montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net

زيرا كه شهرت، آفت است و ناشناس ماندن، راحت. و در كافى از امام صادق‏عليه السلام روايت آمده كه فرمود: چنانچه بتوانى طورى زندگى كنى كه هيچ كس تو را نشناسد اين كار را بكن. و در كتاب كمال الدين به سند صحيحى از امام باقرعليه السلام آمده كه فرمود: زمانى بر مردم خواهد رسيد كه امام آنان از ايشان غايب شود، خوشا به حال آنان كه بر امر ما پايدار بمانند.

در آن زمان، كم‏ترين چيز از ثواب كه به آن‏ها رسد اين‏كه، خداوند متعال ايشان را ندا كند: بندگان و كنيزان من، به سِرّ من ايمان آورديد و غيب مرا تصديق كرديد، پس بشارت باد شما را به ثواب نيك از من؛ اى بندگان و كنيزانم حقا كه از شما قبول مى‏كنم و شما را عفو مى‏نمايم، و شما را مى‏آمرزم، و به شما بندگان را از باران سيراب گردانم، و بلا را از آنان دفع نمايم، و اگر شما نبوديد عذابم را بر آن‏ها نازل مى‏كردم.

جابر گفت: عرض كردم: اى فرزند رسول خدا! بهترين كارى كه مؤمن در آن زمان انجام دهد چيست؟ فرمود: حفظ زبان و خانه نشينى است. [1]

و در نهج‏البلاغه از امير المؤمنين‏عليه السلام آمده كه در يكى از خطبه‏ها فرمود:

وَذلِكَ زَمانٌ لا بَنْجُو فِيهِ إِلّا كُلُّ مُؤْمِنٍ نُومَةٍ إِنْ شَهِدَ لَمْ يُعْرَفْ وَإِنْ غابَ لَمْ يُفْتَقَدْ أُولئِكَ مَصابِيحُ الهُدى وَأَعْلامُ السُّرى لَيْسُوا بِالمَسايِيحِ وَلَا المَذايِيعِ البُذُرِ أُولئِكَ يَفْتَحُ اللَّهُ لَهُم أَبْوابَ رَحْمَتِهِ وَيَكْشِفُ عَنْهُمْ ضَرّآءِ نَقْمَتِهِ. أَيُّهَا النّاسُ سَيَأْتِي عَلَيْكُم زَمانٌ يُكْفَأُ فِيهِ الإِسْلامُ كَما يُكْفَأُ الإِنآءُ بِما فِيهِ... ؛ [2]

و آن زمانى است كه در آن نجات نمى‏يابد مگر هر مؤمن بى‏نام و نشان، كه اگر در مجالس حضور يابد شناخته نشود و هرگاه غايب باشد در جستجويش بر نيايند، اينان چراغ‏هاى هدايت و روشنگران راه شبروانند، كه به فتنه و فساد و سخن چينى در ميان مردم آمد و شد نكنند، و دهان به عيب‏گويى از مردم و ياوه سرايى نگشايند، براى آنان خداوند درهاى رحمتش را باز مى‏كند، و از ايشان سختى عذابش را برطرف مى‏نمايد. اى مردم؛ زمانى بر شما خواهد رسيد كه اسلام در آن واژگون مى‏شود همچنان كه ظرف واژگون گردد و آنچه در آن است بريزد .

سيّد رضى ‏رحمه الله فرمايد: اين‏كه حضرت‏ فرموده كُلُّ مُؤْمِنٍ نُومَةٍ منظورش گمنام كم آزار است، و مساييح جمع مسياح است، و آن كسى است كه بين مردم به فساد و سخن‏چينى مى‏پردازد، و مذاييع جمع مِذْياع است و آن كسى است كه هرگاه خلافى از كسى بشنود آن را پخش مى‏كند و براى ديگران بازگو مى‏نمايد، و البُذُر جمع بَذور است، و آن كسى است كه سفاهتش بسيار و بيهوده‏گو است. و در غيبت نعمانى از امام صادق‏عليه السلام روايت آمده كه فرمود: اگر يك خبر را خوب بفهمى از ده خبرى كه آن‏ها را فقط روايت نمايى بهتر است، همانا هر حقّى را حقيقتى است و هر صوابى را نورى، سپس فرمود: به خدا سوگند كه ما كسى از شيعيانمان را فقيه و فهميده نمى‏شماريم تا اين‏كه با او به كنايه و رمز سخن بگوييم و او منظور از آن را متوجه گردد؛ اميرالمؤمنين‏عليه السلام بر منبر در شهر كوفه فرمود: همانا در پشت سر شما فتنه‏هاى تاريك؛ كور و بى‏نور خواهد آمد، كه از آن فتنه‏ها نجات نيابد مگر نُومه. گفته شد: يا اميرالمؤمنين نومه چيست؟ فرمود: كسى كه مردم را بشناسد ولى مردم او را نشناسند.

