montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net

نام هاي حضرت مهدي
حضرت مهدي عليه ‏السلام نام هاي متعددي دارد که به مناسبت هاي مختلف، بدان نام ها خوانده شده است و اين از شئون شخصيت هاي بزرگ است که به خاطر صفات و ويژگي ها و ابعاد گوناگون شخصيتشان، نامشان نيز متعدد مي‏گردد.
براي نمونه: در قرآن شريف و انجيل براي پيامبر گرامي صلي الله عليه و اله و سلم نام هاي متعددي است، نام هايي چون: «محمد»، «احمد»، «طه»، «يس»، «بشير»، «نذير» و در انجيل نيز «فارقليطا» و «برکلوطوس» به زبان سرياني و يوناني.
و نيز قهرمان جاودانه اسلام، امير مؤمنان عليه‏ السلام نيز نام هاي متعددي دارد از آن جمله: «علي»، «حيدر»، «مرتضي» و «ايليا» به زبان سرياني و نام هايي ديگر.
و بانوي بانوان فاطمه عليهاالسلام نيز نام هاي متعددي دارد از آن جمله: «فاطمه»، «بتول»، «مبارکه»، «محدثه»، «طاهره»، «صديقه» و...
در مورد حضرت مهدي عليه ‏السلام و نام بلند آوازه ‏اش، روايات بسياري از پيامبر گرامي و امامان نور عليه ‏السلام آمده است که در آنها از آن اصلاح گر بزرگ عصرها و نسل ها به «مهدي»، «حجت»، «قائم»، «منتظر»، «خلف صالح»، «صاحب الامر»، «سيد»، «الامام الثاني عشر» و... تعبير شده است و بارها تصريح شده است که نام آن حضرت نام پيامبر است و کنيه ‏اش «ابوالقاسم».
که ما با ترسيم برخي از روايات به برخي از نام هاي مقدس آن حضرت اشاره مي‏کنيم:

مهدي
1- از «ابي ‏سعيد خدري» و او نيز از پيامبر گرامي صلي الله عليه و اله و سلم آورده است که فرمود:
«اسم المهدي، اسمي.»؛ «نام مهدي نام من است.»
2- امير مؤمنان عليه ‏السلام فرمود: «اسم المهدي، محمد.» [1]؛ نام مهدي «محمد» است.

و آن گرامي مهدي ناميده شد، چرا که خداوند او را به امور نهاني که هيچ کس از آنها آگاهي ندارد، هدايت و ارشاد مي ‏نمايد، روايت اين است:
امام باقرعليه ‏السلام فرمود:
«اذا قام مهدينا اهل البت، قسم بالسويه وعدل في الرعية، من أطاعه فقد اطاع الله و من عصاه فقد عصي الله و انما سمي المهدي لانه يهدي الي امر خفي.» [2] يعني هنگامي که مهدي ما خاندان پيامبر، بپاخيزد ثروت ها را به طور برابر تقسيم مي ‏کند و در جامعه به عدالت و دادگري رفتار مي‏ کند. هر کس او را فرمان برد خداي را فرمان برده و هر کس او را نافرماني کند، خداي را نافرماني کرده است و او مهدي ناميده شده چرا که به امور و شئون نهاني هدايت مي‏گردد. [3]

قائم
آن حضرت «قائم» ناميده شده است چرا که به بزرگترين قيام اصلاحگرانه‏ي تاريخ بشر، دست مي‏ زند. او براي حق خالص که ذره اي باطل در آن راه نمي ‏يابد، قيام مي‏ کند و به حق و عدالت بپا مي‏خيزد. و اين چيزي است که قيام شکوهمند او را از ديگر قيام ها ممتاز مي‏ سازد، چرا که تاريخ بشر، قيام ها و نهضت هايي را براي برخي شخصيت ها ثبت کرده است اما قيام و نهضت و انقلاب آنان در هدف ها و وسايل، براساس حق و راه مستقيم نبوده است، اما امام مهدي عليه السلام بر اساس حق خالص و عدالت راستين و ناب بپا مي‏خيزد و بس.
اين روايت را بنگريد:
«ابو حمزه ثمالي» مي‏گويد:
سألت الباقر عليه‏السلام: «يابن رسول الله! ألستم کلکم قائمين بالحق؟»
قال:«بلي!»
قلت:«فلم سمي القائم قائما؟»
قال: «لما قتل جدي الحسين عليه‏السلام ضجت الملائکة الي الله عزوجل بالبکاء و النحيب... ثم کشف الله عزوجل عن الائمة من ولد الحسين عليه‏السلام للملائکة، فسرت الملائکة بذلک، فاذا أحدهم قائم يصلي، فقال عزوجل: بذلک القائم أنتقم منهم.» [4]
از امام باقر عليه ‏السلام پرسيدم: اي پسر پيامبر! آيا همه شما قيام کننده به حق نيستيد؟
فرمود: چرا!
گفتم: پس چرا آن حضرت، قائم ناميده شد؟
فرمود: هنگامي که نياي گرانقدرم حسين عليه ‏السلام به شهادت رسيد فرشتگان به بارگاه خدا ناله و شيون کردند... خداوند امامان نهگانه، از نسل پاک حسين عليه ‏السلام را، به آنها نماياند وبا ديدن آنها ملائکه شاد گرديدند و ديدند که يکي از آنها به نماز ايستاده است و خدا با نشان دادن او به فرشتگان فرمود: من به وسيله اين «قائم» از قاتلان حسين عليه ‏السلام انتقام خواهم گرفت.»
و امام صادق عليه ‏السلام نيز فرمود:
««سمي «القائم» لقيامه الحق» [5] يعني: حضرت مهدي عليه ‏السلام «قائم» ناميده شد چرا که قيام شکوهمند او، به حق و عدالت است و هدف ها و شيوه ‏ها و وسايل او در راه رسيدن به هدف نيز همه و همه براساس حق است.

