montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net

دعا كردن براى فرج مولاى ما حضرت صاحب الزمان‏ ارواحنا له الفداء وفا نمودن به عهد و پيمان الهى است كه از اهل ايمان گرفته شده.

و بررسى اين مطلب در چند قسمت بيان مى‏گردد:

اول: ترديدى نيست كه وفاى به عهد خداوند واجب است، به مقتضاى قرآن كريم و به حكم عقل سليم اين امر مسلّم است، خداوند - عزّوجلّ - مى‏فرمايد: أَوْفُوا بِعَهْدِي أُوفِ بِعَهْدِكُمْ؛ [1]

به عهد من وفا كنيد به عهد شما وفا نمايم.

و فرموده خداى متعال: وَأَوْفُوا بِالعَهْدِ إِنَّ العَهْدَ كانَ مَسْؤُولاً؛ [2] وفاى به عهد كنيد كه از عهد پرسيده مى‏شود.

و فرموده: أَفَمَنْ يَعْلَمُ أَنَّما أُنْزِلَ إِلَيْكَ مِنْ رَبِّكَ الحَقُّ كَمَنْ هُوَ أَعْمى إِنَّما يَتَذَكَّرُ أُولُوا الأَلْبابِ الَّذِينَ يُوفُونَ بِعَهْدِ اللَّهِ وَلا يَنْقُضُونَ المِيثاقَ ؛ [3] آيا كسى كه يقين مى‏داند كه آنچه از سوى پروردگارت بر تو نازل شده، حق است، مساوى و يكسان است با كسى كه كور است و كافر تنها خردمندان متذكر اين حقيقت مى‏شوند، آنان كه عهد خدا را وفا مى‏كنند و پيمان را نمى‏شكنند.

و باز فرموده: وَالَّذِينَ يَنْقُضُونَ عَهْدَ اللَّهِ مِنْ بَعْدِ مِيثاقِهِ وَيَقْطَعُونَ ما أَمَرَ اللَّهُ بِهِ أَنْ يُوصَلَ وَيُفْسِدُونَ فِي الأَرْضِ أُولئِكَ لَهُمُ اللَّعْنَةُ وَلَهُمْ سُوءُ الدَّارِ؛ [4] و آنان كه پس از پيمان بستن، عهد خدا را شكستند، و هم آنچه را كه خداوند به پيوند آن امر كرده گسستند و در زمين فساد نمودند، آن‏ها را لعنت خدا و منزلگاه دوزخ نصيبت است.

دوم: در روايات متعددى كه از ائمه اطهارعليهم السلام روايت شده عهد، به ولايت امامان تفسير گرديده است، چنان‏كه در كافى از حضرت امام صادق‏عليه السلام آمده كه فرمود: و ما ذمّه و حرمت خدا هستيم و ما عهد الهى هستيم، پس هركه به پيمان ما وفا كند عهد الهى را وفا نموده، و هركس آن را بشكند حرمت و عهد الهى را شكسته است. [5]

و در مرآة الانوار از امام صادق‏عليه السلام درباره آيه شريفه: إِلاَّ مَنِ اتَّخَذَ عِنْدَ الرَّحْمنِ عَهْداً؛ [6] مگر آن كس كه نزد خداوند عهدى گرفته باشد. فرمود: يعنى آن‏كه به ولايت على و امامان بعد از اوعليهم السلام براى خدا ديندارى كند كه همان است عهد او نزد خداوند.

و نيز از كنز الفوائد از امام صادق‏عليه السلام درباره فرموده خداوند: وَأَوْفُوا بِالعَهْدِ إِنَّ العَهْدَ كانَ مَسْؤُولاً؛ [7]و به عهد وفا كنيد كه حتماً از عهد سؤال مى‏شود.

آمده كه فرمود: عهد آن است كه پيغمبرصلى الله عليه وآله وسلم بر مودّت ما و اطاعت امير المؤمنين‏عليه السلام از مردم گرفته است.

و اخبار بسيار ديگر.

و ظاهراً بيان اين مطلب به خصوص از باب ذكر اهمّ افراد و اعظم مصاديق است، نه اين‏كه پيمان و عهد منحصر در همين باشد، واللَّه العالم.

سوم: وفاى به عهد ياد شده با شش امر حاصل مى‏گردد:

1- يقين قلبى به امامت و ولايت آن‏ها و تسليم به آنچه از آن‏ها وارد شده است.

2- مودّت قلبى نسبت به آنان.

3- بغض دشمنانشان و كسانى كه بر آنان جلو افتادند و خلافت را غصب كردند.

4- اطاعت و پيروى از آنان در تمام اوامر و نواهى ايشان.

5- اظهار اعتقاد قلبى به آنان به وسيله زبان و اعضاى بدن - به مقدار توانايى و استطاعت.

6- يارى كردن آن‏ها در هر حال به مقتضاى آن.

و اين عناوين شش‏گانه در دعا براى مولايمان صاحب الزمان‏ ارواحنا له الفداء و درخواست تعجيل فرج آن حضرت از خداوند تحقق مى‏يابد و اين مطلب روشن است و نيازى به بيان ندارد.

[1] سوره بقره، آيه 40.

[2] سوره اسراء، آيه 34.

[3] سوره رعد، آيات 19 و 20.

[4] سوره رعد، آيه 25.

[5] كافى: 221/1.

[6] سوره مريم، آيه 87.

[7] سوره اسراء، آيه 34.


وفا به عهد الهى


در خواست عضویت جهت دریافت ایمیل
نام:
ایمیل:
montazar.net

نظر سنجی
مایلید در کدام حوزه مطالب بیستری در سایت گذاشته شود؟
معارف مهدویتغرب و مهدویت
وظایف ما در عصر غیبتهنر و فرهنگ مهدویت
montazar.net

سایت های وابسته