montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net

وظیفه ی ما معرفت حضرت و انتظار است

موضوع مهدویت یکی از موضوعات مهم و اساسی است که هم در قرآن مجید آیات فراوانی را به خود اختصاص داده و هم در روایات. به طوری که بیش از 1000 روایت غیر تکراری از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم و معصومین علیهم السلام در مورد امام عصر و مهدویت وارد شده است. مرحوم صدوق رضوان الله تعالی علیه در کتاب کمال الدین و تمام النعمه، از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم و معصومین علیهم السلام، احادیثی که در مورد مهدویت هست ذکر می کند.
موضوع مهدویت، موضوعی است که تمام ائمه به آن پرداختند. ممکن است در برخی از موضوعات، از امامی حدیث در دست نداشته باشیم و از امام دیگر داشته باشیم ولی در موضوع مهدویت از یک یک معصومین حدیث وارد شده است. به قدری موضوع مهدویت و وجود مقدس حضرت ولیعصر اهمیت دارد که آن موضوع را به همه ی حوادث مهم تاریخ پیوند داده اند.
مهدویت با اهل بیت پیوند دارد. پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند: مهدی آخرالزمان از ما اهل بیت است.
و در جایی دیگر فرمودند: مهدی از فرزندان حضرت فاطمه سلام الله علیها است. با وجود مقدس حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها پیوند دارد.
مهدویت با آینده تاریخ مرتبط است. آینده تاریخ چه خواهد شد؟ چه آینده ای برای جهان هست؟ آیا این جهانی که در آن زندگی می کنیم توسط بمب های اتمی و سلاح های مخربی که بشر تولید کرده است، نابود خواهد شد؟ آیا پایان تاریخ یک پایان سیاه و تباهی است؟ بالاخره عاقبت این تاریخ چیست؟
در این مورد هم رسول گرامی اسلام فرمود: اگر فرض شود از عمر این جهان بیش از یک روز باقی نمانده باشد، یعنی فرض کنیم امروز آخرین روز عمر این جهان باشد، می فرمایند: خدا این روز را به قدری طولانی می کند تا شخصی از فرزندان من که هم نام من است ظهور کند و جهان را پر از عدل و داد کند، آن زمان که پر از ظلم و جور شده باشد.
پس مهدویت با آینده ی تاریخ و حوادث برجسته ی تاریخ هم، مرتبط است. شما همه می دانید از جمله یاران خاص حضرت، 313 نفر هستند؛ که این 313 نفر، هسته ی اصلی و مرکزی یاوران حضرت هستند و اِلا هزاران هزار نفر از انصار حضرت می باشند. در روایات است که حضرت از مکه حرکت می کند که 19000 نیرو آماده شوند؛ میلیون ها نفر به حضرت می پیوندند نه تنها از مسلمانان بلکه از مسیحیان و پیروان ادیان دیگر. همه اینها وقتی حق را در می یابند تسلیم می شوند و راه حضرت را انتخاب می کنند. لذا مردم بسیاری در سراسر جهان جزء یاران حضرت خواهند شد.
بله. آن هسته ی مرکزی، آن حلقه ی اصلی یاوران 313 نفرند ولی بسیاری دیگر جزء یاوران حضرت هستند. در روز جمعه و شب جمعه تلاوت سوره نصر در نمازها مستحب است. در این سوره می خوانید زمانی که نصرت خداوند و فتح و پیروزی فرا رسید و دیدی که مردم گروه گروه در دین خدا داخل می شوند پروردگارت را تسبیح به حمد کن و استغفار کن که او توبه پذیر است.
مناسبت آن چیست؟ یکی از مناسبت های آن این است که ظهور آن حضرت در روز جمعه واقع می شود و مردم وقتی ظهور واقع شد فوج فوج در دین خدا داخل می شوند. مصداق کامل این آیات، زمان ظهور حضرت است که مردم متصل می شوند. یدخلون فی دین ا... افواجا.
اصلاً مردم پیروان دیگر ادیان هم به حضرت می پیوندند. حتی در برخی روایات هست که کسانی که خورشید پرست و ماه پرست و پیروان این عقاید هستند هم به حضرت می پیوندند. بشر حق گرا است، اگر حق به او عرضه شد می پذیرد و دنبالش حرکت می کند.
گفته اند تعدادی از این 313 نفر، اصحاب کهف هستند که برای یاری امام عصر ارواحنا له الفداء رجعت می کنند و به دنیا باز می گردند و برداشت دین از این خبر این است که اصحاب کهف از منتظران ظهور حضرت ولیعصر هستند.
اینها منتظر واقعی بودند. به خاطر دینشان از خیلی چیزها گذشتند، از شهر و دیار بیرون آمدند و آن جریاناتی که در غار اتفاق افتاد و 300 سال به خواب رفتند و بیدار شدند و آن داستان عجیب. مجدداً در همان خواب فرو رفتند تا زمان ظهور. ببینید موضوع امام زمان ارواحنا له الفداء به آن هم متصل است.
از اصحاب حضرت، جناب خضر علیه السلام است که عمری بس دراز دارد، بسیار بیش از عمر امام عصر. جناب خضر از زمان ذوالقرنین زنده است و حیات دارد. حضرت عیسی مسیح که قرآن با صراحت می فرماید: و ما قتلوه و ما صلبوه و لکن شبه لهم بل رفعه ا... الیه
