سال :
دل نوشته
در انتظار عیدم
باز هم با نسیم خیالت امیدوارم و چه روزها که در انتظار این عیدم که شب را میهمان سازم. میهمان یک فنجان محبت، کم است خوب همراه با شاخه گلی سرخ، دشتی از ارغوان، باز هم کم است، سبدی حصیری از گل های نرگس.
در انتظار عیدم
یاد باران قطرات شبنم روی گل نیلوفر فواره های خیال.
میهمان یک نوای دل نشین، آهنگ ملایم رود همراه با غزل خوانی مرغ عشق، نغمه سرایی طوطی، پایکوبی دارکوب، نورافشانی طاوس، چرخ افشانی شاپرک همراه پروانه، تسلیم هر چه ستاره است برای نورافشانی، هر چه باد است برای نسیم پراکنی و موهای مشکی افشان ساختن، می خواهم شب را میهمان کنم، میهمان خانه چوبیم، حیاطش را آب پاچیده ام، گل هایش شکفته، برگ هایش رنگ خزان نیست، صدای خش خش عابران، غروب سرخ در هیجان، نه همه اش بهار است، سپیده و گل یاس است، شمشادها چوبی های قهوه ای خانه ام را پوشانده اند، تختش فرشی قرمز، سماوری زغالی، بوی دود چایی دم کشیده، بوی قلیان، کنارش حوض کوچک، شمعدانی ها سر درهم، شب آیا به میهمانی خانه من هم می آید؟ در میان قاب چوبی میخ کوب گشته به اطاقم، اسمی مرا به امید دعوت می سازد:

«السلام علی ساقی اولیائه مِن حَوضِ النبی المختار صلی الله علیه وآله»

چون دوست دارم آن یدالله را، با او که هستم همه چیز نور است. خاطره است. هوا اکسیژن دارد. گل بوییدن دارد. زندگی رنگ دگری دارد. اخم شکستن دارد. و امید در تمام سلول های بدن راه دارد.
نویسنده: سکینه ابراهیمی
شعر
اي امير عشق
مولا براي از تو سرودن غزل کم است
تلميح و استعاره ، مجاز و بدل کم است