و بدانيد كه زمين از حجت خدا خالى نمى‏ماند، ولى خداوند خلق خويش را به خاطر ستم و تجاوز و اسراف بر خودشان از ديدار او كور خواهد ساخت، و اگر زمين يك ساعت از حجت خداوند خالى بماند اهل خود را فرو خواهد برد، ولى حجت خداوند مردم را مى‏شناسد و آن‏ها او را نمى‏شناسند همچنان كه يوسف مردم را مى‏شناخت در حالى كه آن‏ها او را نمى‏شناختند. [3]

و در همان كتاب نيز به سند خود آورده كه يكى از ياران امام ابوعبداللَّه صادق‏عليه السلام بر آن حضرت وارد شد، و عرضه داشت: فدايت گردم؛ به خدا سوگند من تو را دوست مى‏دارم و هر كس تو را دوست دارد را دوست دارم، اى سرور من چقدر شيعيان شما فراوانند! آن حضرت‏ فرمود: آنان را بشمار. عرض كرد: بسيارند آن حضرت‏ فرمود: آن‏ها را مى‏توانى بشمارى؟ عرض كرد: آن‏ها از شمارش بيرونند.

حضرت ابوعبداللَّه صادق‏عليه السلام فرمود: ولى اگر آن شماره‏اى كه توصيف شده‏اند سيصد و ده و اندى تكميل گردد آنچه را مى‏خواهند انجام خواهد شد، امّا شيعه ما كسى است كه صدايش از بنا گوش تجاوز نكند و ناراحتى‏هاى درونى‏اش از بدنش آشكار نگردد، و با دشمن ما دوستى ننمايد، و دوستدار ما را دشمن ندارد.

عرضه داشتم: پس با اين شيعيان مختلفى كه دعوى تشيُّع دارند چه كنم؟ فرمود: تميز داده خواهند شد، و بررسى خواهند شد، و تبديل خواهند يافت، ساليانى بر آن‏ها خواهد آمد كه از ميانشان ببرد و شمشيرى آن‏ها را مى‏كشد و اختلافى پراكنده‏شان مى‏كند، شيعه ما تنها كسى است كه همچون سگ زوزه نكشد و بسان كلاغ طمع نورزد، و اگر از گرسنگى بميرد از مردم گدايى نكند.

عرض كردم: فدايت شوم؛ چنين كسانى را با اين اوصاف كجا بجويم؟ فرمود: در اطراف زمين آن‏ها را بجوى، آنان كسانى هستند كه زندگيشان به سختى مى‏گذرد، و خانه بدوشند كه چنانچه در جايى حضور يابند شناخته نشوند، و هرگاه غايب باشند كسى جستجويشان نكند و اگر بيمار شوند عيادت نشوند، و چنانچه خواستگارى كنند همسرشان ندهند، و هرگاه بميرند مردم بر جنازه آن‏ها حاضر نگردند، آنانند كه با اموالشان مواسات كنند و در قبرهایشان يكديگر را ديدار نمايند، و نظرهايشان با هم اختلاف ندارد هر چند كه شهرهایشان مختلف است. [4]

و به طريق ديگرى نيز اين حديث را روايت كرده و در آن افزوده: و هرگاه مؤمنى را ببينند او را گرامى دارند، و چنانچه منافقى را مشاهده كنند از او دورى گزينند و به هنگام مرگ بى‏تابى ننمايند، و در قبرهايشان با يكديگر ديدار مى‏كنند. مى‏گويم: محل شاهد فرموده آن حضرت‏ است: چنانچه در جايى حضور يابند شناخته نشوند و هرگاه غايب باشند كسى جستجویشان نكند... .
زيرا كه آن حضرت با اين سخن بر خوبى گمنام ماندن از مردم و مذمت مشهور شدن در بين آن‏ها دلالت فرمود، و بدين جهت تمام اين حديث را آوردم كه فوايدش بسيار است. و از جمله مطالبى كه متناسب با آن زمان است اين ابيات مى‏باشد:

خَفَيْتُ عَنِ العُيُونِ فَأَنْكَرَتْنِي

فَكانَ بِهِ ظُهُورِى‏ظ لِلْقُلُوبِ

وَأَوْحَشَنِي الأَنِيسُ فَغِبْتُ عَنْهُ

لِتَأْنِيسِي بِعَلاّمِ الغُيُوبِ

وَكَيْفَ يَرُوعُنِي التَفْرِيدُ يَوْماً

وَمَنْ أَهْوى لَدَيَّ بِلا رَقِيبٍ

إِذا مَا اسْتُوحِشَ الثَّقَلانُ مِنِّي

أَنَسْتُ بِخَلْوَتِي وَمَعِي حَبِيبِي

از ديده‏ها مخفى ماندم پس ديده‏ها مرا نشناختند، و از اين جهت براى دل‏ها آشكار شدم. و مونس من به وحشتم انداخت لذا از نظرش غايب شدم، چون به خداى علام الغيوب انس يافتم.

و چگونه روزى تنهايى مرا بيمناك خواهد ساخت، در حالى كه محبوب من - به دور از رقيب - نزد من است. چنانچه جن و انس از من وحشت كنند، به خلوت خود مأنوس باشم و حبيبم با من است.

[1] كمال الدين، 330/1.

[2] نهج‏البلاغه، خطبه 102، فيض، 291.

[3] غيبت نعمانى، 70.

[4] غيبت نعمانى، 107.


ناشناس ماندن و پرهيز از شهرت يافتن


در خواست عضویت جهت دریافت ایمیل
نام:
ایمیل:
montazar.net

نظر سنجی
مایلید در کدام حوزه مطالب بیستری در سایت گذاشته شود؟
معارف مهدویتغرب و مهدویت
وظایف ما در عصر غیبتهنر و فرهنگ مهدویت
montazar.net

سایت های وابسته