خدا عیسی را به آسمان برد و یکی از کسانی هم که در ظهور حضرت باز می گردد به زمین می آید و موجب هدایت بسیاری از مسیحیان مؤمن خواهد شد وجود مقدس حضرت عیسی مسیح است. پس ببینید ظهور امام زمان ارواحنا له الفداء هم به اصحاب کهف اتصال دارد هم به حضرت عیسی اتصال دارد.
در کتاب کمال الدین مرحوم شیخ صدوق آمده است امام صادق علیه السلام می فرماید: در وجود آخرین ما سنتی از موسی بن عمران است.
همانطور که می دانید حضرت مهدی ارواحنا له الفداء در سال 255 هجری قمری در شهر سامرا به دنیا آمدند. شهر سامرا محل استقرار سپاه و لشکریان حکومت بنی العباس بود. علت این که به امام حسن حضرت عسکری می گویند، چون حضرت زندگی شان در جایی بود که محل سپاه و پادگان نظامی بوده و حضرت در آنجا تحت نظر بوده اند. یک زندانی که توی خانه خودش زندانی بوده است. هیچ کس به طور معمول حق ارتباط با حضرت را نداشت. اگر کسی می خواست با حضرت تماس بگیرد با صدها ترفند به عنوان کاسب می آمد و با چه زحمت هایی با حضرت ملاقات می کرد.
همان گونه که فرعون در زمان خودش منتظر بود که حضرت موسی به دنیا بیاند و آن حضرت را بکشد، یک ویژگی از حضرت موسی که در وجود امام عصر است مخفی بودن ولادت حضرت است که می فرماید: بچه ها را می کشتند مراقب گذاشته بودند که اگر در بنی اسرائیل پسری به دنیا بیاید بلافاصله او را بکشند. حتی گاهی رحم ها را می شکافتند و بچه ها را بیرون می آوردند، اگر پسر بود می کشتند. عین همین شرایط در زمان تولد حضرت وجود داشت. بارها مأمورین حکومت جور آن زمان در خانه ی حضرت می ریختند. زن ها و کنیزها را معاینه می کردند تا ببینند اینها بچه ای در شکم نداشته باشند. به خاطر خبرهایی که به اینها رسیده بود، مراقب بودند. همانگونه که این خبرها به ما رسیده است. ائمه پیش از اینها یک به یک گفته بودند که مثلاً نسل چندم ما آن کسی است که خداوند وعده کرده است که به دست او عدل را در جهان برقرار می کند و ظلم را نابود می کند. لذا حضرت عسکری علیه السلام در محاصره بودند. همانگونه که مادر موسی در خوف بود که اگر این بچه به دنیا بیاید چه کند.
خداوند می فرماید: ما به مادر موسی گفتیم که بچه را شیر بده اما آن زمانی که نگران شدی که به مأمورین خبر برسد که زنی از بنی اسرائیل فرزندی پسر دارد و او از چشم مأمورین پنهان مانده است و بیایند او را بکشند. بچه را در صندوقی بگذار و در آب بینداز، ما او را حفظ خواهیم کرد. مشابه همین قضیه برای امام عصر بوده لذا تا زمانی که حضرت به دنیا می آیند حتی ظاهر مادر هم آثار حمل را نشان نمی دهد و وقتی که به دنیا می آید این کودک پنهان است. یعنی به هر کسی بچه را نشان نمی دادند خطرناک بود. بارها ریختند در خانه امام عسکری برای اینکه این بچه را بکشند، ولی خداوند حضرت را حفظ کرد و در پَسِ پرده غیبت حفظ خواهد کرد.
بنابراین موضوع مهدویت اتصالی هم به حضرت موسی دارد. به بقیه ی انبیا هم ارتباط دارد. به حضرت سلیمان ارتباط دارد چون انگشتر سلیمان در دست حضرت است.
اگر در طول تاریخ، انقلاب ها و فراز و نشیب های تاریخ را ببینید. می بینید عدالت و عدالت خواهی از مهمترین آرزوهای بشریت بوده. اگرچه همانی که عدالت خواه است گاه عدالت را بر نمی تابد و چه خوب است که آن کسی که منتظر عدالت جهانی است خود عادل باشد.
اگر خود من ظالم باشم، به عنوان مثال در همین کوچه و خیابان، حقوق دیگران را رعایت نکنم. در رانندگی به دیگران ظلم کنم. در زیارت هم ظلم می کنم؛ می خواهم حجرالاسود را ببوسم ده ها تن را مورد فشار و چه بسا ضرب و جرح قرار می دهم. لذا ما گاهی در ثواب کردن هایمان هم ظلم می کنیم. می خواهیم وضو بگیریم، چقدر آب می خواهد؟ یک لیوان آب می خواهد اما من 20 لیتر آب می ریزیم برای یک وضو. یعنی هم وضو می گیرم و هم اسراف می کنم.
پس اگر در اعمال، رفتار و زندگی و معیشت و اقتصاد و اداره و کار و... خودم ظلم می کنم چگونه می توانم ادعا کنم که من منتظر عدالت هستم.
بنابراین منتظر امام زمان ارواحنا له الفداء کسی است که خودش اهل عدل است و از ظلم پرهیز می کند.
موضوع مهدویت به کعبه متصل است. کنار کعبه، کعبه ای که هر روز حداقل 5 مرتبه مقابلش می ایستیم نماز می خوانیم آن هم در حساس ترین جای کعبه. لذا در اطراف کعبه شلوغ ترین جا حطیم (نزدیک حجرالاسود و اطراف مقام ابراهیم) است. یعنی خداوند در طول تاریخ بیشترین حواس مسلمانان را متوجه این نقطه کعبه کرده. نقطه ای که نقطه ی ظهور حضرت بقیه الله است. در اینجا روزی بقیه الله الاعظم به دیوار کعبه تکیه خواهد داد و ندایش را به تمام مردم جهان خواهد رساند که: من آن باقی مانده سلاله ی انبیاء و اوصیاء در زمین هستم که دعوتم را ابلاغ می کنم.

