی کند و به وجودش پراکندگی از ایشان بزداید و زمین به وجودش از ظلم و ستم پاک شده و از عدل و داد پر شود.»
همچنین امام صادق علیه السلام در مناجاتشان دست به دعا برداشته و فرمودند:
«وَ أسْألُکَ بِجَمیعِ ما سَأَلْتُکَ وَ ما لَمْ أَسْأَلْکَ مِنْ عَظیمِ جَلالِکَ، ما لَوْ عَلِمْتُهُ لَسَأَلْتُکَ بِهِ، أَنْ تُصَلِّىَ عَلى مُحَمَّد وَ أَهْلِ بَیْتِهِ، وَ أَنْ تَأْذَنَ لِفَرَجِ مَنْ بِفَرَجِهِ فَرَجُ أَوْلِیائِکَ وَ أَصْفِیائِکَ مِنْ خَلْقِکَ، وَ بِهِ تُبیدُ الظّالِمینَ وَتُهْلِکُهُمْ، عَجِّلْ ذلِکَ یا رَبَّ الْعالَمینَ.»[4]
«پروردگارا! تو را به حق هر آنچه از عظمتت خواندم و آن چه از عظمت تو که اگر می دانستم تو را به آنها نیز می خواندم، درخواست دارم که بر محمد و آلش درود فرستی و نیز اجازه فرج آن کسی را صادر فرمایی که اگر فرج او انجام شود، فرج همه اولیاء و برگزیدگانت خواهد شد و به وسیله او همه ستمگران را نابود و هلاک خواهی کرد. ای پروردگار عالم در این امر تعجیل فرما.»
پس جا دارد که ما نیز در همه حال و برای هر گشایشی دست به دامان بزرگی شویم که همه انبیاء الهی در فرجشان چشم به او دوخته اند. با انبیاء الهی به دعا بر فرج ولی عصر (عج)، که فرج بشریت است هم نوا شویم، که به فرموده ی امام صادق علیه السلام گشایش کار همه اصفیاء و اولیاء در فرج اوست.

پی نوشت:
1-حدید / 25
2-اسرار غدیر: محمد باقر انصاری، ص 127
3-مفاتیج الجنان، زیارت حضرت صاحب الامر
4-مکیال المکارم، ج 2، ص 44-46
فارج الهّم


در خواست عضویت جهت دریافت ایمیل
نام:
ایمیل:
montazar.net

نظر سنجی
مایلید در کدام حوزه مطالب بیستری در سایت گذاشته شود؟
معارف مهدویتغرب و مهدویت
وظایف ما در عصر غیبتهنر و فرهنگ مهدویت
montazar.net

سایت های وابسته