montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net

مرحوم محدث قمى در منتهی الامال ، به نقل از تحفة الزائر، علأمه مجلسى و مفاتيح النجاة، سبزوارى مى نویسد: هركس حاجتى دارد، آن چه را كه ذكر مى شود در يك قطعه كاغذى بنویسد و در ضريح يكى از ائمه علیه السلام بيندازد، ياكاغذ را ببندد و مهر كند وخاك پاكى راگِل بسازد، و آن را در ميان گِل بگذارد و در نهر و يا چاه آب يا بركه اى بيندازد، با اين نیت كه ان شاء الله به خدمت حضرت صاحب الزمان ارواحنا له الفداء برسد و آن بزرگوار، عهده دار برآورده شدن حاجت وى شود. عریضه اين چنين نوشته مى شود:

بسم الله الرحمنِ الرحيِم كتبت يا مولای صلواتُ الله علیك مُستغیثا مستعينا وشكوتُ ما نَزول بى مستَجیرا بالله عزوجل ثم بک من امر قد دهنی واشغل قلبی واطال فکری و سلبی بعقر بعض لبی و غیر خطیر نعمة الله عندی اسلمنی عند تخیل وروده الخیل وتبرء منی عند ترآئی اقباله الی الحمیم و عجزت عن دفاعه حیلتی وخاننی فی تحمله صبری وقوتی فلجات فیه الیک و توکلت فی المسالة لله جل ثناؤه علیه و علیک فی دفاعه عنی علما بمکانک من الله رب العالمین ولی التدبیر و مالک الامور واثقا بکفی المسارعة فی الشفاعة الیه جل ثناؤه فی امری متیقنا لا جابته تبارک وتعالی ایاک باعطائی سؤلی وانت یا مولای جدیر بتحقیق ظنی و تصدیق املی فیک فی امر کذاوکذا.

و به جاى "كذا، نام حاجت خود را ببرید و در ادامه بنويسد:

فیما لا طاقة لی بحمله ولا صبر لی علیه وان کنت مستحقا له ولا ضعافه بقبیح افعالی وتفریطی فی الواجبات التی لله عزوجل فاغثنی یا مولای صلوات الله علیک عند الکهف اللهف وقدم المسالة لله عزوجل فی امری قبل حلول التلف وشماته الاعداء فبک بسطعت النعمة النعم علی واسئل الله جل جلاله لی نصرا عزیزا و فتحنا قریبا فیه ببلوغ الامال و خیر المبادی و خواتیم الاعمال والامن من المخاوف کلها فی کل حال انه جل ثناؤه لما یشاء فعال و هو حسبی و نعم الوکیل فی المبدء والمال. [1]

1- ترجمه: به نام خداوند بخشاينده مهربان. اى مولاى من كه درودهاى خداوند بر تو باد- مى نويسم در حالى كه استغاثه دارم بابت آن چه بر من نازل شده است، شكايت مى كنم؟ در حالى كه به خداوند نيرومند و بلند مرتبه بزرگوار و سپس به تو پناه مى برم بابت امرى كه مرا در برگرفته است و قلبم را به خود مشغول داشته فكرم را طولانی و بسيار كرده است و هوش و خردم را كاسته و بزرگى نعمت خدا را در نظرم دگرگون ساخته است و هنگام جلوه گر شدنش و گمان و فهم وقوعش دوست مرا رها كرده است، و زمانى كه روى آوردن آن امر به سوى من آشكار شده خويشاوند از من دورى جست و جان خود را به سلامت برده و تواناى و قدرت من از روياروى و پاسخ آن دو مانده است و بردبارى و نيروى من ياراى تحمل آن را ندارد؟ پس در آن به تو پناه آوردم و براى پاسخ و حل اين نياز خود از خداوند كه- مدح او بسيار است- بر خدا و بر تو توکل مى نمايم در حالى كه علم دارم به مقام تو نزد خداوندكه پرور گار عالميان است و تدبير امور به دست اوست و مالک امور است.

