montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net

احمد بن محمد، معروف به مقدس اردبيلى از علماى بزرگ و ثقات فقهاى شيعه است و شخصيتى است كه به زهد و ورع و امانت و ديانت ضرب المثل بوده و مجلسى او را در شمار كسانى كه به ملاقات امام عصر ارواحنا له الفداء نائل آمده اند، آورده است .

از سيد نعمت اله جزايرى كه از شاگردان او بوده، نقل شده كه مقدس اردبيلى در سال هاى قحطى، خوراك خود را ميان بينوايان پخش مى كرد و براى خود بخشى، چون آنان مى گذاشت.

در يكى از سال هاكه چنين كرد همسرش بر وى خشم نمود و گفت: فرزندان ما را در چنين سالى فرو مى گذارى، تا دست به سوى مردم دراز كنند؟ مقدس زن را ترك گفت و به قصد اعتكاف، به سوى مسجد كوفه رهسپار شد.

روز دوم، مردى بارهاى گندم و آردى پاكيزه به خانه آورد و گفت: صاحب خانه كه در مسجد معتكف است فرستاده. پس از آن كه مقدس اردبيلى به خانه بازگشت، همسرش به وى گفت: آردى كه با آن عرب فرستادى، آردى نيكو است.

مقدس اردبيلى خداى را شكر كرد و از سرَ آن امر، بى خبر بود. در حالات او آمده است كه هرگاه هنگام زیارت مخصوصه به كربلا مى رفت، نماز را جمع مى خواند و مى گفت: زيارت، سنت است و تحصيل علم، فريضه؟ مى ترسم كه سنت چون با فريضه مزاحمت كند، مورد نهى باشد و سفر، سفر معصيت؟ از اين رو تمام را هم مى خوانم.

مقدس اردبيلى، علوم معقول و منقول را نزد بعضى از شاگردان شهيد ثانى در نجف اشرف خوانده و مرحوم صاحب مدارك از شاگردان او است . وى در عصر شاه طهماسب و شاه عباس اول صفوى و شيخ بهايى مى زیسته و ميان او و شاه عباس مكاتباتى بود .

او در سال 993 در نجف اشرف وفات كرد. [1] آثار و نوشته هايى كه از مقدس اردبيلى به جاى ماند . به زبان هاى عربى و فارسى در رشته هاى علوم اسلامى همچون كلام، فقه، مناقب اهل بيت و عقايد مى باشد .

برخى آثار او: استيناس المعنویه، بحر المناقب، حاشيه بر شرح تجريد، حديقه الشيعه، الخراجيه، زبدة البيان فى آيات الاحكام، مجمع الفائدة و البرهان فى شرح ارشاد الاذهان، مناسك حج و ... است. [2]

تشرفات ايشان در كتاب عبقرى الحسان آمده است .

مرحوم علأمه مجلسى از گرومى و آنان نيز از سيد بزرگوار، جناب ميرعلام آورده اند كه: شبى در ساعت هاى آخر شب درصحن مطهَر اميرمؤمنان علیه السلام بودم، ديدم كه در خلوت شب، مردى به سوى مرقد منوَر در حركت است. به او نزديك شدم. ديدم عالم پروا پيشه مقدس اردبيلى است. خود را به او نشان ندادم و به طور مخفيانه او را دنبال كردم . او به درب حرم مطهركه بسته بود رسيد، اما با رسيدن او به طور شگفت انگيزى درب گشوده شد و وارد حرم گرديد . گوش دادم ديدم گویی با كسى به گفتگو پرداخته است و آنگاه از حرم خارج گرديد و پس از خروج او درب ها به صورت نخست بسته شد.

مقدس اردبيلى به سوى مسجد كوفه حركت كرد و من نيز به طورى كه او مرا نبيند، از پى او روان شدم. او وارد مسجد و به سوى محرابى كه شهادتگاه اميرمؤمنان علیه السلام بود راه افتاد . خود را به محراب رسانيد و مدتى در آن جا درنگ كرد.

سپس به سوى نجف بازگشت و من نيز به دنبال او سايه به سايه آمدم. در ميانه راه به من سرفه دست داد و آن جناب به حضور من توجَه يافت و فرمود: مير علام تو هستى پاسخ دادم آرى گفت: اين جا چه مى كنى؟ پاسخ دادم: من از همان لحظات ورود شما به حرم مطفر اميرمؤمنان علیه السلام تاكنون با شما بوده ام و اينك شما را به مقام شامخ صاحب آن قبر سوگند مى دهم كه از آن چه از آغاز تا انجام برايتان پيش آمده است، مرا با خبر سازى .

گفت: اگر تعهد كنى تا زنده هستم آن را نزد خويش نگاهدارى و به كسى نگويى حقيقت را به تو می گويم.

من تعهَد اخلاقى سپردم . گفت: من در برخى مسايل پيچيده علمى و فقهى مى انديشيدم . تصميم گرفتم كنار مرقد امير مؤمنان علیه السلام حاضر گردم و از آن روح بلند و ملكوتى بخواهم مشكل فقهى و علمى مرا پاسخ گويد. هنگامى كه به درب حرم رسيدم، درب ها گشوده شد. وارد شدم و با همه وجود، صميمانه از خدا خواستم كه سالارم، امير مؤمنان علیه السلام مرا پاسخ دهد. درست در اين هنگام بود كه ندايى از جانب قبر مطفر شنيدم كه فرمود: امشب به مسجد كوفه برو، سؤال خود را از قائم آل محمد صلی الله علیه و آله و سلم بپرس، چرا كه او امام زمان توست.

به سرعت به سوى مسجد كوفه شتافتم و نزديك محراب رفتم و از حضرت مهدى ارواحنا له الفداء كه در آن جا به نيايش نشسته بود، مسايل خويش را پرسيدم و او پاسخ مرا باكرامت وصف ناپذيرى داد و اينك به خانه خویش بازمى گردم. [3]

[1] معارف و معایف ج1 ص 604

[2] دیدار با ابرار مقدس اردبيلى. سيد سجاد موسوى، ص 47.

[3] بحارالانوار ج 52 ص 175.


مقدس اردبيلى


در خواست عضویت جهت دریافت ایمیل
نام:
ایمیل:
montazar.net

نظر سنجی
مایلید در کدام حوزه مطالب بیستری در سایت گذاشته شود؟
معارف مهدویتغرب و مهدویت
وظایف ما در عصر غیبتهنر و فرهنگ مهدویت
montazar.net

سایت های وابسته