montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net

امام حسن و نويد از حضرت مهدي
امام حسن عليه ‏السلام فرزند گرانمايه ‏ي اميرمؤمنان عليه ‏السلام، سالار جوانان بهشت، نواده ‏ي بزرگ پيامبر و يکي از پيشوايان معصوم و گرانقدري است که از وجود گرانمايه امام مهدي عليه‏ السلام و ظهور حيات ‏بخش و دگرگون ساز او، نويد مي ‏دهد.
و اگر روايات رسيده از آن گرامي، بويژه در مورد حضرت مهدي عليه ‏السلام از نظر شمار اندک است، [1] جاي شگفتي ندارد. نبايد فراموش کرد که دوران خلافت آن بزرگوار که از شهادت امير مؤمنان عليه‏ السلام آغاز گرديد و تا شهادت جانسوز حضرتش ادامه داشت بيش از ده سال نبود و آن هم در جوي مالامال از رنج و اندوه و نگراني و فشار سپري شد و فرصتي براي حرکت فکري و فرهنگي مورد نظر پيش نيامد. «معاويه» فرزند آن زن جگر خواره، بر کرسي قدرت تکيه زد و شرايط و اوضاع جاري، او را در جنگ پايان ناپذير و خشونت ‏بار و کور و بي ‏هدفش بر ضد خاندان پيامبر، ياري کرد. او در بيت المال مسلمانان را، غاصبانه گشود و بوسيله آن وجدان ها را خريد و مزدوران را به خدمت استبداد گرفت، تا از سويي با روايات دروغين و ساختگي، نام نيک و بلند آوازه خاندان وحي و رسالت را لکه ‏دار و وجاهت و معنويت آنان را درهم شکسته و طهارت و قداستشان را، آلوده سازند. و از دگر سو با سر هم کردن احاديث ساختگي براي «شجره ملعونه»، فضيلت بتراشند تا بدين وسيله جامه پاکي و شرافت بر اندام پليد امويان بپوشانند و خاندان وحي و رسالت را از صحنه زندگي جامعه ‏ها و هدايت عصرها و نسل ها، براي هميشه کنار زنند.
و براستي که در همه ادوار تاريخ، «زر و سيم» در زشت جلوه دادن واقعيت ها، تحريف حقايق و نشر و پخش نارواها، نقش فوق ‏العاده ‏اي داشته است، به ويژه که با قدرت ظالمانه و خشونت ‏بار نيز همدوش و همراه باشد.
بدينسان مکتب اهل بيت و پيروان آنان در سخت ‏ترين فشار و سرکوب و ناامني و نگراني، روزگار مي ‏گذراندند و گردبادهاي سياست، افکار و آرزوها را در هم مي‏ نورديدند.
حضرت مجتبي عليه ‏السلام در شرايط عجيب و مشکلات سهمگين و رنج و مصائب بسيار مي ‏زيست با اين وصف چگونه زمان مناسبي براي نشر حقايق و بيان واقعيات مي‏ يافت؟
و کجا امکانات بدو فرصت مي‏ داد تا از امور عظيمي که تنها دل هاي آرام آنها را مي‏ پذيرد و تنها افکار و انديشه ‏هاي سالم با آنها انسجام مي ‏يابد سخن گويد؟
اما با وجودي که در آن مقطع از تاريخ در مردم گرايش به شنيدن حديث و ضبط آن نبود و هيچ اهتمامي به فراگرفتن دانش از سر چشمه پاک و گواراي آن به چشم نمي ‏خورد، با اين وصف امام مجتبي عليه ‏السلام نويد و ستايش از دوازدهمين امام نور عليه ‏السلام، حضرت مهدي عليه ‏السلام را وانگذاشت و به هنگامي که از سختي شرايط سخن مي ‏گفت با بهره ‏وري شايسته از فرصت فرمود:
«... أما علمتم أنه ما منا أحد الا و يقع في عنقه بيعة لطاغية زمانه الا القائم الذي يصلي روح الله عيسي بن مريم، خلفه فان الله عزوجل يخفي ولادته و يغيب شخصه لئلا يکون لاحد في عنقه بيعة اذا خرج ذاک التاسع من ولد اخي الحسين، ابن‏سيدة الاماء، يطيل الله عمره في غيبة، ثم يظهره بقدرته في صورة شاب ابن‏دون اربعين سنة، ذلک ليعلم أن الله علي کل شي‏ء قدير.» [2] .
مردم! آيا نمي‏ دانستيد که هر کدام از ما خاندان وحي و رسالت تحت سيطره و حاکميت طاغوت زمانش زندگي مي‏ کند و به ناچار فشار ستم بر او تحميل مي ‏گردد جز «قائم» ما، همو که روح خدا، عيسي بن مريم، به امامت او نماز مي ‏گذارد، چرا که خداوند ولادت او را مخفي و شخصيت او را نهان مي ‏دارد تا هنگامي که به دستور او ظهور کند، بيعت قدرتمداري را به گردن نداشته و تحت حاکميت ظالمي زندگي نکند. او نهمين امام معصوم، از نسل برادرم حسين است و فرزند بهترين زنان، خداوند در پشت پرده غيبت عمر او را به بلنداي آفتاب طولاني مي‏سازد و آنگاه به قدرت خويش او را در چهره جواني، کمتر از چهل سال ظاهر مي ‏سازد تا همگان بدانند که خداوند بر هر کاري تواناست.


پی نوشت:
1- در کتاب گرانقدر معجم احاديث الامام المهدي عليه ‏السلام با اينکه کوشش در جمع ‏آوري تمام احاديث پيرامون حضرت ولي عصر ارواحنا فداه شده، اما مجموع رواياتي که از امام مجتبي عليه‏ السلام وارد شده از مرز ده عدد تجاوز نمي‏کند. رجوع شود به معجم احاديث الاامام المهدي، ج 3، ص 163.
2- بحارالانوار، ج 51، ص 132.
نویسنده: سيد محمد کاظم قزويني
امام حسن و نويد از حضرت مهدي


در خواست عضویت جهت دریافت ایمیل
نام:
ایمیل:
montazar.net

نظر سنجی
مایلید در کدام حوزه مطالب بیستری در سایت گذاشته شود؟
معارف مهدویتغرب و مهدویت
وظایف ما در عصر غیبتهنر و فرهنگ مهدویت
montazar.net

سایت های وابسته