سال :
دل نوشته
عید
الهی! یک ماه با میزبانیِ ویژه ‏ات، امساک از گناه را به ما آموختی و نگاه ناسوتی ‏مان را روشن از انوار لاهوتی خویش کردی؛ در حالی که کم‏تر قدر چنین نعمتی را می ‏دانیم!
... و ما امروز، ماه مبارک رمضان را در حالی بدرقه می ‏کنیم که لب‏ های خشکیده خود را با تسبیح نامت صفا داده ‏ایم و با امیدی بیشتر، قدم در راه زندگی نهاده ‏ایم؛ امیدی که با پالودگی از گناه، چون بذری، در دل ریشه می‏کند و در هوای رسیدن به غایتِ مُراد خویش.
الهی! ما را در ادامه این راه خطیر، راهنما باش و از فریب اهریمن قسم خورده دورمان بدار!
الهی! چشم مان را به جمال دلارای مهر موعود عجل ‌الله‌ فرجه، در هم شکننده ظلمت و تاریکی، روشن کن، تا نماز عید را، با ایشان و در فضای عطرآگین ولایت، به جای آوریم!
نمازی که آکنده از روح اجابت باشد؛ آکنده از قنوت‏ های سبز آرزومندی!
الهی! هر روزمان را در سایه آقا امام زمان عجل ‌الله ‌فرجه عید بگردان!
عید!....
دل شعر
عید فطر
عید فطر
عید فطر آمد که ساقی عاشقان را جام داد
عاشقان تشنه را از جام وحدت کام داد

