montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net

مقدّمات ظهور

بدون شک پیش از ظهور حضرت مهدی (ع) علامات و نشانه هایی پدید خواهد آمد که طی روایات زیادی از زمان رسول الله (ص) و امیرالمؤمنین (ع) تا زمان خود مولا امام زمان (عج) بر آن ها تأکید می شده است.
الف) برخی از این نشانه ها مربوط به پدیده های طبیعی است: همچون بروز طاعون، خشکسالی، کسوف و خسوف در رمضان و برخی دیگر مربوط به پدیده های اجتماعی می باشد؛ مانند بروز جنگ های متعدّد، خروج سفیانی، فساد اجتماعی و دسته ای دیگر پدیده های غیر طبیعی ویژه ای است چون: صیحه ی آسمانی، سرخی آتشگونه ای در اسمان، فرورفتن لشکری در زمین.

ب) برخی از این نشانه ها اختصاص به زمان خاصی ندارد: و ممکن است سال ها بلکه ده ها سال قبل از ظهور اتفاق بیفتد. اما برخی دیگر از آن ها اختصاص به سال ظهور دارد: چنانکه در روایتی از قول امام صادق (ع) آمده است: «قبل از قیام قائم (عج) پنج واقعه اتفاق می افتد: خروج یمانی و قیام سفیانی، ندای آسمانی، فرو رفتن لشکر در بیداء و کشته شدن نفس زکیّه.» و در حدیثی دیگر فرمود: «بین ظهور قائم آل محمد(ص) و کشته شدن نفس زکیّه، بیش از پانزده شب فاصله نیست.»

ج) بعضی از این نشانه ها، قطعی و حتمی است و برخی دیگر نشانه های غیر قطعی به شمار آمده اند که در تعیین این جهت، بین روایات این باب، اختلاف وجود دارد. قابل تذکّر این که، علیرغم بحث های جنجالی و اختلاف آفرینی که گاهی بر سر بروز پاره ای نشانه ها و مقدار دلالت آن بر نزدیک شدن ظهور خجسته ی مولا امام زمان (ع) پیش می آید، باید توجه داشت که:
اولاً: هیچکس حق ندارد با استناد به نشانه ای خاص که به نظر او یقیناً از علامات ظهور شمرده می شود، وقتی خاص را برای ظهور حضرت مهدی (ع) تعیین نماید؛ زیرا در آن صورت به تصریح خود مولا، مشمول «کذب الوقّاتون» شده و در هر رتبه ی علمی و اجتماعی هم که باشد، باید مورد تکذیب قرار گیرد.
ثانیاً: آنچه اهمیت دارد حفظ آمادگی مردم برای ظهور امام زمان (ع) است به گونه ای که هر صبح و شام آمادگی داشته باشند که اگر امر فرج امضاء شد، بتوانند به یاری او قیام کنند و در راه اهداف الهی او از مال و جان و امکانات خویش درگذرند. به عبارت دیگر حتّی در صورتی که بر فرض، هیچ نشانه ای بر قرب ظهور دلالت نکند، نمی توان غافلانه به زندگی عادی پرداخت و از وظیفه هایی که شیعه و همه ی مردم نسبت به ساحت مقدس امام زمان (ع) دارند، غفلت کرد.
ثالثاً: نظام جمهوری اسلامی در ایران بهترین زمینه را برای آزمایش منتظران در کیفیت یاری رسانی به امام عصر (ع) فراهم کرده است، لذا بر همه ی منتظران حقیقی امام زمان (ع) است که همه ی امکانات خویش را در حفظ این نظام و تضمین بقای آن، در راستای احکام و قرآن و ولایت به کار گیرند.
رابعاً: میزان پایبندی کسانی که همواره دم از امام زمان (ع) می زنند و بر سر اثبات فلان نشانه ی ظهور و حکایت فلان دیدار با مولا کتاب ها می نویسند، باید به مقدار فداکاری آنان در هدایت اجتماعی و برقرای عدالت و مسئولیت پذیری آنان در این راه، قابل اثبات باشد{1}.
{1} غیبت ظهور امامت، واحد تحقیقات مسجد مقدس جمکران، ص6-75
مقدّمات ظهور


در خواست عضویت جهت دریافت ایمیل
نام:
ایمیل:
montazar.net

نظر سنجی
مایلید در کدام حوزه مطالب بیستری در سایت گذاشته شود؟
معارف مهدویتغرب و مهدویت
وظایف ما در عصر غیبتهنر و فرهنگ مهدویت
montazar.net

سایت های وابسته