در حالى كه اعتماد دارم به تو كه براى شفاعت در امر من نزد خدارند- كه مدح او بسيار است- سرعت خواهى داشت در حالى كه به اجابت خواست تو آن گاه در كنار نهر يا چاه يا بركه اى برود و اعتماد به يكى از وكلا و نوَاب اربعه خاص آن حضرت نمايد بهتر است حسين بن روح باشد و يكى از آن ها را صدا كند و بگويد: فلان بن فلان بجاى فلان بن فلان نام نايب خاص آن حضرت گفته شود سَلام عَلیكَ أَشهَد ان وفاتدک في سَبیل لله و انک انت حی عند الله مرزوق و قد خاطبتک فی حیاتک التی عندالله عزوجل جل وعز و هذه رقعتی و حاجتی الی مولانا (ی) (ع) فسلمها الیه فانت الثقة الامین. [2]

سپس، نوشته را در نهر، چاه يا بركه آب بياندازد كه حاجت او برآورده خواهد شد ان شاء الله. [3]

همچنين در اين زمينه مرحوم محدث نورى در نجم الثاقب عريضه اى را خطاب به امام زمان ارواحنا له الفداء نقل كرده است. [4]

دركتاب دعاى بحارالانوار عريضه ديگرى آمده است كه بايد حاجت مند متن استغاثه به درگاه خداوند متعال [5] را به همراه عريضه اى كه خطاب به حضرت امام زمان ارواحنا له الفداء است [6]، با بوى خوش معطر سازد و هر دو را در داخلِ گلِ پاك بگذارد. سپس دو ركعت نماز بخواند و بعد، آن را به درون چاه آب يا نهر جارى بيندازد. بهتر است اين كار در شب جمعه انجام گردد. وقتى عريضه را در چاه يا نهر آب انداخت، دعاى مخصوصى را بخوا ند. [7]

توسط خداوند تبارك و تعالى در اين كه خواسته مرا اعطا كند؟ يقين دارم و تو اى مولاى من سزاوارى كه گمان مرا درست و اميد مرا به خودت راست گردانى در امر چنين و چنين.

درآن چه تحمل حمل آن را ندارم و نمی توانم بر آن هيچ صبرى نمايم اگر چه سزاوار و مستحق آن امر آن مشكل و سختى و گرفتارى و شدت و حتى چندين برابر آن باشم، آن هم به جهت افعال قبيح و زشتم و تباه ساختن و كوتاهى در واجباتى كه براى خداوند نيرومند و بلند مرتبه بزرگوار است؟ پس به فريادم برس اى مولاى من كه درودهاى خداوند بر تو باد- اين هنگام كه به تو پناه بردم، را از خداوند نيرومند و بلند مرتبه و بزرگوار امر و خواسته مرا بخواه؟ قبل از هدر رفتن و تباه و ضايع شدن امر و شاد شدن دشمنان، كه نعمت به واسطه تو بر من گسترانيده مى شود.

و از خداوند بلند مرتبه بزرگوار براى من دركارم يارى کردنی ارجمند و گرامى و پیروزی قريب الوقوع بخواه .. بوسيله بر آورده شدن آرزوهايم و نيكو شدن آغاز و آخر اعمالم و ايمنى از همه ترس ها در همه احوال.

همانا خداوند- كه مدح او بسيار است- براى آن چه مى خواهد فعال است و او براى من كافى است و در آغاز و انجام؟ بهترين كسى است كه مى توان به او اعتماد كرد.

[1] اى فلان پسر فلان بر تو شهادت مى دهم كه همانا وفات تو در راه خدا بوده است و همانا تو نزد خدا زنده اى و روزى مى خورى و به تحقيق، با تو در حياتت كه در نزد خداوند نيرومند و بزرگوار بلند مرتبه است سخن مى گويم و اين نامه من و حاجت من است به مولاى ما-كه بر او سلام باد- پس آن را تسليم اوكن كه تو مورد اعتماد و امينى.

[2] بحار الانوار ج 102ص 234؟ مننهى الاَمال ص334.

[3] نجم الثاقب ص 421.

[4] متن استغاثه، در نجم الثاقب، ص 1 42 آمده است.

[5] متن عريضه به امام زمان (ع) دربحا را لانوار ج 91، ص28 آمده است .

[6] این دعا در بحارالانوار ج 91 ص 29 آمده است.

[7] بحارالانوار ج 91 ص 28 و 29 )به نقل ازعريضه نویسی ، سيد صادق سيد نژاد،36.


عريضه به حضرت


در خواست عضویت جهت دریافت ایمیل
نام:
ایمیل:
montazar.net

نظر سنجی
مایلید در کدام حوزه مطالب بیستری در سایت گذاشته شود؟
معارف مهدویتغرب و مهدویت
وظایف ما در عصر غیبتهنر و فرهنگ مهدویت
montazar.net

سایت های وابسته