بعد چندی لب فروبستن ز اکل و شرب، دوست
سفره ‌ای گسترد از احسان و بار عام داد

تا هلال ماه شوال از افق شد آشکار
ساقی از راه وفا، کام دل ناکام داد

خلعتی از تار و پود نور بر اندام جان
حضرت جانان ز لطف بیکران انعام داد

جانب میخانه بشتابید ‌ای میخوارگان
کاین زمان پیر مغان، اصحاب را پیغام داد

حیف، رفت آن ماه و صد شکر آمد این عید سعید
دست ساقی باز می ‌بوسم که ما را جام داد

لب فرو بستید از نوشیدنی گر چند گاه
از خم وحدت شما را باده‌ ی گلفام داد

دست افشان، پایکوبان جانب ساقی روید
چون که عیدی، باده‌ ی جانبخش آن خوشنام داد

روزه داران را ز راه مرحمت در صبح عید
ایزد جان آفرین پاداش آن ایام داد

«خوش عمل»، چون عید فطر آمد ز لطف خویشتن
حضرت حق طبع ما را قدرت الهام داد
دل داستان
عید فطر در صحیفه سجادیه
امام سجاد (ع) در صحیفه سجادیه در خصوص عید فطر می فرمایند:
پروردگارا! بر محمد و آل محمد درود فرست و مصیبت ما را در این ماه جبران كن و روز فطر را بر ما عیدى مبارك و خجسته بگردان و آن را از بهترین روزهایى قرار ده كه بر ما گذشته است كه در این روز بیشتر ما را مورد عفو قرار دهى و گناهانمان را بشویى و خداوندا بر ما ببخشایى آنچه در پنهان و آشكارا گناه گردانیم …
خداوندا! در این روز عید فطرمان كه براى مؤمنان روز عید و خوشحالى و براى مسلمانان روز اجتماع و گردهمایى قرار دادى از هر گناهى كه مرتكب شده ‏ایم و هر كار بدى كه كرده ‏ایم و هر نیت ناشایسته‏ اى كه در ضمیرمان نقش بسته است‏، به سوى تو باز مى‏ گردیم و توبه مى ‏كنیم، توبه ‏اى كه در آن بازگشت ‏به گناه هرگز نباشد و بازگشتى كه در آن هرگز روى آوردن به معصیت نباشد.
بارالها! این عید را بر تمام مؤمنان مبارك گردان و در این روز، ما را توفیق بازگشت‏ به سویت و توبه از گناهان عطا فرما.»
گلواژه
حدیث عید فطر
امام صادق (ع) می فرماید: کسى که حضرت امام حسین علیه السّلام را در نیمه شعبان و شب عید فطر و شب عرفه در یک سال زیارت کند، خداوند متعال ثواب هزار حج و هزار عمره مقبول به وى داده و هزار حاجت از حوائج دنیا و آخرتش را روا مى ‏سازد.
غربت هزار ساله
وداع با رمضان
در تنگنای روزمرگی، از پشت جاده های تاریک گناه و وسوسه، به دست های پر نیازمان آموختیم که تنها رو به آسمان بی کران کرامت و مهربانی تو دراز شوند و در ورای سیاه ترین لحظه های تنهایی، به امید نور روشن درگاهت، به انتظار بنشینند.
پروردگارا! زنگارهای سیاه دل را در جام طلایی رمضان شست و شو داده و با روحی تطهیر شده از هر آنچه ناپاکی، به سویت می شتابیم.
خدایا ! در ناب ترین ثانیه های راز و نیاز با تو، میهمان سفره ی رنگینت بودیم و در تپش نبض تند زمان، چه زود، بدرقه کردیم روزهای روزه داریمان را و حالا با روحی سرشار از معنویت و دل های لبریز از مهر تو، دست های در هم گره شده ای که بوی وحدت می دهند و شعارشان همدلی است، با قدم های استواری که مقصدشان یک پارچگی است، به استقبال روز موعود می شتابیم؛ در شکوه و عظمت نماز عید، غرق شده و با رمضان وداع می کنیم.
فرشتگان آسمان، رشک می برند به این همه یکرنگی و اتحاد ما.
الهی! نگذار که روزهای بعد از این، عطر پاک رمضان را در یادها گم کند.

نویسنده : نفیسه بابایی
کتاب
روزهای شادی مسلمانان
همان طور که از عنوان کتاب مشخص است، در این اثر درباره اعیاد مهم مسلمانان که روزهای شادی آنان است، می خوانیم. نویسنده در این کتاب در پنج فصل احکام، فضائل، اعمال و روایات و احادیثی درباره اعیاد فطر، قربان، جمعه، مبعث و عید غدیر آورده است.


روزهای شادی مسلمانان
نویسنده: یدالله نفری
انتشارات نفری، 1389 چاپ اول
آیات آسمانی
نماز شب عید فطر
نماز شب عید فطر
از عبداللَّه بن مسعود نقل شده است که پیامبر (صلی الله علیه و آله) فرمود: جبرئیل از اسرافیل و او از پروردگارش نقل کرد که فرمود:
هر کس شب عید فطر ده رکعت نماز بگزارد و در هر رکعت سوره حمد را یک مرتبه و «قل هو اللَّه احد» را ده مرتبه بخواند، و در رکوع و سجده خود بگوید: «سبحان اللَّه و الحمدللَّه ولا اله الّا اللَّه و اللَّه اکبر»، سپس بعد از هر دو رکعت تشهد بخواند و سلام گوید، و چون از نماز فارغ شود هزار بار بگوید: «استغفر اللَّه و اتوب الیه»، سپس به سجده رود و در سجده خود بگوید: «یا حىّ یا قیّوم، یا ذا الجلال و الإکرام، یا رحمان الدّنیا و الآخرة و رحیمهما، یا اکرم الأکرمین، یا ارحم الرّاحمین، یا اله الأوّلین و الآخرین اغفر لی ذنوبى و تقبّل صومى و صلاتى و قیامى»
رسول خدا (صلی الله علیه و آله) فرمود: سوگند به آن کسى که مرا به حق به پیامبرى برانگیخته است، این شخص سر از سجده بر نمى ‏دارد مگر اینکه آمرزیده مى ‏شود، و روزه ماه رمضان از او قبول مى‏گردد، و خدا از گناهان او مى‏گذرد، هر چند هفتاد گناه مرتکب شده باشد که هر گناهى از گناهان همه بندگان بزرگ ‏تر باشد.