montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net

وضعیت مساجد قبل و بعد از ظهور

یکی از ویژگی های عجیب دنیای آخرالزمانی، وضعیت مساجد و محل عبادت مردم است!! یعنی دوگانگی شگفتی بین مساجد قبل از ظهور با مساجد بعد از ظهور وجود دارد و از مهم ترین برنامه های امام مهدی (عج)، اصلاح وضع نابسامان ظاهری و معنوی مساجد و بازگرداندن آنها به جایگاه اصیل و اسلامی خود است!
مساجد آخرالزمانی دارای چند ویژگی است:
1. خالی از نمازگزار و عبادت کننده و با مردم فراری از آن؛
2.زینت های اضافی و تجملاتی و معماری غیر اسلامی؛
3. سرشار از حرف های دنیوی و دور از آموزش و موعظه واقعی؛
4. کسانی هم که به مساجد می روند، دلشان از ایمان و معنویت خالی است؛
5 . بعضی از مساجد مراکز فتنه گری و اختلاف می شود ...
رسول خدا (ص) فرمودند: «بر مردم، زمانى آید که از قرآن جز نامى نماند و از اسلام و مسلمانى جز اسمى نیست، مردم خود را مسلمان نامند و از مسلمانى دورترین اشخاص باشند، مسجدهاى آنان آباد است و از رهبرى و هدایت به حق تهى است، فقیهان این دوران بدترین فقهاى زیر آسمان ‌اند، فتنه از آنها برآید و بدان ‌ها بازگردد» [1]
اما این مسأله در عصر ظهور برعکس می شود و مساجد در حکومت حضرت مهدی (عج) پایگاه اصلی فعالیت های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی خواهند بود. قیام و حرکت آن حضرت از مسجد آغاز و در مسجد ختم می شود. به این معنا که مساجد، جایگاه اصیل، واقعی و راهنماگونه خواهند داشت و انس و حضور مداوم مردم در آن ها باعث رشد و تکامل بیشتر آنان خواهد شد. امیرالمومنین حضرت علی (ع) در وصف مساجد عصر ظهور و اصلاح آنان به شکل درست، فرمودند: «گویی با چشم خود می بینم که شیعیانم در مسجد کوفه خیمه زده، برای مردم قرآن را آن چنان که نازل شده آموزش می دهند. هنگامی که قائم ما (عج) ظهور کند، آن را تخریب می کند و قبله اش را درست می کند.»

1- کافی،ج 8، ص 308
2-بحارالانوار، ج 52، ص 364
نویسنده: رحیم کارگر
وضعیت مساجد قبل و بعد از ظهور


در خواست عضویت جهت دریافت ایمیل
نام:
ایمیل:
montazar.net

نظر سنجی
مایلید در کدام حوزه مطالب بیستری در سایت گذاشته شود؟
معارف مهدویتغرب و مهدویت
وظایف ما در عصر غیبتهنر و فرهنگ مهدویت
montazar.net

سایت های وابسته