قرآن ناب لايق وصف مقام توست
شعر و حديث و قصه و ضرب المثل کم است

آن لحظه که حلاوت نام تو بر لب است
شيريني شکر که چه گويم، عسل کم است

بايد براي مدح تو از صبح بدر گفت
هيجاي* نهروان و شکوه جمل کم است

اي دست اقتدار خدا، فارس العرب
اصلا براي شأن تو تعبير «يل» کم است

هر قدر هم که دم بزنم اي امير عشق
از شوکت و جلالت تو، ما حَصَل کم است

شهره شده ميان عرب تک سواري ات
آوازه هاي صاعقه‌ي ذوالفقاري ات

*جنگ
شاعر: یوسف رحیم
داستان
عید شریف
در کتاب ثواب الاعمال روایتی به نقل از قاسم‌ بن ‌یحیی از پدربزرگش حسن ‌بن ‌راشد آمده که گفته است: به امام صادق (علیه ‌السلام) عرض کردم: فدایت شوم آیا برای مسلمانان عید دیگری جز فطر و قربان وجود دارد؟
فرمود: ای حسن! آری، عیدی که از این دو عید شریف ‌تر و برتر است.
گفتم: آن کدام است؟
فرمود: روزی که امیرالمومنین برای مردم به عنوان نشانه هدایت برگزیده شد.
پرسیدم: کدام روز هفته بوده است؟
فرمود: روزی در سال ‌ها تغییر می ‌کند، آن‌ روز هجدهم ذی‌حجه است.
گفتم: فدایت شوم، برای ما چه کاری شایسته است که در آن روز انجام دهیم؟
فرمود: ای حسن! آن روز را روزه بگیر و فراوان بر محمد اهل ‌بیت او درود فرست و به پیشگاه خداوند از آنان که بر ایشان ستم کرده ‌اند و منکر حق آنان شده‌ اند، بیزاری بجوی! و پیامبران گذشته به اوصیای خود سفارش می‌ کرده ‌اند که این روز را عید بگیرند.
حسن ‌بن راشد می‌گوید گفتم: برای کسی از ما که آن روز را روزه بدارد چه پاداشی است؟
فرمود: معادل شصت ماه روزه‌گرفتن.
گلواژه
روز عجز شیطان
امام محمد باقر(علیه ‌السلام): ابلیس چهار روز از سر ضعف و عجز ناله سرداد: روزی که مورد لعن قرار گرفت، روزی که به زمین فرستاده شد، روزی که پیامبر اکرم (ص) به نبوت مبعوث شد، و روز عید غدیر خم.
آیات آسمانی
یا علی ای اسدالله الغالب
یا علی ای اسدالله الغالب، ای زاده کعبه، ای تو کفو زهرای اطهر، پیروز بر خصم کافر؛ بَرکَنی از بُن به هنگام خیبر بساطِ ستمگر. و در آن هنگام که در صحرای عطش گرفته؛ در جحفه ندای رسول الله– صلی الله علیه و آله و سلم- بلند شد که: ایها الناس اُجیبوا داعی الله أنا رسول الله– صلی الله علیه و آله و سلم– و در غدیر خم مرکب ها و زنان و مردان متوقف شدند و فرمان داد آن چهار نفر سلمان، مقداد، ابوذر و عمار( که یاران مهدی اند) سایه ساری بسازند و منبری آماده کنند.
یا علی ای اسدالله الغالب
رسول خدا– صلی الله علیه و آله و سلم- دستش را بالا گرفت و فرمود: من کنت مولاه فهذا علی مولاه. و خدایا دوست بدار هر که علی را دوست دارد، و دشمن بدار هر که علی را دشمن بدارد. و آن امین وحی دو گوهر نایاب کتاب و عترتش را به مردم سپرد.
آن کور دِلان بد نیّت با رنگ نیرنگ تهنیت گفتند. امّا از همان اوان بخل و کینه ورزیدند و در آن گاه که از کردار پلیدان کافر، آسمان می خروشید و زمین بناله و فغان افتاد که همسرت دخت نبی به میان شقاوت؛ و تو یکتا امیر به سکوت؛ در احاطه دون صفتان! و در آن زمان که بغضِ گلویت به چاه منعکس می شد. و به وقت ماه خدا و تو در محراب نماز؛ یکی از منفورترینان عرش خدا، مدار وجود را لرزاند.
... تنها تو امیر بودی، هستی و خواهی بود .
نویسنده: مرضیه سهرابی
کتاب
اولین میراث مکتوب از واقعه غدیر
کتاب حاضر مجموعه ای از 13 روایت درباره واقعه غدیر، از میان روایات کتاب «سلیم بن قیس هلالی» است. قیس از جمله شیعیان حضرت علی بوده که در کتابی گزارش ها و روایاتی درباره واقعه غدیر و اعلام خلافت حضرت علی (ع) آورده است.
اولین میراث مکتوب از واقعه غدیر
نویسنده: محمدباقر انصاری محلات
انتشارات دلیل ما، 1393
مهدویت
معرفی امام مهدی (عج) توسط حضرت علی (ع)
ابن عياش از كسى كه براى او نقل كرده، از محمد بن جعفر، از حضرت علي عليه السلام نقل كرده است كه فرمود:
اين پسرم (امام حسين عليه السلام) سرور و سالار است همچنان كه رسول الله او را سرور و آقا ناميده است و خداوند از نسل او مردى را برخواهد انگيخت كه نام او نام پيامبرتان بوده و خلقت و خلق و خوى او نيز شبيه آن حضرت مى باشد كه در حال غفلت و بى خبرى مردم و در زمان از بين رفتن حق و حقيقت و بروز ظلم و ستم در جهان قيام خواهد فرمود . بخدا سوگند تمام اهل آسمان از قيام آن حضرت شاد مى گردند. پيشانى آن حضرت نمايان و باز و بينى او كشيده و شكم او برآمده و ران هايش كشيده و خالى بر ران راست داشته و ميان دندان هايش فاصله مى باشد و زمين را پس از آنكه ظلم و ستم فرا گرفته باشد، از عدل و داد پر مى سازد.
ابن حماد : ص 103