montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net

آیه 14 سوره صف: یاری امام زمان (عج)

یا أَیهَا الَّذِینَ آَمَنُوا کونوا أَنصَارَ اللَّهِ کمَا قَال عِیسَى ابْنُ مَرْیمَ لِلْحَوَارِیینَ مَنْ أَنصَارِی إِلَى اللَّهِ قَالَ الْحَوَارِیونَ نَحْنُ أَنصَارُ اللَّهِ...
ای اهل ایمان، شما هم یاران خدا باشید چنان که عیسی مریم به حواریین گفت: کیست مرا برای خدا یاری کند؟ آنها گفتند: ما یاران خداییم. پس (با آن همه معجزات) طایفه ‌ای از بنی اسرائیل به او ایمان آوردند و طایفه ‌ای کافر شدند، ما هم آنان را که ایمان آوردند مؤید و منصور گردانیدیم تا بر دشمنشان ظفر یافتند.
کیست خدا را یاری کند؟
آه و افسوس! این امام حسین علیه السلام است که در میان دشت، با تنی خسته و مجروح، بر پیکر خمیده ی تیغِ جهادِ خود تکیه زده، رساترین فریاد تاریخ را سر داده و صدایش در آسمان ها نیز جگرسوز و غمبار گشته که:
«هَلْ مِنْ ناصِرٍ ینْصُرُنی؟»
نکند که مولا بی یاور شده؟! اگر چنین است، چه طور این خیل ملائک در آسمان، گوش دل به فرمان آن بزرگوار سپرده اند؟
یاور تو کیست جز خدا که بر گوش این نانجیبان، کلام حق می خوانی؟ مگر عبدالله بن حرّ نبود که یاری شما را رد کرد و تنها خواست اسبی برایتان به کمک بفرستد؟! حال آن که همگی محتاج و فقیرند و این شمایید دارندگان همه ی ذخائر. و تو ای محبوب خدا! حجت و حبیب خدایی که اگر اشارتی از تو باشد، زمین سراسر از ملائکی می شود که جنگ در رکاب تو را آرزو و افتخاری بس عظیم می پندارند.
حال این ملائک که آرزومندند و این عبدالله بن حرّ که بر جان خود ترسیده. [1]
کاش بودیم! کاش بودیم آن زمان که تو تنهای تنها، در میان دشمنانی بودی که به تنهایی ات می خندیدند!
کاش بودیم و در زیر نگاه آسمانی تو، جانِ یکباره که سهل است، جان هفتاد باره ی مان را فدای تو می کردیم!
کاش بودیم و با یاریت می خریدیم آن چه را که دشمنانت فروختند!
و آن نبود؛ مگر سعادت و رستگاری [2]
و در زیر سایه ی تو بودن، به همراه خشنودی خدا و پیامبر صلی الله علیه و آله.
آری! فروختند و چه ارزان هم فروختند! یکی به بهای ملک ری و دیگری برای کیسه ای گندم!!
کاش آنان که شمشیر کینه ی پدرت [3] را به روی تو و فرزندانت کشیدند، قدر نعمت یاری تو را می دانستند!
کاش این تنها آرزو نبود و می توانستیم در یاری تو دستانت را به دست گیریم و خدا را خشنود کنیم!
می دانی ای حجت خدا! خدا تو را و یاری ات را بسیار دوست می دارد؛ چرا که یاری برگزیدگان درگاهش را یاری خود دانسته است [4] و به یاورانشان، بشارت های نیک داده.
مولای من! کربلا غمی شد جاودان و آرزوی یاری تو، رؤیایی بیکران؛ لیک ما ناتوانان، مهدی علیه السلام را نیز فراموش کرده ایم. مگر امام زمان ما نشانی از غربت جدّ مظلومش ندارد؟! آیا دشمنانش کم اند؟!
آیا کسی هست که هر روز حتی به قدر ساعتی به یاد غربت او آشفته گردد و اشک غم بریزد؟ [5]
غیبت دردناک است. بنشینی و ببینی مادرت را چگونه شهید کرده اند؛ پدرت چه طور شهید محراب شده؛ نیاکانت چگونه بر دشت ها، در خون تپیده اند؛ این ها همه سخت است.
چشمانمان را بگشاییم. زمین که هیچ گاه از حجت خدا خالی نمی شود.
اگر قصد یاری مولایمان حسین علیه السلام را داریم، اکنون فرزند او حضرت مهدی علیه السلام زنده است؛ فرزند آخرینِ حسین علیه السلام.
همان که هر روز، اشک به چشم دارد و برای من و تو به درگاه خدا استغفار می کند. [6]
پس حواریان [7] مهدی کجایند؟ یاوران مهدی به سوی خدا، همانان اند که دوست دارند خدا را یاری کنند. و خداوند خود آموخته است که چگونه می توان او را یاری کرد:
«ای کسانی که ایمان آورده اید! یاوران خدا باشید؛ همان گونه که عیسی بن مریم حواریان را گفت: کیان اند یاوران من به سوی خدا؟» [8]
پس اگر کسی می خواهد خدا را یاری کند، باید امروز حجت خدا را یاری کند. هر چند عاشورا تنها یک روز بود و هیچ روزی به مانند عاشورا و هیچ زمینی همتای کربلا نیست؛ [9] اما یاری امامِ زمان، امروز هم ممکن است و راه بر این توفیقِ بزرگ بسته نیست.
دشمنان همه صف به صف، کمر به خیانت و ظلم به حضرت مهدی علیه السلام و دین او بسته اند و این ماییم که دست یاری خدای بی نیاز و حجت او پیش رویمان قرار گرفته است.
بشتابیم که بهشت را ارزان می فروشند.
نکند که آن را ارزان بفروشیم!...
پی نوشت:
1- مسند الامام الحسين عليه¬السلام1: 46.
2-«فياليتني كنتُ معكم فافوز فوزاً عظيماً»: «پس اي كاش با شما مي بودم و با شما به رستگاري مي رسيدم»؛ مفاتيح الجنان، زيارت مطلقه¬ي امام حسين عليه السلام.
3-شرح احقاق الحق آيت الله مرعشي نجفي 11: 647.
4-برگرفته از آيه¬ي آخر سوره¬ي صف.
5-در فرازي از دعاي ندبه مي خوانيم: بر من سنگين است كه من بر تو بگريم، در حالي كه ديگران تو را رها كرده ¬اند (و اصلاً به ياد تو نيستند.)
6- سيد بن طاووس، صداي امام عصر عليه السلام را شنيده اند كه سحرگاهي در سرداب مقدس در حال استغفار براي شيعيان خود بوده اند؛ بحارالانوار53: 303.
7- حواريان، دوازده نفر از ياران و مقربين خاص حضرت عيسي عليه السلام بوده اند.
8- خداوند، بارها در قرآن، ما را خوانده تا او را ياري كنيم: «اِنْ تَنْصُرُوا اللهَ يَنْصُرْكُمْ...»؛ محمد(47): 7./ همه مي دانيم كه خدا بي نياز است و به خودي ِ خود حاجتي ندارد كه ما به او ياري رسانيم؛ پس معني ياري خدا چيست؟ آيه ي 14 سوره ي صف مفهوم ياري خدا را روشن مي سازد: «اي كساني كه ايمان آورده ايد! ياوران خدا باشيد، همان گونه كه عيسي بن مريم به حواريان گفت: چه كسان اند ياوران من به سوي خدا؟ حواريان گفتند: ماييم ياوران خدا...» اين آيه نشان مي دهد كه حواريان قصد ياري خدا كردند و اين كار را از طريق ياريِ حجّت زمان خود- حضرت عيسي عليه السلام- انجام دادند. خدا در اين آيه ما را هم موظف كرده كه همانند حواريان او را ياري كنيم؛ يعني با ياري امام زمان خود؛ برگرفته از كتاب بياييد او را ياري كنيم: 134.
9-از اميرمؤمنان عليه السلام روايت شده كه: «انا اهل بيتٍ لا يقاس بنا احدٌ »: «ما اهل بيتي هستيم كه هيچ كس با ما قابل قياس نيست.» بنابراين بايد شديداً پرهيز كنيم از اين كه خود را با ائمّه ي معصومين عليهم السلام و آن چه منسوب به آن بزرگواران است مقايسه كنيم. اين جمله مشهور شده كه «كل يوم عاشورا و كل ارضٍ كربلا»: «هر روز عاشورا و هر زميني كربلاست.» حال آن كه اين جمله اصلاً مدرك روايي معتبر ندارد و شايد از ساخته هاي زيديّه باشد. بر خلاف آن، در روايت آمده كه روزي امام حسين عليه السلام به نزد امام حسن عليه السلام آمدند. هنگامي كه آن حضرت نظر به امام حسن عليه السلام نمودند، شروع به گريه كردند. امام حسن عليه السلام فرمودند: چه چيز تو را به گريه وا داشت؟ فرمودند: به خاطر رفتاري كه با تو مي كنند، مي گريم؛ پس امام حسن عليه السلام فرمودند:«...لا يوم كيومك يا ابا عبدالله»: «هيچ روزي همانند روز (شهادت) تو نيست.»
آیه 14 سوره صف: یاری امام زمان (عج)


در خواست عضویت جهت دریافت ایمیل
نام:
ایمیل:
montazar.net

نظر سنجی
مایلید در کدام حوزه مطالب بیستری در سایت گذاشته شود؟
معارف مهدویتغرب و مهدویت
وظایف ما در عصر غیبتهنر و فرهنگ مهدویت
montazar.net

سایت های وابسته