امام باقر علیه السلام فرمود: کسی که نسبت به این موضوع معرفت پیدا کند و منتظر آن باشد مثل کسی است که در راه خدا به جهاد پرداخته بعد فرمود: از این هم بالاتر مثل کسی است که در رکاب رسول خدا شمشیر زده بعد فرمود: از این هم بالاتر. مثل کسی است که در خیمه ی پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم و در دفاع از شخص پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم به شهادت رسیده است. این اجر انسان منتظر است. البته منتظر یک شرایطی دارد. کسی که منتظر مصلح است خود باید صالح باشد.
این وعده را خداوند به صالحان داده است و فرموده این ها بندگان صالح هستند که خداوند زمین را به میراث به آنها خواهد داد.
پس بایستی منتظر بود اما منتظری که خود صالح و عادل است. خوشا به حال پدران و مادرانی که فرزندانی منتظر، متوجه امام عصر و متوجه بقیه ی خدا در زمین تربیت می کنند. از خداوند متعال درخواست می کنیم که به همه ی ما توفیق عنایت کند که به معنای واقعی کلمه منتظر امام عصر باشیم و این انتظار را در همه بخش های زندگی خودمان پیاده کنیم.
نویسنده: ؟ کلباسی
وظیفه ی ما معرفت حضرت و انتظار است


در خواست عضویت جهت دریافت ایمیل
نام:
ایمیل:
montazar.net

نظر سنجی
مایلید در کدام حوزه مطالب بیستری در سایت گذاشته شود؟
معارف مهدویتغرب و مهدویت
وظایف ما در عصر غیبتهنر و فرهنگ مهدویت
montazar.net

سایت های وابسته