منتظر
آن حضرت با اين نام خوانده شده است، چرا که مردم همواره ظهور و قيام او را انتظار مي‏برند تا با قيام خويش اين سياره خاکي را از ظلم و بيداد پاک سازد.
از امام جواد عليه ‏السلام پرسيدند:
«يابن رسول الله! و لم سمي: القائم؟»
قال: «لانه يقوم بعد موت ذکره و ارتداد أکثر القائلين بامامته.»
فقيل له: «و لم سمي: المنتظر؟»
قال: «لان له غيبة تکثر ايامها و يطول أمدها، فينتظر خروجه المخلصون و ينکره المرتابون...» [6]
يعني: پرسيدند: «چرا حضرت مهدي عليه‏ السلام را «قائم» ناميدند؟»
فرمود: «چون پس از آنکه ياد و نام مقدسش در ميان مردم فراموش شد و بيشتر معتقدان به امامت او به آفت ارتجاع و ارتداد گرفتار آمدند، بپا مي‏ خيزد.
پرسيدند: «چرا منتظر ناميده شده است؟»
فرمود: «بدان دليل که او غيبت بسيار طولاني خواهد داشت. غيبتي که دوران آن سخت و طولاني است و مخلصان، انتظار قيام و ظهورش را مي ‏کشند و ترديد کنندگان و بدخواهان، وجود گرانمايه و ظهور او را براي اصلاح جهان، انکار مي ‏نمايند.

صاحب الامر
آن گرامي «صاحب الامر» نيز ناميده شده است، چرا که او پيشواي بر حقي است که خداوند اطاعت او را بر همه بندگان واجب ساخته است؛ از جمله در قرآن مي‏ فرمايد:
«يا ايها الذين آمنوا اطيعوا الله و اطيعوا الرسول و اولي الامر منکم.» [7] هان اي ايمان آورندگان! خدا و پيامبر وصاحبان امر را اطاعت کنيد.
روايات معتبر و صحيح صراحت دارند که «اولي الامر» در آيه شريفه، امامان نور و از خاندان پيامبرند که نخستين آنها علي عليه ‏السلام و آخرينشان حضرت مهدي عليه‏ السلام است.

حجت
آن حضرت «حجت نيز ناميده شده است بدان دليل که «حجت» خدا بر جهانيان است و خدا به وسيله آن گرامي بر بندگانش اتمام حجت مي ‏کند.
و نيز آن پيشواي بزرگ، نام ها و لقب هاي ديگري دارد که نياز به توضيح و شرح ندارد.


پی نوشت:
1- البرهان في علامات مهدي آخر الزمان، متقي هندي، باب 3، روايت 8 و 9.
2- عقد الدرر، باب 3 ص، 40.
3-همان.
4- بحارالانوار، ج 51، ص 28.
5- بحارالانوار، ج 51، ص 30.
6- همان.
7- سوره نساء آيه 59.
نویسنده: سيد محمد کاظم قزويني
نام هاي حضرت مهدي


در خواست عضویت جهت دریافت ایمیل
نام:
ایمیل:
montazar.net

نظر سنجی
مایلید در کدام حوزه مطالب بیستری در سایت گذاشته شود؟
معارف مهدویتغرب و مهدویت
وظایف ما در عصر غیبتهنر و فرهنگ مهدویت
montazar.net

سایت های وابسته